PREŠOV. V Prešove sa v piatok večer konal pochod protestujúcich, ktorí kritizujú vedenie mesta za stav športu a športovísk v meste.
Na námestí sa zišlo približne šesťdesiat ľudí, z čoho asi polovicu tvorili deti a mládež.
Z Trojice sa s krikom prešli pred prešovskú radnicu, kde nasledoval krátky príhovor hlavného organizátora.

„Zorganizovali sme to preto, lebo je nás veľa, ktorí sme nespokojní so športom v Prešove. Nemáme tu stánky, kde by mohli vyrastať naši futbalisti a hokejisti. S hokejom sa dlhodobo nič nerobilo, až sa to rozbehlo tento týždeň, odkedy sme zverejnili protest,“ povedal vedúci hokejového fanklubu a organizátor protestu Michael Mikloško.
Ich konkrétne požiadavky sú, aby sa mesto venovalo viac mládeži a aby mesto v čo najskoršom čase začalo realizovať výstavbu futbalového štadióna a rekonštrukciu strechy hokejového štadióna.
Turčanová: V Prešove sa konečne reálne podporuje šport
Primátorka mesta Andrea Turčanová (KDH) v stredu vydala vyhlásenie, že procesy pri rekonštrukcii a výstavbe pokračujú a situácii sa venujú niekoľko rokov.
Podľa nej to nejde zo dňa na deň.

Argumentuje aj tým, že vedenie zdedilo zlú infraštruktúru v podobe narušenej statiky strechy zimného štadióna, nespĺňajúcich podmienok pre najvyššiu ligu futbalového štadióna a zanedbaný velodróm.
V stanovisku sa ďalej uvádza, že zimný štadión je pred podpisom zmluvy a futbalový štadión je v stavebnom konaní.
„Je teda prinajmenšom zarážajúce, že v období, keď sa v Prešove konečne naozaj reálne a výrazne šport podporuje, zaznievajú hlasy o kritickej situácii či nesystémovosti a zvolávajú sa protestné zhromaždenia, pričom spúšťacím momentom je situácia v hokeji a vo futbale,“ informuje v stanovisku primátorka.
Rekonštrukciu chcú urýchliť
Podľa organizátorov však procesy trvajú príliš dlho.
„Prečo sa to rozbieha práve teraz, keď sme zvolali protest? Keby nebol zvolaný, tak pochybujem, že by prišlo na stránke mesta nejaké vyjadrenie,“ povedal Mikloško.

V prípade, ak sa veci nepohnú ďalej, tak sú ochotní s podobnými akciami pokračovať.
Na pochode sa zúčastnili aj viacerí rodičia s deťmi.
„Protestujeme kvôli situácii v prešovskom hokeji a futbale. Je to obrovský úpadok, ktorý sa dlhodobo nerieši. Nič pre naše deti sa nerobí pozitívne. Rodičia sú frustrovaní a bránia tu svoje deti,“ povedal Andrej Zuščák, ktorý má syna v hokejovej triede.
Podľa neho nie je dlhodobo v meste vybudovaná infraštruktúra a situácia sa nerieši, preto aj mládež odchádza do klubov iných miest.
„Robia sa verejné obstarávania, výberové konania a všetko je na mŕtvom bode. Procesy trvajú príliš dlho,“ myslí si Zuščák.
Mesto tvrdí, že rekonštrukciu zimného štadióna rieši intenzívne od roku 2015, keď si mesto objednalo statický posudok.
Problémom pri ďalšom postupe bola špecifická strecha štadióna.
Nebolo ľahké zohnať projektanta a projektová dokumentácia sa musela kvôli náročnosti projektu aj niekoľkokrát prerábať.
Veci sa však pohli ďalej.
Od piatka je zmluva na rekonštrukciu strechy štadióna vyvesená na stránke mesta.
Zhotoviteľ sa v nej zaviazal dokončiť dielo do 10 mesiacov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári