BARDEJOV. Poslanci Prešovského samosprávneho kraja ešte v máji tohto roku odsúhlasili návrh o vyradení obchodnej akadémie zo siete škôl k 31. augustu, ktoré odsúhlasilo aj ministerstvo školstva.
V pondelok poslanci rozhodovali o definitívnom zrušení školy formou všeobecne záväzného nariadenia (VZN).
To však neprešlo a situáciu musia riešiť na právnom oddelení.
O štúdium nebol záujem

Poslanci Prešovského samosprávneho kraja v máji tohto roka schvaľovali návrh o vyradenie obchodnej akadémie zo siete škôl a školských zariadení, pričom jej štyri študijné odbory zaradilo do zoznamu Hotelovej akadémie v Bardejove.
Ministerstvo školstva na základe tohto návrhu školu vyradilo v júli zo siete s účinnosťou k 31. 8. tohto roku.
Dôvodom na zrušenie obchodnej akadémie bol najmä demografický vývoj a menší záujem žiakov o štúdium.
„Hlavný dôvod bol neustále klesajúci počet žiakov. Za posledných desať rokov klesol počet žiakov z 260 na súčasných 80 žiakov. S tým, že už posledné dva roky bolo stále prerokované otvorenie novej triedy na základe mimoriadneho povolenia. Nebol záujem zo strany žiakov ísť do vyučovacieho procesu tejto školy,“ povedal vedúci odboru školstva Ján Furman.
Momentálne je na obchodnú akadémiu zapísaných do prvého ročníka 15 žiakov a nie je isté, koľkí z nich reálne nastúpia do školy od 3. septembra.
Cez poslancov zrušenie neprešlo

Proti zrušeniu školy ale bojujú predovšetkým rodičia detí, ktorí spísali petíciu za jej záchranu pod ktorú pribudlo 4 248 platných podpisov.
K navrhovanému VZN o zrušení školy bolo podaných osem pripomienok, ani jedna nebola akceptovaná.
Hlasovanie malo byť len formalitou, ktoré zruší obchodnú akadémiu, ktorú už vyradilo ministerstvo školstva.
Cez zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja však tento návrh neprešiel, keďže na odsúhlasenie VZN bol potrebný trojpätinový súhlas (38 hlasov) všetkých poslancov.
Na pondelkovom rokovaní hlasovalo za návrh 34 poslancov, traja boli proti a 19 poslancov sa zdržalo.
Hlasovaním nastal právny stav, ku ktorému sa nevedel vyjadriť ani hlavný kontrolór a odporučil situáciu posúdiť právnikmi.
Ostala len inštitúcia

Podľa predsedu komisie školstva Mariána Damankoša (NEKA) ide o zle nastavenú legislatívu.
„Žiaľ, tak bol znovelizovaný zákon, že sa rušenie muselo robiť vždy na dvakrát. Najprv sa hlasuje o zámer, potom sa vyjadrilo ministerstvo, ktoré vyradilo zariadenie zo siete škôl a následne sa k tomu vyjadrovala samospráva. Bola len otázka času, kedy sa k niečomu podobnému dopracujeme,“ povedal Damankoš.
Teraz sa bude rozhodovať, či bude možné o niečom podobnom hlasovať alebo sa bude riešiť novým spôsobom.
Podľa Damankoša je problém iba v právnej rovine, keďže obchodná akadémia bola vyradená zo siete škôl a normatívne financovanie prechádza na hotelovú akadémiu.
„Z pohľadu žiaka ja tam nevidím zásadný problém. Tu je len otázka, aby sme spolu s právnikmi legálne zrušili inštitúciu, ktorá po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia ministerstva škola už nebude poskytovať vzdelanie,“ povedal Damankoš.
Žiaci pôjdu na hotelovú akadémiu

K situácii sa vyjadril aj vedúci odboru školstva.
„Situácia je zvláštna a zaujímavá, pretože takýto právny stav zrejme ministerstvo školstva ešte nemalo. Budeme to musieť konzultovať s ministerstvom aj právnikmi a uvidíme, ako to bude ďalej,“ povedal Furmam.
Podľa neho žiaci obchodnej akadémie nastúpia od 3. septembra na hotelovú akadémiu.
Ako pripomenul, tam sú už pre žiakov pripravené priestory a počas prázdnin sa aj dovybavili potrebné učebne.
„V rámci pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú všetci zamestnanci obchodnej akadémie, ktorí majú pracovnoprávny vzťah od 1.9. na hotelovú akadémiu,“ povedal Furman.
Kritizujú postup

Proti zrušeniu obchodnej akadémie boli viacerí poslanci.
„Samozrejme nesúhlasím so zrušením obchodnej akadémie, pretože školu zrušiť je jednoduchšie, ako spojiť s inou školou. Bude vytvorený len odbor na inej škole. Ak by boli školy spojené, fungovali by oba typy škôl. Žiaci, ktorí nastúpili na obchodnú akadémiu, tak by ju aj doštudovali,“ myslí si poslanec za Bardejov Jozef Kmec (NEKA).
Podľa neho by táto zmena mohla byť pripravená na samom začiatku.
Ďalšia otázka ohľadne riešenia situácie je podľa neho na právnikoch.
„Ja som od samého začiatku presvedčený o tom, že obchodná akadémia mala byť zachovaná a stále hlasujem rovnako za zachovanie. Stojím si stále za svojím slovom. Keďže nie som právnik, tak neviem, aké bude mať dôsledky,“ povedal nám Kmec.
Majerský: Nemôžeme pre voľby stáť a nekonať
Predseda PSK Milan Majerský (KDH) zaujme postoj k celému prípadu po rokovaní s právnym oddelením.
Na zrušení obchodnej akadémie naďalej trvá.
„Realita je taká, že pre nový rok sa prihlásilo 15 žiakov, čo je nepostačujúce a táto škola v súčasnosti nemá ani 70 študentov, takže je ťažké financovať školu,“ povedal Majerský.
Podľa neho sa hlasovaním o už vyradenej škole ministerstvom nič nevyriešilo.
Na otázku, či ide o prázdne politické gestá, odpovedal nepriamo.
„Ja chápem poslancov, ktorí žijú v jednotlivých okresoch. Všade idú voľby do obecných mestských zastupiteľstiev. Ja chápem, že sa chceli zastať toho, čo tam bolo, ale na druhej strane aj poslanci musia pochopiť, že my nemôžeme kvôli voľbám rok stáť a nekonať,“ povedal Majerský.
Ako však prezradil, obchodná akadémia nemusí byť jedinou školou, ktorá môže zaniknúť.
Systematicky chce riešiť aj ďalšie školy, kde má podľa Majerského komisia školstva už vypracovaný aj plán.
Ktoré školy by mohli nasledovať, nechcel prezradiť.
„Budeme citliví, ale ako viete, zmenila sa legislatíva, takže už to nebude predmetom rokovania zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja,“ povedal Majerský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári