PREŠOV. Prešovský samosprávny kraj (PSK) prezentoval v uplynulých dňoch v Španielsku Medzinárodný projekt Svätomariánska púť (Svetlo z východu).
Predseda PSK Milan Majerský sa spolu s delegáciou počas pracovnej cesty do Santiaga de Compostela v Španielsku stretol so zástupcami miestnych regionálnych samospráv Galícia a Astúria, ktorým prezentovali projekt a nadviazali spoluprácu na rozvoji pútnického turizmu.
Informovala o tom Lea Heilová z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK.
"Projekt Svätomariánska púť - Svetlo z východu bol inšpirovaný práve najznámejšou pútnickou trasou do Santiaga de Compostela. Realizáciou projektu vidíme priestor pre rozvoj pútnického turizmu a takisto je to veľká príležitosť, ako zvýšiť návštevnosť v Prešovskom kraji," priblížil predseda PSK Milan Majerský.
Zúčastnili sa medzinárodnej konferencie
Na stretnutiach so zástupcami regionálnej samosprávy boli delegácii prezentované informácie o pozitívnom ekonomickom dopade pútnickej trasy Camino Xacobeo na oba regióny.
Za zmienku stojí fakt, že výdavky na tento turistický produkt sa niekoľkonásobne vrátia do regiónu, ale aj to, že 80 percent pútnikov sa opätovne vracia späť, čo potvrdzuje tento fakt.
Delegácia sa zúčastnila aj medzinárodnej konferencie World Trail Conference 2018, na ktorej vystúpili s príspevkami rečníci z rôznych krajín sveta.
Počas konferencie PSK nadviazal spoluprácu s turistickými organizáciami z Maďarska a Čiech, ktorá sa týka ďalšieho rozvoja Svätomariánskej trasy vo forme spoločných projektov.
Preinvestujú viac ako 2,1 milióna eur
Projekt Svätomariánska púť - Svetlo z východu je jedným z úspešne predkladaných projektov v rámci výzvy programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 - 2020.
Plánovaný rozpočet projektu je vyše štyri milióny eur, z toho na slovenskej strane sa preinvestuje viac ako 2,1 milióna eur.
Peniaze budú použité na budovanie pútnicko-informačných centier, parkovísk, osvetlenia, bezpečnostných kamier a ďalšie stavebné úpravy.
Pútnická trasa bude prepájať najvýznamnejšie mariánske miesta na poľsko-slovenskom pohraničí a bude nadväzovať na Stredoeurópsku mariánsku cestu.
Keďže ide o vlajkový projekt, jeho výstupy budú mať dopad na celý poľsko-slovenský región v dlhodobom horizonte.
Projekt bude hlavne iniciovať ďalšie projekty vo forme nových investícií na trase, nových foriem zážitkového turizmu a nové pracovné miesta.
Koordinátorom projektu je PSK.
Okrem štyroch farností (Levoča, Ľutina, Gaboltov, Litmanová) na slovenskej strane na ňom participujú Inovačné partnerské centrum a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.
Na poľskej strane ho podporuje Podkarpatské vojvodstvo, Inštitút Medzikulturného dialógu Jána Pavla II. v Krakove a štyri farnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári