Niektorí z nás boli v tomto regióne naposledy počas exkurzie na základnej škole, ale nájdu sa aj takí, ktorí sem ešte nikdy nezablúdili.
A pritom tento severný kút krajiny, na slovensko–poľských hraniciach patrí k miestam, na ktoré by sme nemali zabúdať.
Dukliansky priesmyk a údolie v blízkosti potoka Kapišovka, ktoré si vyslúžilo názov Údolie smrti, sa počas druhej svetovej vojny významne zapísali do našich dejín.
Vyberte sa s nami na prechádzku týmito pietnymi miestami, na ktoré by sme nemali zabúdať.
Kúsok smutnej histórie
Písal sa koniec augusta 1944. Nacisti vstúpili na Slovensko. Domáce vojská chceli potlačiť ich postup.
Nemci prichádzali z rôznych smerov, no najkrvavejšie boje sa odohrali v horských priesmykoch Východných Karpát na poľskej aj slovenskej strane.
Povstanie sa však od začiatku nevyvíjalo podľa predstáv. Neskôr prišla pomoc zo strany ZSSR v podobe posíl 1. a 4. ukrajinského frontu a vojsk 1. česko-slovenského armádneho zboru.
Otvorený útok však rýchlo prešiel do partizánskeho spôsobu boja. Vojaci sa síce stiahli do hôr, no zasiahnuté boli aj blízke obce.
Počas karpatsko-duklianskej operácie padlo 19 000 sovietskych vojakov a 1 800 príslušníkov 1. československého armádneho zboru.
„Bola to najväčšia vojenská operácia území budúceho Československa a kmeňová akcia oslobodenia terajších krajín Slovenska a Českej republiky,“ vysvetľuje Daniel Hurai, člen prešovského klubu vojenskej histórie Dukla.
Čím severnejšia obec, tým horšie boje
„Zainteresované boli všetky obce. Bojovalo sa o každú cestu, každý strategický bod, o každý centimeter pôdy, ktorá bola obsadená nemeckými okupačnými vojskami,“ opisuje Hurai situáciu prvých mesiacov SNP na severe krajiny.
„Blízke obce boli okamžite evakuované. Napriek tomu tam zostalo pomerne dosť domácich obyvateľov, takže sa zachovalo veľké množstvo výpovedí. Dalo by sa povedať, že zasiahnutá bola každá dedinka, ktorá ide od Vyšného Komárnika, teda od hranice, až za Svidník po Stročín a Mestisko. Medzi obce, ktoré zažili najťažšie boje, patrí Nižný Komárnik, ten sa spája s československým armádnym zborom, ktorý tam bojoval. Ďalej to boli severnejšie obce, ako Vyšná a Nižná Písaná, Svidnička a Havranec, ktoré sa nachádzajú do 10 kilometrov od hraníc. V tých miestach to bolo ťažké. Potom sa boje trocha uvoľnili a skončili sa okolo mesta Svidník.“
Stopy po bojoch vidno doteraz
Zasiahnuté obce spomínajú na smutné udalosti každý deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári