Korzár logo Korzár Prešov

Mladých ľudí ocenili Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu

Na východnom Slovensku je do programu zapojených 33 organizácií a škôl.

Britský princ Philip je patrónom ocenenia.Britský princ Philip je patrónom ocenenia. (Zdroj: TASR/AP)

PREŠOV. Viac ako 130 mladých ľudí z východného Slovenska si v piatok v sále Parku kultúry a oddychu Čierny orol v Prešove prebralo Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE).

Išlo o 2. ročník oceňovania absolventov programu na východe republiky. Medzinárodné ocenenia mladým ľuďom odovzdal aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Andrew Garth.

Ako vysvetlil riaditeľ Národnej kancelárie DofE Marián Zachar, DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred vyše šesťdesiatimi rokmi založil manžel britskej kráľovnej princ Philip a dodnes je jeho patrónom.

SkryťVypnúť reklamu

Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140 krajinách sveta.

Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy.

„Program je o rozvoji charakterových vlastností mladých ľudí. Oceňujeme ich za to, že v programe si nastavili ciele v štyroch oblastiach – šport, dobrovoľníctvo, talent a dobrodružná expedícia a naplnili ciele, ktoré v týchto oblastiach robili šesť až 18 mesiacov. Ciele sú úplne individualizované a mladí si ich dávajú sami,“ povedal Zachar.

Na východe 33 subjektov

Na Slovensku bolo v minulom školskom roku do DofE zapojených vyše 2 200 účastníkov.

Momentálne sa DofE realizuje vo vyše 160 organizáciách a školách po celom Slovensku.

Na východnom Slovensku je do programu aktuálne zapojených 33 organizácií a škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok v Národnej kancelárii DofE zaznamenali najväčší záujem o program DofE práve na východnom Slovensku.

Do programu sa prihlásilo 15 nových škôl, ktoré ho tak v septembri po prvýkrát ponúkli svojim žiakom.

“Program DofE sa rozbehol na východnom Slovensku o rok neskôr ako v Bratislave. Napriek tomu počet škôl a organizácií, ktoré DofE na východnom Slovensku dnes ponúkajú, sa začína vyrovnávať hlavnému mestu,” uviedol manažér programu pre východné Slovensko Ján Smolka.

Z východu ocenili sedemnástich

Na slávnostnej ceremónii v Prešove si svoje ocenenie prebrali absolventi programu DofE zo 17 škôl a organizácií z východného Slovenska.

Maturantka z Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča v Prešove Diana Kollárová dostala vďaka DofE príležitosť dobrovoľne sa venovať detským onkologickým pacientom na košickej onkológii, keďže sama v mladom veku prekonala leukémiu.

SkryťVypnúť reklamu

„Túto časť som si vybrala preto, že ja sama som bola onkologická pacientka na tejto onkológii a viem sa vcítiť do pocitu, ako sa majú deti, ktoré sú tam a venujú sa im iba lekári. Povedala som si, že skúsim vyčariť týmto deťom úsmev na tvári, aby nemysleli stále na to zlé, ale aby mali nádej do budúcna, že všetko je možné,“ uviedla pri preberaní ocenenia.

Okrem návštev pre deti organizovala triednu zbierku, za ktorú im následne kúpila darčeky. DofE jej tiež pomohlo objaviť lásku k písaniu a tancu.

Najväčšou výzvou bola pre ňu dobrodružná expedícia, ktorá je povinnou súčasťou programu.

Absolvovala dva výstupy, počas ktorých napriek zdravotným komplikáciám zdolala so svojimi spolužiakmi vyše 50 km.

„DofE mi opäť potvrdilo, že skutočne nič nie je nemožné. Vďaka tejto skúsenosti som si tiež uvedomila, aká podstatná je tímová spolupráca,” dodala ocenená študentka.

Ďalší ocenení

Medzi ďalšími ocenenými bol napríklad Tomáš Macko.

Študent z Humenného obsadil piate miesto v celoslovenskej súťaži prvej pomoci a okrem toho v rámci jedného zo svojich cieľov zabehol Národný beh Devín – Bratislava.

Matúš Mura z Košíc sa za tri mesiace naučil hrať na klavíri a v rámci dobrovoľníckej činnosti pomáhal bezdomovcom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 605
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 889
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 587
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 680
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 450
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 669
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


5
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


1

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu