Korzár logo Korzár Prešov
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

V Prešove vyhrala Turčanová, Vaľová v Humennom končí (minúta po minúte)

Primátor sa nezmení ani v Bardejove, Kežmarku a Starej Ľubovni.

3.57 - Volebnú minútu po minúte z Prešovského kraja uzatvárame. Ďakujeme čitateľom za priazeň.

Prečítajte si tiež: Turčanová: Budeme hneď pokračovať v tom, čo sme začali Čítajte 

3.54 Prešov - "Budeme hneď pokračovať v tom, čo sme začali. Myslím si, že toho máme ešte dosť pred sebou. Zároveň pripravujeme nové projekty, ktoré boli predstavené v kampani," priblížila svoje plány opätovne zvolená primátorka Prešova Andrea Turčanová.

3.47 - Prešov - Súčasná primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO, NOVA) povedie mesto aj v ďalšom volebnom období. Podľa oficiálnych výsledkov podpísaných mestskou volebnou komisiou Turčanová získala 14 205 hlasov a jej protikandidát Pavel Hagyari 8 921 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

V zoznamoch voličov bolo zapísaných 72 521 voličov. Volebná účasť dosiahla 43,2 percenta.

Na ďalších miestach sa umiestnili Richard Drutarovský (SPOLU - občianska demokracia, Progresívne Slovensko, OKS, 2 648), Miroslav Benko (Smer-SD, SNS, Most-Híd, 2 560), František Oľha (koalícia SaS, Sme rodina - Boris Kollár, Šanca, Demokratická strana, 2 360), Stanislav Grega (nezávislý, 233) a Igor Dužda (Strana rómskej koalície - SRK, 133).

3.27 Vranov nad Topľou - Vo Vranove nad Topľou zostáva primátorom Ján Ragan (nezávislý). Svoj hlas mu odovzdalo 2765 voličov. Vyplýva to z konečných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnili na webovej stránke mesta.

2.38 - Poprad - Staronovým primátorom Popradu sa stal Anton Danko. Podľa neoficiálnych výsledkov porazil svojich protivníkov a po štvorročnej pauze tak bude opäť zastávať najvyššiu funkciu v meste.

SkryťVypnúť reklamu

"Som milo prekvapený a šťastný, je to veľký záväzok pre mňa, že mi Popradčania opäť dali dôveru po štyroch rokoch," uviedol Danko, ktorý mesto viedol tri volebné obdobia po sebe. Kandidoval ako nezávislý. Dodal, že o svojich prioritách na nasledujúce štyri roky bude informovať neskôr.

2.29 - Vysoké Tatry - Ján Mokoš obhájil po piatykrát pozíciu primátora mesta Vysoké Tatry. S počtom hlasov 553 predbehol svojho najväčšieho rivala Alexandra Gálfyho o 108 hlasov. Tretím v poradí bol Róbert Gálfy s počtom hlasov 367.

Prečítajte si tiež: Nový primátor Humenného chce zmeniť atmosféru v meste Čítajte 

2.08 Humenné - Nový humenský primátor Miloš Meričko sledoval volebné výsledky v kruhu svojich priateľov, sympatizantov a voličov. Radosť zo zatiaľ neoficiálneho výsledku neskrýval.

„Vydýchol som si, pretože kampaň bola naozaj náročná. Aj keď som vedel, že vstupujem do bojovej arény, nečakal som také podpásovky, aké boli,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Za najdôležitejšie pokladá zmenu atmosféry v meste.

2.03 Kežmarok - Ďalšie štyri roky bude viesť Kežmarok opäť Ján Ferenčák (Smer-SD, SNS, Most-Híd). Získal 3 888 hlasov.

1.54 Bardejov - Primátorský post v Bardejove obhájil Boris Hanuščak (Smer, Most-híd, SNS). Získal 42,56 percenta hlasov.

1.46 Stará Ľubovňa - Primátorom Starej Ľubovne ostáva v novom volebnom období Ľuboš Tomko (nezávislý). Potvrdil, že získal viac ako 4 100 hlasov a považuje sa za víťaza volieb. "V týchto voľbách som získal veľmi silný mandát, čo je záväzok a zodpovednosť, aby sme mesto posúvali naďalej dopredu. Myslím si, že tento výsledok je ocenením našej doterajšej práce," konštatoval Tomko.

1.46 Prešov - Rozdiel Turčanová a Hagyari je aktuálne 3 889 hlasov

1.39 Prešov - na štábe u Turčanovej je veselo,všetci búrlivo debatujú, nechýbajú úsmevy a dobrá nálada.

1.31 Prešov - Andrea Turčanová sa poďakovala kolegom,stranám i Prešovčanom a v neposlednom rade aj svojej rodine.

1.27 Poprad - Podľa predbežných výsledkov v meste Poprad vedie kandidát na primátora Anton Danko. V tesnom závese bol Alexander Beľjajev, predseda predstavenstva Tatravagónky. Ostávajú už len dva okrsky, ktoré už nemajú váhu. Rozdiel v hlasoch je 700. V predvolebných výskumoch výrazne viedol Anton Danko, tesný rozdiel je prekvapením.

1.26 Stropkov - Neoficiálne výsledky hovoria o tom, že primátorom Stropkova ostáva Ondrej Brendza.

1.25 Svidník - Podľa neoficiálnych výsledkov sa novou primátorkou Svidníka stane Marcela Ivančová. Doterajšia hlava mesta Ján Holodňak končí.

1.21 Poprad - Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré získava z okrskov volebný tím Alexandra Beljajeva, je stav medzi Antonom Dankom a samotným Beljajevom tesný. Danko vedie o niekoľko hlasov, spočítané však ešte stále nie sú všetky okrsky.

1.19 Prešov - Gratuluje aj predseda KDH Alojz Hlina: "Ďakujeme pani Turčanovej, že pomohla KDH, bolo ťažko zranené v 2016. Takto pred rokom sme sa tešili z Milanovho úspechu, tak sa teraz tešíme z úspechu Turčanovej a veríme, že o rok a pol sa budeme tesiť z toho, že Slovensko je normálna krajina a každá normálna krajina má kresťanských demokratov. Chcem sa pani Turčanovej poďakovať za prácu, ktorú odviedla a ktorú ešte odvedie. Energiu, čo dala do mesta, prijala od svojich voličov naspäť."

1.16 Prešov - Po viac ako polovici spočítaných okrskov v centrále KDH dala vyhlásenie pre média Andrea Turčanová.

„Chcem sa v tejto chvíli predovšetkým poďakovať všetkým Prešovčanom, ktorí prišli k voľbám a povedali, že im to nie je ľahostajné a naozaj si myslia, že sme Prešov naozaj rozhýbali. Chcem sa poďakovať aj zástupcom politických strán, ktorí ma podporovali. Bolo ich menej ako pred štyrmi rokmi, ale myslím si, že volebný výsledok ukázal, že nie je to len o počte strán, ale o kvalite,“ povedala hodinu po polnoci Andrea Turčanová.

Primátorka poďakovala menovite stranám KDH, OĽaNO a Nova. Zároveň poďakovala aj poslancom a verí, že boli taktiež zvolení do zastupiteľstva. „Bez ich aktívnej účasti v kampani, by sme nemali takýto výsledok. Pracovali s plným nasadením a verím, že po zložení sľubov budú pracovať ešte viac ako doteraz,“ dodala Turčanová.

1.13 Prešov - Župan Milan Majerský gratuluje Turčanovej: "Samozrejme,všetci sa tešíme, pani primátorke gratulujeme a ja teším najviac na spoluprácu, ktorá tu už bola minulý rok a bude i ďalšie štyri roky. Chceme rozhýbať nielen Prešov, ale aj kraj. Prešov je ako krajské mesto, ako srdce, ktoré má pumpovať do všetkých žíl, miest, obcí. Je to určitá metropola kraja, ktorú chceme pozdvihnúť, teším sa na nové projekty. Prešov si zaslúži viac."

1.09 Prešov - Súčasná primátorka Prešova Andrea Turčanová podľa neoficiálnych výsledkov zvíťazila nad Pavlom Hagyarim a obhájila tak svoj post. V súčasnosti sú spočítané hlasy vo viac ako polovici volebných okrskoch a rozdiel hlasov je takmer 3 700. Hagyari priznal volebnú porážku, zablahoželal víťazke a zároveň uviedol, že o štyri roky už kandidovať neplánuje.

0.54 Vikartovce - V ďalšej obci pri Poprade bude novým starostom kandidát podporovaný stranou Smer-SD. Vo Vikartovciach získal Vladimír Šavel 500 hlasov. Volebná účasť bola 41,19 percenta.

0.54 Hozelec - Na kreslo starostu obce Hozelec (okres Poprad) na ďalšie volebné obdobie zasadne Jozef Pavligovský (Smer-SD). Získal 279 hlasov z celkových 303 platných hlasovacích lístkov.

0.53 Jezersko - Milan Krempaský (Smer-SD) bude starostom Jezerska v okrese Kežmarok. Stačilo mu na to 16 hlasov voličov.

0.43 - Prešov - Zagratulovať staronovej primátorke prišiel s obrovskou kyticou aj predseda PSK a spolustraník Milan Majerský.

0.37 - Prešov - Andrea Turčanová chystá vyhlásenie

0.35 - Prešov - "Politika nemá logiku a je mi to divné, lebo ekonomické výsledky mesta nie sú ideálne. Ľudia sa rozhodli a treba to akceptovať ako fakt. Trošku som sklamaný, lebo som mal nejaké prieskumy, ktoré ukazovali, že je reálna šanca. Dnes rozhodla aj disciplína voličskej základne," hodnotil Hagyari.

0.33 - Štrba - Starosta Štrby Michal Sýkora je slovenským rekordérom, vo funkcii bude jubilejný desiatykrát. Po prvý raz v histórii však v komunálnych voľbách nemal súpera, a tak mu na zvolenie stačil jediný hlas.

0.29 - Prešov - Pavel Hagyari prakticky priznal prehru. "Chcem pogratulovať primátorke, akceptovať to, ako rozhodli ľudia," povedal krátko k aktuálnym výsledkom Hagyari.

0.27 - Prešov - Na štábe Pavla Hagyariho je ticho, vládne ponurá nálada.

0.24 - Prešov - Pri 42 okrskoch je náskok súčasnej primátorky 2 520 hlasov.

0.16 - Humenné - Podľa predbežných výsledkov sa víťazom volieb v meste stal Miloš Meričko, ktorého podporovala široká koalícia strán. Primátorka Jana Vaľová (Smer -SD) na sociálnej sieti uznala prehru.

„Ďakujem za každý hlas, ktorý som od Humenčanov dostala. Mesto zanechávam vo výrazne lepšom stave, v akom som ho pred ôsmimi rokmi preberala. Mesto zanechávam s plnou kasou a s piatimi schválenými projektmi z európskych fondov. Rešpektujem rozhodnutie ľudí, aj keď ma veľmi mrzí, že k nemu došlo po antikampani voči mne akú ešte Slovensko nezažilo,“ napísala.

0.09 - Prešov - Zdá sa, že Andrea Turčanová ostane primátorkou Prešova. Podľa informácií centrály KDH je zrátaná polovica hlasov. Turčanová vedie v pomere 6 640 ku 4 209. Zaznel aj obrovský potlesk.

23.53 - Prešov - Aktuálne je náskok Turčanovej 1 640 hlasov.

23:52 - Prešov - K predbežným výsledkom, kde bolo spočítaných približne 17 okrskov a dominovala v nich Turčanová, sa vyjadril aj vyzývateľ na post primátora Pavel Hagyari. „Treba rešpektovať vôľu voliča. Nech je to akokoľvek a z akýchkoľvek dôvodov. Či už racio alebo neracio, vždy ju treba akceptovať. Je 80 okrskových komisí, počkajme aspoň do päťdesiatich alebo šesťdesiatich,“ povedal Hagyari. V jeho štábe je skôr tichšia atmosféra oproti centrále KDH.

23.43 - Prešov - "Prešov považujeme za našu baštu a veríme, že ňou aj ostane. Máme veľké plány v Prešove a Prešovskom kraji. Prešov potrebujeme. A verím, že funguje fyzika koľko energie dáte, toľko dostanete a platí to aj pre Prešov," fandí predseda KDH Hlina prešovskej kandidátke.

23.40 - Medzilaborce - Post primátora mesta Medzilaborce v sobotňajších komunálnych voľbách podľa predbežných výsledkov obhájil súčasný primátor Vladislav Višňovský (Smer-SD). Informoval o tom na sociálnej sieti.

23.39 - Poprad - Pohodová atmosféra panuje aj v štábe kandidáta na popradského primátora Ondreja Kavku.

"Pre väčšinu členov tímu ide o prvú volebnú noc, a preto sme sa rozhodli, že si ju užijeme," informovala nás členka tímu Kristína Mlynárová. Samotný kandidát netrpezlivo sleduje priebežne výsledky prichádzajúce z volebných komisií.

23.31 - Prešov S pribúdajúcimi okrskami sa zvyšuje náskok Andrey Turčanovej pred Pavlom Hagyarim. Aktuálne je to o vyše tisíc hlasov. Na štáb Turčanovej prišiel aj predseda KDH Ajoz Hlina.

23.10 - Poprad - Kandidát na primátora Beljajev sa rozpráva s podporovateľmi a pokojne poťahuje z cigary. "Ja som jediný z nich, ktorý nemôže nič stratiť. Všetko je to v rukách voličov," dodáva známy podnikateľ.

Podľa pomaly prichádzajúcich neoficiálnych výsledkov jeho tímu sú jeho najväčší konkurenti Anton Danko, Ondrej Kavka a Igor Wzoš.

23.00 - Prešov - V štábe Andrey Turčanovej panuje príjemná atmosféra. Zverejnili aj prvý výsledok volebného okrsku, kde vyhráva Turčanová. Prítomní si už aj symbolicky pripili. (Turčanová - 116; Hagyari - 93; Drutarovský 27; Benko 20).

22.57 - Poprad - Na štábe kandidáta na primátora Popradu Alexandra Beljajeva vládne pokojná atmosféra. Na oknách sú nalepené papiere, na ktoré členovia tímu pomaly píšu počty voličov v jednotlivých okrskoch mesta. Podľa členov tímu mali v komisiách svoje "lastovičky".

22.42 - Prešov - "Sklamaný som bol pred štyrmi rokmi, teraz už nemôžem byť," hovorí na štábe Hagyari.

22.41 - Sobotňajšie komunálne voľby mali v Prešovskom kraji pokojný priebeh. Potvrdila to hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová s tým, že polícia nezaznamenala na území kraja žiadne vážne narušenie verejného poriadku.

22.35 - Prešov - Andrea Turčanová, ktorá prišla do štábu s rodinou dala prvé vyjadrenia pre médiá. Priznala, že sa necíti fyzicky dobre.

„Celú kampaň som zvládla, ale neviem, či na mňa nelezie nejaká viróza, dúfam, že nie. Čo sa týka volieb, cítim sa dobre. Urobili sme všetko čo bolo v našich silách. Vysvedčenie nám vystavia občania,“ povedala po príchode Turčanová (KDH).

Výsledky nechce predbiehať. Na otázku, čo hovorí na kandidatúru Pavla Hagyariho odpovedala jasne, „dúfam, že sa nevráti.“

„Dajte mi otázku, keď budeme vedieť výsledky volieb. Ak vyhrá, tak potom mu zagratulujem, potom mu poviem, čo si o tom myslím, ale teraz by sme predbiehali,“ povedala Turčanová.

22.24 - Prešov - V centrále KDH sa už nachádzajú viacerí kandidáti na poslancov. Očakáva sa príchod súčasnej primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej.

22.03 - Prešov - Na štábe kandidáta Pavla Hagyariho je príjemná atmosféra, kandidát je usmievavý, s pohárom vínka v ruke. "Nejde o život, ja už nemám čo stratiť. Ten, kto skladá účty, nie som ja," hovorí s úsmevom Hagyari.

22.00 - Komunálne voľby 2018 sa skončili, miestnosti uzavreli. Začína sa rátanie hlasov, neoficiálne výsledky budú pribúdať postupne počas noci.

21.29 Prešov - Výsledky volieb v meste Prešov by mali byť známe v nedeľu okolo druhej ráno. Na túto hodinu je avizovaná aj tlačovka na mestskom úrade, kde by mali oznámiť výsledky.

21.22 - Humenné - Všetko nasvedčuje tomu, že volebná účasť v meste bude vyššia ako pred štyrmi rokmi, keď dosiahla 42,34 percent. V niektorých okrskoch dve hodiny pred zatvorením volebných miestností prekročila 50 percent. Bolo tak v okrsku č. 1, v okrsku č. 4 to bolo vyše 40 percent.

21.00 - Do uzavretia volebných miestností ostáva posledná hodina, voľby až na menšie incidenty prebiehajú pokojne.

19.38 Prešov - Na Šalgovíku sa aj večer volilo vo veľkom. Priestory, kde je zvyčajne pohostinstvo či reštaurácia, sa zmenili na volebné miestnosti. Keďže si ich prenajalo mesto, bar ostal pre verejnosť zatvorený.

„Občas si sem zájdem na pivo, ale teraz sme tu prišli odvoliť. Nevadí mi, že sa voľby konajú v týchto priestoroch,“ hovorí jeden z voličov. Podľa predsedu komisie sa zatiaľ nikto nesťažoval, že podnik ostal zatvorený.

Volebná účasť na tomto mieste je odhadovaná približne na 50 percent.

18.30 Jarovnice - Záujem o komunálne voľby v obci v okrese Sabinov je veľký. Miestni svoje právo voliť využívajú naplno.

Počas popoludňajších hodín sa tu tvorili rady, ktoré siahali takmer až k dverám, cez celú volebnú miestnosť. Tá sa nachádza v miestnom kultúrnom dome.

Prečítajte si tiež: V Jarovniciach stoja voliči v dlhých radoch Čítajte 

18.15 Spišské Podhradie - Štyria kandidáti sa uchádzajú o priazeň voličov vo voľbách na post primátora mesta. Štyridsaťjeden kandidátov má zasa záujem o stoličku v mestskom parlamente.

V meste sa volí v troch volebných okrskoch. Mestská časť Katúň je samostatným volebným okrskom.

Ako nám povedala volebná komisia, v prvom volebnom okrsku voľby od rána aj v neskorých popoludňajších hodinách prebiehali pokojne. Na nedostatok voličov sa sťažovať nemôžu. „K volebným urnám prišli aj prvovoliči, čo je potešujúce,“ uviedol člen volebnej komisie.

18.02 Lipany - Priebeh volieb je pokojný. Predsedovia volebných okrskov 2 a 3 sa nezávisle od seba zhodli, že voliči sú zo všetkých kategórií, ich účasť je zväčša nárazová.

"Staršia generácia prichádza najmä zrána a potom podvečer, po svätých omšiach," konštatovali v komisiách.

Účasť bola v druhej polovici dňa približne tretina oprávnených voličov.

17.58 Poprad - Členovia volebnej komisie zažívajú aj úsmevné situácie. V mestskej časti Matejovce ich prekvapil volič Peter Kudas, ktorý prišiel svoj hlas odovzdať oblečený v kroji.

"Dnes som si takto odskočil z oslavy, ale voliť som bol v kroji aj prezidenta v roku 2009," povedal Peter Kudas.

Voliť chodí pravidelne, podľa jeho slov preto, aby sme sa mali lepšie.

17.03 Humenné - Volebný okrsok číslo 13 je najväčším z 28 v meste. Volebná miestnosť sídli v priestoroch renesančného zámku v parku.

V zozname je zapísaných 1 976 voličov, z toho 892 voličov je s trvalým pobytom v meste Humenné. Z týchto ľudí bez konkrétnej domácej adresy prišlo k volebnej urne 12.

Predsedníčka volebnej komisie odhadla doterajšiu volebnú účasť na vyše 20 percent. Voliči prichádzajú nepretržite, pre tvoriace sa rady v predpoludňajších hodinách požiadali ešte o jednu zástenu, aby bolo hlasovanie pružnejšie.

16.46 Detrík - Obec, ktorá je jednou z najmenších vo Vranovskom okrese, má 55 obyvateľov, z toho je 43 voličov. Niektorí z nich už svoje volebné právo využili. Viacerí sú však odcestovaní za prácou, povedala predsedníčka miestnej volebnej komisie Michaela Kľučárová.

"Najmladší volič mal v septembri 18. Najstaršie voličky sú dve a budú mať 92 rokov," uviedla ďalej s tým, že členovia komisie už boli s volebnou urnou aj pri občanoch, ktorí požiadali o to, aby svoje volebné právo mohli využiť z domu.

"Volených máme piatich poslancov, piati aj kandidujú," spomenula. O starostovskú stoličku má záujem len jedna kandidátka, a to súčasná hlava obce, ktorá túto pozíciu zastáva 20 rokov.

16.26 Vranov nad Topľou - „Dnes už prišlo voliť celkom dosť ľudí, nie sú to žiadne húfy, no už ich bolo veľa,“ konštatovala členka volebnej komisie v okrsku č.13.

Priebeh volieb do momentu, kedy sme volebnú miestnosť navštívili, označila ako bezproblémový.

Prečítajte si tiež: Vranov zatiaľ hlási priemernú účasť Čítajte 

16.21 Prešov - Dobrú volebnú účasť predpovedajú najmä tí, ktorí zasadajú pravidelne vo volebných komisiách.

Viaceré odhady predpovedajú celkovú účasť okolo 50 percent v prípade, ak by sa tempo príchodu voličov zachovalo až do večera.

Prečítajte si tiež: Na najväčšom prešovskom sídlisku hlásia dobrú volebnú účasť Čítajte 

16.12 Kežmarok - V Kežmarskom okrese chodia ľudia voliť priebežne, rady sa tam
vo väčšej miere netvoria. Komisia bola v teréne, všetko je v poriadku.

"Ja osobne som napríklad bola v troch okrskoch, ľudia chodili priebežne, vždy niekto bol v miestnosti, ale rady sa netvorili," ozrejmila zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Kežmarku Gabriela Petrušková.

16.10 Poprad - Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký potvrdil, že sú volebné miestnosti, kde musia ľudia čakať aj niekoľko minút v radoch.

"Je dosť veľká účasť, možno bude aj jedna z najväčších vo voľbách do orgánov samosprávnych obcí. V každom okrsku stojí aj desať až 20 ľudí v rade na registráciu, niekde aj viac. To je zaujímavé, lebo po iné roky to tak nebolo. Prišli, odvolili a išli preč, teraz musia aj 20 minút čakať, kým prídu na rad," priblížil Maličký.

"Uvidíme, ako to dopadne, možno bude vysoká účasť a tým aj objektívnejší výber," konštatoval.

16.07 Stará Ľubovňa, Lomnička - Na severe Spiša sú voľby zatiaľ bezproblémové, informoval zapisovateľ obvodnej volebnej komisie v Starej Ľubovni Mikuláš Mayer. Napríklad v Lomničke je zatiaľ pomerne vysoká účasť, keďže obyvatelia tejto obce majú o komunálne voľby väčší záujem ako napríklad o parlamentné či prezidentské.

"Čo sa týka mesta Stará Ľubovňa, tak v centre tých voličov nechodí až tak veľa, ale napríklad v miestnostiach pri sídliskách sú aj rady a čaká sa päť až desať minút. Zatiaľ sa nikto na nič nesťažoval a sme radi, že priebeh je zatiaľ takýto pokojný," uzavrel Mayer.

16.02 Harakovce, Dúbrava - V Harakovciach, najmenšej obci Levočského okresu, sa konečne po rokoch dočkali. V obci so 61 obyvateľmi za ostatné roky nemal nikto záujem o starostovanie. V týchto voľbách majú záujem o stoličku starostu dvaja kandidáti.

V susednej obci Dúbrava je zaujímavá situácia. O novom starostovi aj poslancoch je prakticky rozhodnuté už teraz.

Prečítajte si tiež: V Harakovciach majú konečne po rokoch záujemcov o starostovanie Čítajte 

15.21 Humenné - V meste malo dôjsť v piatok k porušeniu volebného moratória.

Obyvatelia niektorých častí mesta dostali do schránok leták, v ktorom je preferovaný konkrétny kandidát na post primátora.

„Polícia v Humennom prijala všetky podané oznámenia a preveruje ich,“ povedala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

15.11 Vysoké Tatry - Chatár Viktor Beránek z Chaty pod Rysmi vo Vysokých Tatrách sa na komunálnych voľbách nezúčastní.

"Slobodné Kráľovstvo Rysy sa nemieša do vnútorných záležitostí cudzieho, hoci aj spriateleného štátu," povedal s úsmevom.

14.44 Prešov - Na rozdiel od predchádzajúcich volieb klesol v krajskom meste počet okrskov z 81 na 80, keďže dva okrsky boli spojené.

Dočasne bola pre tohtoročné voľby vytvorená volebná miestnosť aj v budove Technických služieb mesta Prešov na Bajkalskej ulici, kde bol presunutý pôvodný okrsok z denného stacionára na Jánošíkovej ulici, ktorý sa v súčasnosti rekonštruuje.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Volebné miestnosti sa otvorili. Začali sa komunálne voľby Čítajte 

14.43 Prešov - Menšie ako volebný okrsok v Šalgovíku sú v Prešove iba dva okrsky.

V najmenšej volebnej miestnosti 63 na Základnej škole Májové námestie je zaregistrovaných 628 voličov a v okrsku 43 na Strednej odbornej škole na Sídlisku dukelských hrdinov je zapísaných 634 voličov.

14.39 Prešov - Volebný okrsok 80 v meste patrí medzi najmenšie. Volí v ňom všetkých 646 oprávnených voličov, ktorí majú trvalý pobyt v mestskej časti Šalgovík.

Voľby sa konajú v miestnom športovom areáli U komiňara. Zariadenie je totiž jedinou miestnosťou v tejto mestskej časti vhodnou na ich konanie. "Je to netradičné, ale nie je tu iná miestnosť, využili čo mohli," skonštatovala po volebnom akte Anna Luteránová.

Práve chýbajúca infraštruktúra trápi miestnych obyvateľov. Keďže miestna pekáreň ukončila svoju činnosť, chýbajú vraj najmä potraviny. "Určite by som ale privítala aj častejšie spoje, pretože teraz chodia iba dvakrát za hodinu. A tiež bezpečnejšie cesty," prezradila jedna z voličiek Lenka Krajňáková.

14.36 Rakúsy - Obyvatelia rómskej osady pri obci Rakúsy v Kežmarskom okrese majú ako jedni z mála na Slovensku možnosť voliť si svojich zástupcov vo volebnej miestnosti len pár metrov od svojho domu. Väčšina osád je totiž situovaná na periférii obcí.

Ladislav Pišta prišiel v sprievode svojej manželky a potvrdil, že na voľbách sa zúčastňujú pravidelne. Podľa neho je dôležité, aby ľudia odovzdali svoj hlas.

"Pretože tak môžeme rozhodnúť o tom, či sa nám bude žiť lepšie. Ja dúfam, že áno," konštatoval Rakúsan, ktorý to mal z domu do volebnej miestnosti približne 100 metrov.

Prečítajte si tiež: Obyvatelia Rakús majú volebnú miestnosť priamo v osade Čítajte 

14.19 Medzilaborce - V okrese Medzilaborce, ktorý je počtom obyvateľov najmenší v Prešovskom kraji, je presne v polovici obcí jasné, kto bude najbližšie štyri roky stáť v ich čele.

Z 22 obcí až v 11 kandiduje len jeden človek, navyše ten istý ako v uplynulom volebnom období.

Záujem o starostovskú stoličku oproti minulým voľbám poklesol.

14.01 Prešov - Prešovčania volia aj v priestoroch Technických služieb, hostinci či v športovom areáli. V prešovskej miestnej časti Nižná Šebastová volia v reštaurácii v areáli bývalých kúpeľov Išľa.

Tie podľa obyvateľa Michala Jendruša zanikli v 60. rokoch: "Niekedy tu bolo kúpalisko. Bolo okolo sedem obyvateľov, ktorí to spravovali, ale všetko vyšlo
nazmar."

Jakub Vaško povedal, že v prvom rade je potrebné v tejto časti Prešova riešiť ihrisko a zvýšiť možnosti nakupovania, aby ľudia nemuseli chodiť na Sekčov.

"Primárne potrebujeme chodníky, lebo odtiaľ smerom na Fintice je nová časť a chýbajú tam chodníky, malé deti behajú po ceste," dodal ďalší volič.

13.28 Podolínec - Voliči, ktorí patria do druhého okrsku, si vystoja v priestoroch základnej školy dlhšie rady.

Podľa členov komisie v tejto volebnej miestnosti odvolilo do 12. hodiny celkom 20 percent voličov. V minulých voľbách bola v Podolínci vysoká volebná účasť, a to niečo málo cez 60 percent.

13.15 Dulova Ves - V Dulovej Vsi (okres Prešov) riešili problém vo volebnej komisii, do ktorej ráno prišiel jej pôvodný člen, ktorý však bol predtým legitímne stiahnutý politickou stranou, ktorá ho nominovala.

"Napriek tomu, že sme niektoré veci riešili, priebeh volieb je zatiaľ
pokojný," uviedla predsedníčka komisie Alena Krištofíková.

Komisia absolvovala výjazd aj do jedného z prešovských okrskov, v ktorom sa pri minulých voľbách vyskytol problém s diskrétnosťou volebného priestoru. V tomto roku ale okresná komisia problém nezaregistrovala.

Prečítajte si tiež: Komunálne voľby 2018, všetko čo potrebujete vedieť Čítajte 

13.13 Prešov, Sabinov, Svinia - Okresná volebná komisia v Prešove, pod ktorú spadajú volebné obvody Prešov a Sabinov, nezaznamenala žiadne oznámenia na porušenia zákona v súvislosti s voľbami. Dopoludnia riešila, aj v rámci výjazdov, iba technické záležitosti.

Ako konkretizovala predsedníčka komisie Alena Krištofíková, v obci Svinia (okres Prešov) riešili sťažnosť na nedostatočný priestor pre pozorovateľov volieb.

"Boli sa tam kolegovia pozrieť, ale všetko bolo tak, ako zo zákona má byť. Bol vytvorený Priestor v rohoch volebnej miestnosti na to, aby pozorovatelia sa volieb mohli zúčastniť," uviedla Krištofíková.

13.11 Prešovský kraj - Polícia zatiaľ nezaznamenala žiadne oznámenie o narušení verejného poriadku, potvrdila to hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová.

13.07 Levoča - Levočania si volia primátora spomedzi piatich kandidátov.

O priazeň voličov sa uchádza aj 74 kandidátov na poslanca. Levočania volia v dvoch volebných obvodoch 19 poslancov.

Volebný okrsok číslo 1 je najväčším v meste. Je tu zapísaných 1 495 voličov, čo je najviac.

Ako informovala predsedníčka okrskovej volebnej komisie priebeh volieb je pokojný. Nateraz odvolilo viac starších, ako mladších voličov. „O voľby je veľký záujem. Každú chvíľu tu máme nejakých voličov,“ uviedla predsedníčka komisie.

13.05 Humenné - V troch okrskoch na najväčšom humenskom Sídlisku III stoja voliči v radoch už od rána.

V každom z troch okrskov na Základnej škole Dargovských hrdinov je zapísaných vyše 1 000 voličov. Predsedovia okrskových volebných komisií odhadli na poludnie volebnú účasť od 15 do 23 percent.

K urnám podľa ich slov väčšinou chodia staršie ročníky. Najmenej sú zastúpení voliči vo veku od 18 do 25 rokov.

13.03 Veľká Lomnica - Na rozdiel od posledných komunálnych volieb, kedy sa pred volebnými miestnosťami vytvárali dlhé rady, tie dnešné prebiehajú v obci hladko.

"Všetko prebieha bez väčších problémov. Obyvatelia z osady chodia voliť po skupinkách a nie ako minulé voľby, kedy prišli všetci naraz," informovali nás členovia komisie.

Na malé čakanie by sa však voliči mali aj tak pripraviť. V priestoroch základnej školy sú totiž sústredené všetky tri volebné okrsky.

Podozrenia z kupovania hlasov zatiaľ neboli. Na priebeh okrem komisie dozerajú aj členovia obecnej polície.

13.00 Prešov - Záujem Prešovčanov o voľby je vysoký.

Prečítajte si tiež: Voliči oceňujú mladých kandidátov, volebné miestnosti sú plné Čítajte 

12.38 Vysoké Tatry - Pokojná atmosféra panuje aj v tatranských osadách, ktoré spolu tvoria mesto Vysoké Tatry.

Členovia volebných komisií veria, že príde voliť čo najviac ľudí. Podotýkajú, že v meste často o víťazovi rozhodujú len desiatky hlasov. Dôkazom je aj víťazstvo primátora, ktorý v predošlých voľbách vyhral o 129 hlasov.

12.19 Humenné - Voľby majú pokojný priebeh. Ako uviedol predseda mestskej volebnej komisie v Humennom Ján Metyľ, v niektorých okrskoch doplnili zásteny, aby v prípade väčšieho počtu voličov v miestnosti nemuseli ľudia dlho čakať v rade.

11.50 Prešov - Komunálne voľby majú v meste bezproblémový priebeh. Potvrdili nám to členovia okrskových komisií na Sídlisku III, aj členovia mestskej volebnej komisie, ktorí vyrazili na kontrolu do terénu.

Prečítajte si tiež: Prešov hlási vysokú účasť Čítajte 

11.18 Poprad - Pokojný priebeh volieb je aj v mestských častiach Popradu. Mestská časť Matejovce má dve volebné miestnosti, v ktorých svoj hlasovací lístok zatiaľ odovzdalo zhruba 200 voličov.

11.05 Prešov - Dôchodcovia v Zariadení pre seniorov Náruč na Veselej ulici v Prešove už majú voľby za sebou. Medzi nimi aj bývalý starosta obce Lesíček (okres Prešov). Na čele obce stál tridsať rokov a v sobotu využil svoje volebné právo na území mesta Prešov.

„Mali by sme všetci ísť voliť, aby sa lepšie rozhodlo, kto bude zastupovať ľudí. Občania by sa mali aj viac zaujímať o chod obce, pretože je to potrebné,“ povedal 88-ročný pán Vandžúr.

Prečítajte si tiež: Väčšina seniorov z prešovského zariadenia Náruč nevynechala žiadne voľby Čítajte 

10.50 Poprad - O prenosnú volebnú urnu môže aj v deň volieb požiadať ktokoľvek, kto sa ich zo zdravotných dôvodov nemôže zúčastniť. V dvoch popradských okrskoch o jednu volebnú schránku požiadali už ráno.

“V ranných hodinách som stihla ísť s jednou Popradčankou k jej manželovi, ktorý do mesta voliť ísť nemohol,” uviedla vedúca volebnej komisie Lenka Gažiová.

10.49 Poprad - Na mestskom úrade v Poprade stoja voliči pred plentami v radoch. Niektorí lístky rýchlo vyplnia, iní ich študujú o niečo dlhšie.

“Už ako sme ráno o siedmej otvorili, začali chodiť prví ľudia, ktorí si museli chvíľku počkať,” informovala nás vedúca volebnej komisie na mestskom úrade v Poprade Lenka Gažiová.

Podľa jej slov mohla od rána do 10. hodiny dopoludnia odvoliť asi stovka z takmer 800 voličov, ktorí patria do druhého okrsku. Vo volebnom okrsku v centre mesta zvykne byť volebná účasť okolo 60 percent. “Predpokladáme, že aj tento rok to bude podobne. Najväčší nával voličov očakávame v popoludňajších hodinách,” dodala Gažiová.

10.44 Poprad - Kiska volil v spoločnosti svojej manželky. Vyzval ľudí, aby si zvolili zástupcov podľa ich skutkov a nie podľa sľubov.

Upozornil tiež, že tieto voľby sú špecifické, keďže sú prvé od dramatických udalostí zo začiatku tohto roka. Narážal pritom na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

"Sú to prvé voľby, v ktorých môžeme ukázať, ako si predstavujeme slušné a poctivé Slovensko," uzavrel Kiska.

Prečítajte si tiež: Kiska pri volebnej urne pripomenul aj dramatické udalosti Čítajte 

10.20 Poprad - Svoj hlas vo voľbách odovzdal už aj prezident Andrej Kiska.

9.58 Snina - V okrese Snina môžu voliči okrem mesta k urnám pristúpiť aj v 33 obciach. Len jedného kandidáta na post starostu majú v 14 z nich.

9.57 Dlhé nad Cirochou - Do volebnej miestnosti prišiel aj Daniel Zelman (60), ktorý pochádza z českého Kolína. V Dlhom na Cirochou býva takmer dva a pol roka so svojou priateľkou, ktorá odtiaľ pochádza.

"Cítim sa ako súčasť tejto komunity, i keď po východniarsky neviem tak, ako by som mal," povedal s úsmevom. Voliť sa rozhodol preto, aby obec zastupoval niekto, kto pre ňu niečo urobí.

Prečítajte si tiež: K voľbám prichádzajú ľudia v Dlhom nad Cirochou najmä ráno Čítajte 

9.37 Prešovský kraj - Voľby v Prešovskom kraji sú zatiaľ pokojné, nápor vo volebných miestnostiach sa čaká hlavne popoludní a večer.

8.23 Prešov - V krajskom meste má právo voliť 72 530 ľudí, z toho 906 je cudzincov s trvalým pobytom na území mesta Prešov. Podľa zapisovateľa mestskej volebnej komisie v Prešove Jozefa Smetanu, v meste je sedem volebných obvodov a 80 okrskov a volebných miestností.

"Najviac voličov, 3330, je zapísaných vo volebnom okrsku v Základnej škole na Kúpeľnej ulici," uviedol Smetana.

Najmenej voličov, 628, je zapísaných vo volebnom okrsku v Základnej škole na Májovom námestí.

Prečítajte si tiež: Voľby sú tu. Bedeker voliča v Prešove a fotonávrat ku kampani Čítajte 

7.54 Prešov - V krajskom meste Prešov sa o priazeň voličov uchádza sedem kandidátov na primátora mesta a o 31 poslaneckých miest 156 kandidátov.

7.50 Prešovský kraj - V 661 obciach kraja si voliči vyberajú celkovo 660 starostov a z pôvodného počtu 4 186 možných členov mestských a obecných zastupiteľstiev zvolia reálne 4 173 poslancov.

7.47 Majere, Piskorovce - Ďalšou obcou v kraji, kde sa žiadny kandidát neuchádza o post starostu, sú Majere. V tejto obci v okrese Kežmarok sa ale budú voliť poslanci, hoci na päť poslaneckých miest do obecného zastupiteľstva sú iba dvaja kandidáti. Počet volených miest prevyšuje počet uchádzačov aj v obci Piskorovce (okres Vranov nad Topľou), kde sa o tri poslanecké miesta uchádzajú iba dvaja kandidáti.

7.16 Girovce, Jurkova Voľa, Ondavka - Voľby sa dnes z dôvodu, že nikto nekandidoval, v niektorých obciach vôbec nekonajú. V Prešovskom kraji ide o Girovce (okres Vranov nad Topľou), Jurkovu Voľu (okres Svidník) a Ondavku (okres Bardejov). Zo 664 obcí v Prešovskom kraji sa preto voľby konajú iba v 661 z nich.

Prečítajte si tiež: V troch obciach na východe nik nechce byť starostom Čítajte 

7.05 Prešovský kraj - Hlasovať sa môže do 22.00 hod. Počas volebného dňa platí
moratórium, za jeho porušenie hrozia pokuty.

7.00 Prešovský kraj - Volebné miestnosti sa otvorili. Prví voliči už môžu pristúpiť k volebným urnám.

PREŠOVSKÝ KRAJ. V sobotu 10. novembra 2018 sa uskutočnia na Slovensku komunálne voľby, v ktorých si obyvatelia zvolia primátorov a starostov miesta a obcí, ako aj poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev.

Voľby sa začnú o 7. hodine, volebné miestnosti by sa mali uzavrieť o 22. hodine.

Následne sa začne sčítavanie hlasov, výsledky budú známe už počas noci.

Dianie v Prešovskom kraji budeme počas celého dňa a volebnej noci sledovať minútu po minúte.

Prečítajte si tiež: V sobotu si zvolíme primátorov, starostov aj poslancov Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 891
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 13 216
 3. Všetkým lepí pred voľbami 11 776
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 229
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 883
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 962
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 4 577
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 491

Blogy SME

 1. Anton Giertli: Pán Sulík, odpúšťať (Vám) je veľkorysé.
 2. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 3. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 4. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 5. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 6. Stano Sládek: Vidieť za slová
 7. Peter Svoreň: Apple sa chystá na Deň D. Horúcimi novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk
 8. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 81 568
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 408
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 123
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 651
 5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 32 879
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 608
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 266
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 547
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pirohy s bryndzou

Kvalitu ukáže jedálny lístok, vraví kuchár.


1 h
Možno je v tejto skupine bežcov aj nedeľný víťaz.

S jednotkou vybehne trojnásobný víťaz.


2 h
Horskí záchranári už jednému z turistov nedokázali pomôcť.

Jeho kamarát nedokázal po tragédii sám zostúpiť.


TASR 3 h
Valentín v piatok na mestskom súde.

Rozsudok zaznie na budúci týždeň.


6 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anton Giertli: Pán Sulík, odpúšťať (Vám) je veľkorysé.
 2. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 3. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 4. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 5. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 6. Stano Sládek: Vidieť za slová
 7. Peter Svoreň: Apple sa chystá na Deň D. Horúcimi novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk
 8. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 81 568
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 408
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 123
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 651
 5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 32 879
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 608
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 266
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 547
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu