PREŠOV. Štyroch laureátov, z toho dvoch in memoriam, bude mať v tomto roku Cena Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Dostanú ju politický väzeň Jozef Bobalik, hudobník Peter Lipa a in memoriam dvojica zosnulých hasičov Radoslav Lacko a Peter Toďor.
Ocenených vybrala komisia pre udeľovanie verejných ocenení spomedzi 31 návrhov.
O oceneniach rozhodli poslanci zastupiteľstva PSK na pondelkovom rokovaní.
Jozef Bobalik
Cenu PSK sa rozhodli poslanci na návrh komisie udeliť 90-ročnému jubilantovi Jozefovi Bobalikovi za nezlomnú vôľu a odvahu pri presadzovaní morálnych hodnôt a slobody prejavu.
Ocenený je rodák z obce Lukov (okres Bardejov). Jeho rodina bola jednou z 59 rodín z Lukova, ktorá sa pod vplyvom propagandy a masívnej agitácie vysťahovala v roku 1946 do Sovietskeho zväzu za vidinou úrodnej pôdy a bohatstva.
Hoci bolo ich rozhodnutie odísť na Ukrajinu slobodné, skutočnosť bola iná ako sľuby, no cesty späť už nebolo.
Keď Jozefa Bobalika počas tancovačky ozbrojený banderovec prinútil prečítať protistalinský leták, o pár mesiacov neskôr ho zatkli a odsúdili na desať rokov väzenia.
V drsných klimatických, prírodných a ľudských podmienkach pracoval až do roku 1955. V roku 1967 sa presťahoval aj s rodinou do Československa.
Príbeh Jozefa Bobalika sprostredkúva dokumentárny film Jozef a jeho bratia, ktorý vznikol v spolupráci s Ústavom pamäti národa a Združenia inteligencie Rusínov Slovenska a memoárová kniha Sedem rokov na Severe.
Udelenie ceny navrhla režisérka Anna Hlaváčová.
Radoslav Lacko a Peter Toďor

Cenu PSK in memoriam dostanú hasiči Radoslav Lacko a Peter Toďor, ktorí tragicky zahynuli na následky pádu vrtuľníka 10. mája 2017 pri výcviku evakuácie osôb na leteckej základni v Prešove.
Obaja boli dlhoročnými, skúsenými hasičmi. Radoslav Lacko ako hasič odslúžil 28 rokov a 222 dní, Peter Toďor pôsobil ako hasič 18 rokov a 60 dní.
Počas služby obaja vykonali stovky zásahov v mimoriadnych udalostiach, ako sú požiare, technické zásahy, dopravné nehody a ekologické zásahy.

Ročne absolvovali 300 výjazdov k mimoriadnym udalostiam v Prešovskom kraji a v prípade potreby boli povolaní aj na zásahy na území celého Slovenska.
Absolvovali množstvo cvičení, sami preškolili stovky veliteľov dobrovoľných hasičských zborov obcí.
Od roku 1997 boli obaja členmi leteckej skupiny záchranárov HaZZ východ.
Hasičskú prácu prezentovali aj deťom, ktoré učili, ako sa správať pri spozorovaní mimoriadnej udalosti.

Aj vďaka nim každý rok Letecká základňa v Prešove prezentuje spoluprácu s modulom pozemného hasenia v Prešove v rámci medzinárodných leteckých dní (SIAF).
Udelenie ceny za dlhoročný mimoriadny prínos pre rozvoj PSK a mimoriadne významné zásluhy pri záchrane života, zdravia a majetku občanov Prešovského kraja a Slovenska navrhol Ján Goliáš z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove.
Peter Lipa
Hudobníkovi Petrovi Lipovi cenu udelia pri príležitosti jeho životného jubilea 75 rokov za intenzívny dlhoročný osobný vklad pre rozvoj slovenskej hudobnej scény, predovšetkým džezovej a populárnej hudby a úspešnú propagáciu Prešovského kraja v celoslovenskom i zahraničnom rozmere.
Lipa je rodákom z Prešova. Počas svojej hudobnej kariéry sa vypracoval na jedného z najlepších a medzinárodne najuznávanejších európskych džezových spevákov.
Je nositeľom Krištáľového krídla za hudbu, Ceny prezidenta republiky a ďalších cien z oblasti hudobnej kultúry.
Okrem toho je kľúčovým organizátorom podujatí džezového života na Slovensku a ako prezident Slovenskej jazzovej spoločnosti aktívne a účinne pomáhal pri založení a udržaní tradície Prešovských jazzových dní od roku 1990 a doteraz úzko spolupracuje s východoslovenskými hudobníkmi na ďalších hudobných projektoch.
Udelenie ceny navrhol prešovský novinár Milan Országh.
Slávnostné udeľovanie Ceny PSK a Ceny predsedu PSK, o ktorých rozhodne Milan Majerský, sa uskutoční 18. decembra v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári