PREŠOV. Prešovský samosprávny kraj (PSK) od septembra zvýšil platy zamestnancom zariadení sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.
Podpory sa dočkali tiež neverejní poskytovatelia sociálnych služieb.
V týchto dňoch začal kraj pracovať aj na novej koncepcii sociálnych služieb.
Zvyšovali z našetreného
K zvyšovaniu platov zamestnancov sa kraj odhodlal vďaka finančným prostriedkom ušetreným zmenou financovania sociálnych služieb.

Ako na stredajšej tlačovej besede informoval predseda PSK Milan Majerský (KDH), vďaka tzv. Agende 600 bolo na tento účel na posledné štyri mesiace v roku vyčlenených 600-tisíc eur.
Platy zamestnancov, ktorí sú v priamom kontakte s klientmi, stúpli v priemere o 172 eur mesačne v hrubom.
Navýšenie sa dotýka 754 zamestnancov z celkového počtu 1 473 zamestnancov v zariadeniach poskytujúcich sociálne služby v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK.
Pracovníci, ktorí nemajú kontakt s klientmi, si prilepšia v priemere zhruba o 40 eur. Ide o ďalších 359 zamestnancov.
Dôvodom na zvyšovanie platov je podľa predsedu PSK nutnosť udržania zamestnancov pred odchodom do zahraničia a snaha, aby radšej ostali pri rodinách.
„Ďalších 400-tisíc nechávame na koncoročné odmeny. Túto agendu mienime navyšovať na tzv. Agendu 700, aby mali títo zamestnanci pocit, že je o nich dobre postarané zo strany zamestnávateľa,“ avizoval Majerský.
Aké sú plány
Ako dodal, navýšenie znamená, že príjem zamestnancov stúpol nad 600 eur. Pod túto úroveň už neklesne ani v budúcom roku.
„Od 1. januára sa mení platová tabuľka a samotné tarify, čo zabezpečí, že ani jeden zamestnanec v sociálnych službách, ktorých sa týkala agenda 600, neklesne pod túto úroveň,“ vysvetlil vedúci odboru sociálnych vecí a rodiny Úradu PSK Pavel Slaninka.
V budúcom roku zároveň plánuje kraj v rámci tzv. Agendy 700 upraviť rozpočet tak, aby hrubá mzda stúpla o ďalších sto eur.
„Chceme to urobiť aj cez všeobecne záväzné nariadenie, ktoré hovorí o platbách za služby, aby bolo dostatočné množstvo zdrojov na to, aby sme dokázali zamestnancom, ktorí sú v priamom kontakte s prijímateľmi, ich hrubú mzdu dostať nad 700 eur,“ konkretizoval Slaninka.
„Neverejní poskytovatelia majú výhodu, že môžu vyberať vyššie poplatky od klientov. Nám to umožňuje iba zmena všeobecne záväzného nariadenia o výške poplatku. Už je čas, aby sa aj v tejto oblasti niečo navýšilo, keďže chceme zvyšovať kvalitu poskytovanej služby,“ dodal k avizovanej zmene nariadenia o poplatkoch za služby Majerský.
Neverejní poskytovatelia
Neverejným poskytovateľom kraj vyčlenil v rámci dotácií 600-tisíc eur, ktoré zmenou financovania týchto poskytovateľov ministerstvom, ostali naakumulované v položke neverejní poskytovatelia.
Prostriedky sú určené na renovácie a opravy.
Poslanci o nich rozhodnú na októbrovom zastupiteľstve.
„Neverejní poskytovatelia sú financovaní príspevkom na sociálnu službu, ktorý ministerstvo navýšilo na jednotlivé stupne odkázanosti o minimálne 10 percent oproti roku 2018. Potom sú to samotné platby od klientov a finančný príspevok na prevádzku. O zmene vzorca na výpočet príspevku bude tento týždeň rokovať SK8,“ uviedol Slaninka.
Koncepcia rozvoja sociálnych služieb
Kraj zároveň začal od 1. októbra s prípravou koncepcie rozvoja sociálnych služieb PSK.
Postupne oslovuje jednotlivé mestá a obce, aby mu zaslali svoje komunitné plány sociálnych služieb, ktoré budú slúžiť ako jeden z podkladov na prípravu koncepcie.
„V nej si kraj nastaví zrkadlo, v ktorom sa pozrie, kde sa nachádzame momentálne a na akú cestu máme vykročiť, aby sociálne služby v PSK mali dostatočné kapacity a boli poskytované na dostatočnej úrovni. Ambíciou je, aby v apríli, najneskôr v máji 2019 poslanci túto koncepciu schválili,“ dodal Slaninka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári