PREŠOV. Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa Základná škola Československej armády v Prešove pripravila projekt s názvom Moje mesto pred 100 rokmi.
Hľadali aj učitelia
Na pôde základnej školy zorganizovali aj unikátnu výstavu, kde žiaci spolu s učiteľmi hľadali dobové predmety po svojich prarodičoch.
„Škole sa podarilo spolu so žiakmi zorganizovať zaujímavú výstavu, pri ktorej sa na chvíľu prenesiete v čase. Je to robené nenásilnou formou, žiaci si pripomínajú toto obdobie a rozprávajú sa o ňom,“ vysvetlila riaditeľka školy Ľubica Kohániová.
V priestoroch školy bola inštalovaná výstava starožitností a historických fotografií, ktorá je sprievodnou akciou k súťaži Moje mesto pred 100 rokmi.
„Snažili sme sa o to, aby predmety boli v rozmedzí rokov 1918 – 1938,“ vysvetlila iniciátorka výstavy Martina Knuthová, ktorá vyučuje dejepis.
Našli ľúbostný list aj vojenské prilby
Žiaci spolu s učiteľmi priniesli rôzne dobové predmety, medzi nimi ľúbostný list, ale aj iné veci, ktoré sa používali v domácnostiach.
„List spolu s obálkou priniesol jeden z našich žiakov a pochádza z roku 1933. Zaujímavosťou je, že je napísaný v šarištine. Adresovala ho istá žena mužovi pri príležitosti Vianoc a je tam krátke vyznanie,“ vysvelila Knuthová.
Na výstave si žiaci mohli pozrieť aj vojenské prilby z čias prvej svetovej vojny.
„Doniesol som dve prilby, telefón a nábojnice z prvej svetovej vojny, ktoré majú zberateľskú hodnotu. Predmety doniesol mamkinmu bratrancovi jeho otec, ktorý bol vo vojne,“ prezradil Jakub Novický, ktorý navštevuje deviaty ročník.
Na výstave sa objavili aj historické rádiá, či žehličky na uhlie, šijacie stroje, žochtare (drevené vedro na mlieko) a podobne.
Zážitkové učenie
Súčasťou sú aj vystavené noviny Naša zástava, ktoré vychádzali v roku 1918.
„Výstrižky z novín sa žiakom veľmi páčia. Súčasťou je aj prezentácia vzniku Československa, pretože mnohí žiaci nevedia, prečo máme tento výnimočný sviatok, takže sme sa im to snažili priblížiť.“
Na výstave si žiaci mohli pozrieť aj fotografie mesta Prešov z obdobia 1918 – 1938.
„Žiaci sa určite niečo naučili a je to aj hodnotnejšie, ako sedieť na hodine. Takéto zážitkové učenie ich veľmi zaujalo. Napríklad žiakom z prvého stupňa už vysvetľujú aj starší žiaci, čo sa vtedy dialo, či na čo slúžili niektoré predmety.“
Súčasťou projektu sú aj ďalšie sprievodné akcie venované histórii mesta Prešov.
Okrem výstavy dobových fotografií a starožitností sa uskutoční prehliadka módy z medzivojnového obdobia, ukážka zbraní, prednášky, či rôzne súťaže pre žiakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári