PEČOVSKÁ NOVÁ VES. Je bežné, že v mestách a dedinách stále môžeme nájsť stopy dávnej minulosti. Historické kaštiele a kúrie sú súčasťou našich dní.
Avšak len naozaj celkom výnimočne možno nájsť takú koncentráciu kaštieľov, akú majú v Pečovskej Novej Vsi. Tam ich bolo hneď niekoľko.
Obec Pečovská Nová Ves bola podľa archeologických vykopávok osídlená už v paleolite a jej výnimočné miesto zvýrazňoval v minulosti fakt, že kedysi patrila medzi najstaršie colnice blízkeho hradu Šariš.
Toto miesto sa pozdávalo viacerým šľachtickým rodinám, ktoré sa tu usídlili.
Ringov kaštieľ
Najvzácnejší spomedzi tamojších kaštieľov je kaštieľ Ringov, ktorý sa nachádza na súčasnej Ľutinskej ulici. Ide o renesančnú stavbu, vybudovanú v polovici 16. storočia.

Pôvodným plánom bolo, že táto budova bude mať charakter nížinného hradu, preto bola obohnaná vodnou priekopou.
Predpokladá sa, že kaštieľ mal do istej miery chrániť neďaleký Hanigovský hrad, preto na ňom zriadili aj strieľne. A kaštiele so strieľňami, to bolo na Slovensku skutočne ojedinelé.
Až do dnešných čias sa zachovala mohutná nárožná veža, kde spomínané priestory na streľbu možno vidieť.
Zaujímavosťou tohto kaštieľa je fakt, že ide o stavbu írskeho typu, ktorá na Slovensku nemá obdobu.
Bohužiaľ, aj napriek veľkému významu je v zlom stave. Opravená bola len strecha a vymenené boli okná, aby sa zabránilo ďalším škodám.
Péchyho kaštieľ
V súčasnosti je to sídlo obecného úradu. Budova pochádza z prvej polovice 19. storočia a vlastnil ju rod Péchyovcov, po ktorom nesie meno aj obec.
V časoch keď tam bývala modrá krv bol ozdobou obce rozsiahly park, ktorý ku kúrii patril. Ako plynul čas, menila svoju funkciu aj budova.
Po znárodnení v nej bola chvíľu škola, neskôr tu malo výrobné družstvo Pleta prevádzku na spriadanie kordonetu. V časoch socializmu tam bola škola, neskôr slúžila pre kino.
Klasicistická kúria je jednopodlažná budova obdĺžnikového pôdorysu a tiež ju kedysi obklopoval park.
Samospráva dom odkúpila od dedičky nehnuteľnosti v dezolátnom stave. Dnes je pýchou obce.
Mariássyho kaštieľ
Tam, kde je v súčasnosti futbalové ihrisko, bol kedysi krásny park. Patril k Mariássyho kaštieľu, no bohužiaľ, v 20. storočí bol vyrúbaný.
Posledným majiteľom tejto barokovej jednopodlažnej kúrie bol Ján Mariássy.
Po vojne sa éra kaštieľov skončila

Dobré časy sa pre majiteľov kaštieľov skončili po znárodnení, krátko po druhej svetovej vojne. Nový režim ich dal násilne vysťahovať a ich majetky zhabal štát.
Posledným pôvodným obyvateľom kaštieľa na Kostolnej ulici bol István Bornemisza, ktorý je aj pochovaný v rodnej hrobke pod kostolom sv. Ondreja.
Aj jeho rodinu z kaštieľa nedobrovoľne vysťahovali. Na vétrieske ich odviezli preč z obce do jednoizbového bytu.
Areál kaštieľa tvoril udržiavaný park s krásnymi drevinami. Noví nájomcovia ho zdevastovali a postupne chátral.
Po páde totalitného režimu Bornemisza kaštieľ získal v reštitúcii späť.
Do Pečovskej chodieval na dovolenky a bol tu aj literárne činný. Ale ako lesník TANAP-u býval v Poprade.
Aj majitelia ďalších kaštieľov prišli o svoje sídla. Ostatné kaštiele v Pečovskej Novej Vsi sú v súkromných rukách a podpísal sa na nich zub času. V žiadnom z nich sa nezachoval dobový nábytok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári