PREŠOV. V Rákociho paláci v Prešove, ktoré je sídlom Krajského múzea v Prešove, môžu návštevníci obdivovať petrolejové lampy.
Počas prednášky, ktorá sa uskutoční v stredu (22.8.) o 16.00 h sa tiež dozvedia, ako to bolo s osvetlením od praveku až po vynájdenie elektriny.
Zároveň spoznajú aj kus histórie, v ktorej dominovali petrolejové svietidlá a prototyp prvej petrolejovej lampy.
Prednáška je sprievodným podujatím výstavy Petrolejové lampy - funkčnosť a krása, ktorú múzeum realizuje vďaka rovnomennému projektu Fondu na podporu umenia. Prístupná bude do konca augusta.
Informoval o tom Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.
Spolu s lampami si môžu návštevníci pozrieť historické doklady súvisiace s Ignacym Lukasiewiczom, vynálezcom petrolejovej lampy, s ťažbou ropy či jej spracovaním. Garanciou zaujímavých informácií je podľa Žitného odborný výklad kurátora výstavy Krzysztofa Gierlacha.
"Návštevníkom chceme na chvíľu sprostredkovať návrat na prelom 19. a 20. storočia, kedy sa čítali noviny a písali úlohy pri svetle petrolejovej lampy," prezradil o podujatí Krzysztof Gierlach, vedúci pracovník Podkarpatského múzea v poľskom Krosne.
Vývojový krok
Vynález petrolejovej lampy bol podľa Jana Gancarskieho, riaditeľa Podkarpatského múzea v Krosne, ďalším vývojovým krokom v histórii ľudstva.
Okrem toho, že človek osvietil svoje domovy a pracoviská, prináša tento prvok so sebou aj krásu umeleckého remesla.
"V týchto 'malých veľkých' predmetoch sa spája vysoká funkcionalita, ľudský dôvtip a technické riešenie so zmyslom pre krásu a umenie. Navyše, v súčasnosti, s všade dostupným elektrickým osvetlením, nesú v sebe veľkú dávku posolstva histórie s príchuťou nostalgie starých čias," povedala riaditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová.
Účastníci podujatia môžu podľa jej slov získať aj katalóg výstavy, ktorý bude počas prednášky slávnostne prezentovaný.
Najcennejšia v Európe
Vystavené exponáty zapožičalo Podkarpatské múzeum v Krosne.
Ich zbierka petrolejových lámp je najcennejšou zbierkou tohto typu pamiatok v Európe.
V drvivej väčšine sú to originály vytvorené na objednávku pre konkrétny interiér, aby vyvolali očakávanú náladu.
Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. januára 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou.
Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie).
Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100.000 kusov predmetov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári