ZBOROV. Podľa jazykovedcov je názov obce odvodený od staroslovanského slova „zbor“ vo význame zhromaždenie.
Obec sa spomína už v roku 1355 ako súčasť panstva Smilno pod názvom Zboro. Neskôr ako Wzboro (1414), Wzbrow (1416), Ozboro (1427), Zboro (1773) a Zborow (1808).
Od roku 1414 patrila dedina už Makovickému panstvu, ktorého centrom bol hrad Makovica nad Zborovom.
V takmer rozprávkovom erbe obce je v zelenom štíte šikmý zlatý kríž vrazený do tlamy strieborného späť hľadiaceho okrídleného draka a v pravom hornom rohu je zlatá listová, perlami zdobená otvorená koruna svätej Margity Antiochijskej, patrónky obce.
Podľa legendy sv. Margita s krížom, prenasledovaná pre svoju kresťanskú vieru, symbolicky zvíťazila nad okrídleným drakom.
Oživený hrad
Kráľovský gotický pohraničný hrad slúžil na ochranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty do Poľska.
Postavili ho ako strážny hrad na uhorsko-poľskej ceste, pravdepodobne už v prvej polovici 13. storočia.
Začiatkom 15. storočia patrilo Makovickému panstvu 1500 poddanských domácností v širokom okolí.
Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a dnes patrí obci Zborov. Leží na zalesnenom kopci v Ondavskej vrchovine nad obcou.
Hradný kopec bol v roku 1926 vyhlásený za chránenú oblasť, jeho ochrana bola rozšírená v roku 1984 vyhlásením za štátnu prírodnú rezerváciu.
O obnovu hradu sa aktívne a poctivo stará občianske Združenie za záchranu Zborovského hradu.
Spolu s obcou, za takmer desať rokov, urobilo obrovský a neuveriteľný kus kvalitnej práce, keď obnovilo a oživilo podstatnú časť tejto pamiatky.
Pri príležitosti 9. výročia obnovy hradu Zborov všetkých pozývajú na priateľské stretnutie, ktoré sa na hrade uskutoční v nedeľu 5. augusta od 14.00.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári