BARDEJOV. Letná bulvárna kohútia kauzička pobavila Bardejovčanov.
„Vyzerá to tak, že pán bývajúci na Ulici sv. Jakuba prihlásil kohúta do speváckych súťaží. Inak si ťažko vysvetliť, prečo napriek opakovaným osobným upozorneniam obyvateľov Ubytovne Nemocnice Bardejov a členov Mestskej polície Bardejov naďalej umožňuje vyspevovať svojmu kohútovi neobmedzene, od skorého rána do neskorého večera. Kohút si aj dnes, veselo a hlasno kikiríkal od tretej hodiny rannej. Rušil nočný kľud a neumožňoval pokojný spánok. Veríme, že nikto z vás, z vašich blízkych, ani občanov Bardejova a okresu, netúži po prípadnom ošetrení nevyspatého lekára či sestry. Preto vás týmto žiadame o urýchlené vyriešenie nepríjemnej situácie. S úctou Obyvatelia Ubytovne NsP Bardejov ulice Sv. Jakuba 22 Bardejov.“
Minulý týždeň uverejnili viaceré printové aj internetové médiá túto citáciu a príbeh anonymného sťažovateľa verzus kikiríkajúceho bardejovského kohúta na ulici Svätého Jakuba.
Keď kohút zaspieva
„Kauza“ pobavila Bardejovčanov a na okamih zamestnala aj bardejovskú mestskú políciu a úradníkov z radnice.
Anonym podpísaný ako „Obyvatelia ubytovne Nemocnice s poliklinikou v Bardejove“, sa na kohúta a jeho hlasné a včasné kikiríkanie sťažoval priamo u primátora, prednostu mestského úradu, na mestskej polícii, u poslancov Prešovského samosprávneho kraja aj na Združení miest a obcí Slovenska.
Mestský úrad zobral anonym vážne.
Na príkaz primátora zvolal poradu vedúcej sociálneho oddelenia Tatiany Fedákovej, zástupcu šéfa mestskej polície Pavla Čekana a vedúceho oddelenia životného prostredia Slavomíra Kmecíka.
Bez riešenia
Snažili sme sa situáciu vyriešiť. Pokuty za kikiríkanie však ukladať nemôžeme,” uviedol pre Nový Čas vedúci oddelenia životného prostredia Slavomír Kmecík.
„Pomohlo by, keby pisateľ vystúpil z anonymity a sťažnosť by sme konzultovali osobne,” dodala vedúca sociálneho oddelenia Tatiana Fedáková.
„Aj keď sa potvrdilo, že kohút kikiríka, neexistuje žiaden zákon, ktorý by nás oprávňoval prijímať v tejto veci nejaké závery. A rovnako neexistuje zákon, ktorý by donútil chovateľa, aby urobil nejaké opatrenia,“ povedal nám náčelník mestskej polície Milan Hoško.
Podľa Hoška sa vec nedá definovať ani ako narušenie občianskeho spolunažívania, ani ako žiadny priestupok.
Domáce vajíčka
„Využili sme slušnú formu, boli sme za majiteľom a opýtali sme sa ho, či s tým vie niečo urobiť. Úlohu tu musí zohrať jedine ľudský faktor. Majiteľ chová sliepky a tvrdí, že kohúta potrebuje na to, aby mal svoje vlastné, domáce vajíčka.“
Dcéra majiteľky domu pre denník Nový čas uviedla, že po návšteve mestskej polície kohúta vymenili za iného.
Podľa nej, aj keď kikiríka aj tento, má oveľa menej škrekľavý hlas.
„Na kurník na noc kladieme celtu, aby kohút nezistil, že sa brieždi. Má v sebe biologické hodiny a kikiríka aj tak. Neviem, čo by sme ešte mohli urobiť.
Moja mama má viac ako osemdesiat rokov. Celý život je zvyknutá na domáce vajíčka. Rada by som sťažovateľovi vyhovela, ale nemám iné riešenie,” dodala dcéra majiteľky kohúta.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári