HANUŠOVCE. Nová archeologická expozícia Svet dávnych vekov v hanušovskom kaštieli čaká na svojich prvých návštevníkov.
Slávnostne ju otvoria v posledný júlový deň o 16.00 h, keď vystúpi aj známy multiinštrumentalista Michal Smetanka s ukážkami hry na replikách pravekých hudobných nástrojov.
"Expozícia o starom spája v sebe tradičnú múzejnú prezentáciu archeologických artefaktov s modernými multimediálnymi technológiami a trojrozmernými scénickými kompozíciami a vizualizačnými doplnkami, ktoré približujú atmosféru života minulosti," informovala Mária Kotorová, riaditeľka Krajského múzea v Prešove, pod ktoré patrí aj to v Hanušovciach nad Topľou.
Záujemcovia tam uvidia prácu hrnčiarov, kovolejárov, lovcov, tkáčok, rytierov či roľníkov.
Originálne archeologické nálezy
Súčasťou modernej expozície o svete minulosti sú originálne archeologické nálezy z regiónov Prešov, Vranov nad Topľou, Stropkov, Svidník, Bardejov, ale aj z častí slovensko-poľského pohraničia.
"Jej vznik umožnila realizácia projektu cezhraničnej spolupráce Živá archeológia ako jedinečný produkt kultúrneho turizmu Karpát, Interreg V-A Poľsko - Slovensko 2014 - 2020, preto sa tu nachádza aj niekoľko skvelých exponátov od nášho poľského partnera Podkarpatského múzea v Krosne. Podstatná väčšina vystavených archeologických nálezov je však zo zbierok Krajského múzea v Prešove a v Hanušovciach nad Topľou," vysvetlila riaditeľka, ktorá je zároveň autorom námetu a odborného scenára tejto expozície.
V podzemí kaštieľa
Tú možno nájsť v podzemí barokového veľkého kaštieľa, ktoré sa stavebne upravilo pre jej potreby.
"V centrálnej časti sa nachádza atypický vlnovkovitý systém vitrín a informačných panelov. Originálne predmety vo vitrínach sprevádzajú jednoduché texty a obrazové štylizácie, ktoré charakterizujú dané obdobie. V interaktívnych tabuliach, umiestnených pri každej vitríne, sa môže návštevník zoznámiť s podrobnosťami o osídlení regiónu v tom-ktorom období a o vybraných exponátoch. Scény s charakteristickými výjavmi situované po obvode výstavnej siene majú posilniť predstavu o živote i smrti v minulosti. Základnú orientáciu v expozícii zaisťuje úvodný panel s animáciami scén a ich popularizačným predstavením," priblížila Kotorová.
Chronologické usporiadanie
Chronologické usporiadanie expozície sa začína staršou dobou kamennou a končí sa novovekom s pokladmi mincí zo 16. až 17. storočia.
"Medzi týmito hraničnými obdobiami ponúkame výber cenných archeologických nálezov - kamenných, keramických, bronzových, strieborných a železných predmetov s informáciami o ich využívaní, ktoré podčiarknu scénické kompozície," spomenula riaditeľka.
Expozícia obsahuje aj výstavné, edukačné a konferenčné priestory pre školské návštevy aj odborníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári