Piatok, 21. september, 2018 | Meniny má Matúš

Tatran pomýšľa na víťazný hetrik, Lokomotíva chce prvé body

Oba tímy si pred vzájomným súbojom v pohári schuti zastrieľali.

Tatran sa s Lokomotívou v súťažnom dueli stretol naposledy v októbri 2015. Košický kapitán Patrik Zajac takto vyrovnával na konečných 1:1.(Zdroj: fclokomotiva.sk)

PREŠOV/KOŠICE. V minulosti to bola ozdoba najvyššej súťaže, dnes ide o druholigový súboj.

A minimálne rovnako smutné je konštatovanie, že hoci ide o symboly dvoch najväčších východoslovenských miest, ani v jednom z nich sa vzájomné stretnutia minimálne v tejto sezóne konať nebudú.

Rivalita Prešova a Košíc však zo športu nevymizne nikdy, a tak sobotňajší duel Tatrana s Lokomotívou v 4. kole II. futbalovej ligy (hrá sa o 17.00 hod. v Stropkove) má o náboj postarané už pred úvodným hvizdom.

Žilina motivuje, ale ešte na ňu nemyslia

Prešovčania sa na tento súboj naladili v strede týždňa vysokým pohárovým víťazstvom na severe Slovenska, štvrtoligovú Rosinu zdolali 6:0.

„Prvoradý cieľ bol postup, ten sme splnili. Zápas sme mohli „uzavrieť“ skôr, ale niektoré šance sme nepremenili. Napriek tomu sme už do polčasu vyhrávali o tri góly. Treba oceniť aj súpera, ktorý sa snažil o kombinačný futbal,“ vrátil sa k presvedčivému triumfu stredopoliar Tatrana Dávid Keresteš.

Ak Šarišania preskočia ďalšiu prekážku v podobe Oravského Veselého, mali by sa dostať k poriadnemu bonbóniku, duelu so Žilinou.

„Samozrejme, vieme o tom, už sme na túto tému aj debatovali. Zahrať si so Žilinou nás motivuje, ale ešte na to nemyslíme. Ideme postupnými krokmi,“ nechcel Keresteš predbiehať.

Tri výhry za týždeň by boli super

Zverenci Antona Mišovca musia teraz rýchlo presedlať na druhú ligu.

V nej naposledy, pre mnohých prekvapujúco, zvíťazili v Poprade.

Proti Lokomotíve môžu prešovskí futbalisti zaknihovať tretie víťazstvo v rade a zároveň si pripísať úvodný plný zásah v Stropkove, kde aktuálne hrávajú domáce zápasy.

„Bolo by super dosiahnuť za týždeň tri výhry. Lokomotíva je stále bez bodu, ale má svoju kvalitu. My sa však musíme pozerať na seba, hrať svoju hru a byť efektívni vpredu,“ zamyslel sa nad ingredienciami úspechu 22-ročný mladík, ktorý už ale v kádri Tatrana patrí k ostrieľanejším borcom.“

V Rosine nefiguroval na súpiske kapitán mužstva Martin Luberda, ktorý dostal priestor na to, aby sa dal zdravotne do poriadku.

S páskou na rukáve viedol spoluhráčov práve Dávid Keresteš.

„Platí to len v prípade, keď nie je Maťo na ihrisku. V sobotu by už mal hrať, preto bude kapitánom znova on,“ dodal Keresteš.

Dali štyri góly, mohli aj osem

Ani Lokomotíva sa v Slovnaft Cupe nedala zahanbiť, takisto štvrtoligové Stráňavy porazila 4:1, hoci po prvom polčase prehrávala.

„Od začiatku sme boli dominantní, ale opäť sme dostali hlúpy gól, to je už naša klasika. Šance sme mali aj do prestávky, len sme ich nepremenili. Po prestávke sme to otočili a aspoň trocha si zdvihli náladu. Aj keď gólov sme pokojne mohli dať aj osem,“ okomentoval úvodné košické víťazstvo v tejto sezóne kapitán Patrik Zajac, ktorý sa do hry dostal po zmene strán.

Hneď po svojom príchode zariadil penaltu, ktorú premenil Pavúk, obrat potom dokonali mladíci Novotný dvoma a Terpaj jedným gólom.

Lokomotívu čaká v ďalšom kole cesta na Kysuce, do Čierneho ale nepôjdu len obdivovať trojhraničný bod medzi Slovenskom, Českom a Poľskom.

V prípade postupu by totiž mali vyzvať Michalovce.

Pohľad na tabuľku sa im vôbec nepáči

Takisto Košičania museli po strede rýchlo prehodiť výhybku a plne sa skoncentrovať na druhú ligu, kde im úvod vôbec nevyšiel.

Po troch kolách sú prekvapujúco až na poslednom mieste, s nulou na konte.

„Na tabuľku sa nepozerá vôbec pekne,“ priznal Zajac.

„Proti Prešovu musíme vychádzať zo zabezpečenej obrany a až priebeh duelu ukáže, či budeme môcť byť spokojní aj s remízou. Do zápasu však pôjdeme tak ako vždy, s cieľom získať všetky body.“

Do Stropkova nie je ani z Košíc ďaleko, pôjde tak prakticky o neutrálnu pôdu.

Môže to byť výhoda Lokomotívy?

„Keď je dobrý trávnik, všade sa hrá dobre,“ usmial sa na záver skúsený 32-ročný krídelník.

Košický tím by mal nastúpiť kompletný, v pohári odohral plnú zápasovú porciu už aj Človečko.