PREŠOV. S plánmi na modernizáciu a dostavbu polikliniky na Levočskej ulici sa nestotožňuje každý.
Mesto Prešov ešte začiatkom júna vydalo rozhodnutie na povolenie tejto zmeny stavby.
Voči rozhodnutiu však bolo následne podané odvolanie.
Odvolanie: Ako chcú podmienky realizovať?
V odvolaní voči danému zámeru boli hodnotené skutočnosti, ktoré sformuloval advokát.

„Vykonaním obhliadky na mieste samom, vo vnútrobloku bytového domu na ul. Levočská 16, Janouškova 2 a 4 v Prešove som zistil, že samotná plocha vnútrobloku, t. j. vyasfaltovaná časť pozemku, ktorá môže slúžiť na odstavovanie vozidiel obyvateľov bytového domu a taktiež na prípadné parkovanie návštevníkov, má rozmery cca 20 x 10 metrov.“
Konštatuje sa, že priestor pre parkovanie je približne pre 10 vozidiel, stojiská vyznačené nie sú.
„Už z tohto údaja je zrejmé, že táto plocha absolútne nepostačuje ani na samotné odstavovanie motorových vozidiel pre samotných obyvateľov bytového domu.“
Bod číslo 6, ktorý je medzi podmienkami v rozhodnutí na modernizáciu a stanovuje dobudovanie parkovacích plôch a prístupovej komunikácie, je teda vyhodnotený odvolávateľmi tak, že jeho splnenie „nie je mysliteľné (...) Zo znenia tohto bodu ani nie je zrejmé, koľko parkovacích plôch treba dobudovať a čo treba rozumieť pod pojmom dobudovanie prístupovej komunikácie a akým spôsobom sa táto podmienka má realizovať“.
Žiadosti mesto nevyhovelo

V odvolaní sa tiež uvádza, že zo strany obyvateľov tohto bytového domu bolo uvedené, že v danom areáli dosiaľ neboli zo strany mesta vyznačené odstavné plochy na parkovanie obyvateľov.
A to i napriek tomu, že tí o to žiadali.
„Areál daného vnútrobloku absolútne nespĺňa podmienky pre odstavné a parkovacie plochy ani len pre obyvateľov bytového domu.“
Odvolávateľ apeluje na podmienky pre hygienické požiadavky pre umiestnenie odstavných a parkovacích stojísk, tiež fakt, že norma stanovuje isté podmienky pre vjazdy a výjazdy na odstavné a parkovacie plochy a povinnosť vytvárať potrebný počet stojísk pre vozidlá telesne postihnutých.
„Žiadny z týchto aspektov stavebný úrad pri vydávaní napadnutého rozhodnutia nezohľadnil,“ konštatuje sa v odvolaní.
Návrh: Nové rozhodnutie
Podľa odvolávateľov neboli zohľadnené podmienky pre projektovanie a realizáciu miestnych komunikácií.
„Dobudovanie prístupovej komunikácie by malo podliehať samostatnému stavebnému konaniu. Navrhujem preto rozhodnutie mesta Prešov zrušiť a vrátiť mestu ako stavebnému úradu na nové rozhodnutie,“ žiada sa v dokumente.
Odvolaním sa teda teraz bude musieť mesto zaoberať a vyhodnotiť ho.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny č. 29/2018. V predaji od utorka 31. 7. do pondelka 6. 8.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári