VEĽKÝ ŠARIŠ. Unikátny výber z produkcie ručne maľovaných máp Uhorska z obdobia 16. až 18. storočia predstavuje jedinečná výstava starých máp, ktorú verejnosť môže navštíviť v Mestskom múzeu a galérii vo Veľkom Šariši v okrese Prešov do konca augusta.
Výstava približuje, ako zobrazovali európski či svetoví kartografi Slovensko na starých mapách Uhorska.
Ide o mapy kartografov pochádzajúcich z Holandska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Rakúska, Belgicka či Anglicka.
Výročia mesta
Ako informovala Nina Šilanová z Oblastnej organizácie cestového ruchu (OOCR) Región Šariš, výstava Veľký Šariš na historických mapách zo 16. – 18. storočia vznikla v roku medzi dvoma zásadnými výročiami mesta, a to pripomienkou 800 rokov od prvej písomnej zmienky o meste (1217) a blížiaceho sa 720. výročia udelenia mestských výsad kráľom Ondrejom III. (1299).
Vychádza zo zaujímavých poznatkov týkajúcich sa najstarších zobrazovaní regiónu, a to hlavne na historických mapách.
Výsadné postavenie mesta bolo podmienené existenciou hradu, ktorý najmä v období 16. storočia strážil pohraničie uhorského kráľovstva.
Dejiny mapovania
“Návštevníkom múzea sme chceli predstaviť zaujímavú a netradičnú tému viažucu sa bezprostredne k regiónu a zároveň predstaviť i dejiny mapovania a zobrazovania krajiny vo vymedzenom časovom úseku. Najstaršia mapa Uhorska pochádza z roku 1510, vydaná bola v roku 1528. Jej autorom bol Lazar Rosetti,” uviedla riaditeľka Mestského múzea a galérie a zároveň kurátorka výstavy Božena Tomášová.
Kolekcia 38 máp predstavuje iba zlomok práce vtedajšej európskej kartografickej špičky, rytcov, geodetov a kartografov holandskej, francúzskej, belgickej či nemeckej školy. Mnohí z nich boli osobnými radcami francúzskych a anglických kráľov, nemeckých cisárov a taktiež patrili k vyššej šľachte. Príprava na výstavu trvala takmer rok. Jej autori študovali podklady v zahraničných digitalizovaných archívoch a v univerzitných knižniciach, ktoré majú vo svojich fondoch aj mapy či atlasy.
“Najcennejšie sme získali z univerzitnej knižnice v americkom meste Yale, z univerzitnej knižnice v Heidelbergu, v Bologni, v maďarských knižničných a mapových archívoch v Budapešti, v archíve Bavorskej národnej knižnice a iných, ktoré mali zbierky digitalizované v špičkovej kvalite,” vysvetlila Tomášová.
Dodala, že výstava je predovšetkým lákadlom pre tých, ktorí majú blízko k histórii, ale i kartografii.
“Sme radi, že má pozitívny ohlas a návštevníci sú prekvapení jej rozsahom a kvalitou. Každá z vystavených máp v osobitnom výreze zvýrazní a priblíži územie s Veľkým Šarišom, resp. časťou toryskej oblasti spolu s ostatnými mestami ako Prešov i Sabinov a zároveň predstaví jej autora.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári