Ilustračné.
Ilustračné. (Autor: archív)
SITA|18. nov 2018 o 16:02

V skupinovej fáze Ligy majstrov zdolali dánskeho lídra skupiny o jeden gól.

SILKEBORG. Hádzanárom Tatrana Prešov sa podarilo aj druhýkrát v aktuálnej sezóne skupinovej fázy Ligy majstrov mužov 2018/2019 skalp tímu Bjerringbro-Silkeborg.

Zverenci trénera Slavka Golužu po domácom víťazstve 26:24 zdolali dánskeho lídra C-skupiny aj v nedeľňajšom stretnutí 8. kola, keď na dánskej palubovke vyhrali tesne 30:29, hoci po prvom polčase zaostávali 14:17.

Prešovčania predĺžili svoju tohtosezónnu sériu víťazstiev v LM na palubovkách súperov na štyri zápasy a zároveň ukončili domácu víťaznú šnúru hráčov Bjerringbra-Silkeborg.

Šarišania zároveň zamotali boj o dve postupové priečky do play-off. Naďalej zostávajú na 3. mieste, ale vďaka zisku dvoch mimoriadne cenných bodov sa dotiahli nielen na svojho dánskeho súpera, ale i portugalský Sporting CP Lisabon.

Úradujúci slovenský šampión sa bude môcť priblížiť k postupu už najbližšiu sobotu 24. 11. o 14.00 h SEČ, keď sa predstaví na pôde ruského tímu Čechovskí Medvedi, ktorému sa pokúsi odplatiť domácu prehru 27:28.

Držali krok s favoritom

Domáci sa v úvode počas vlastného oslabenia dostali do vedenia 5:2, ale Prešovčania rýchlo zareagovali na náznak výraznejšieho odskočenia súpera a Lapajne v 13. min vyrovnala na 7:7.

Tatran vďaka gólom Rábeka a M. Straňovského držal krok s favoritom.

V záverečnej časti I. polčasu za stavu 14:14 išli jeho hráči do útoku, ale šancu dostať sa do vedenia vinou chyby nevyužili.

Družstvo Bjerringbro to využilo, keď počas presilovky dvakrát skórovalo a získalo trojgólový polčasový náskok 17:14.

Necelé štyri minúty hry po zmene strán stačili slovenskému majstrovi na zmazanie manka.

Butorac z pokutového hodu vyrovnal na 17:17 a vzápätí Tatran opäť nevyužil príležitosť ísť do vedenia.

To sa mu podarilo v 40. min, keď z krídla skóroval Číp (21:20).

Domáci odpovedali trojgólovou šnúrou na 23:21 v 44. min.

Rozhodol Butorac

Prešovčania prežili následné oslabenie bez inkasovaného gólu a tesne po jeho uplynutí kanonier Rábek vyrovnal na 23:23.

Na začiatku poslednej desaťminútovky L. Urban poslal Tatran do dvojgólového vedenia (26:24).

Dánsky tím v 58. min napriek hre v oslabení vyrovnal na 28:28.

Drámu rozhodol v poslednej minúte Butorac.

Domáci v úplnom závere ešte dosiahli vyrovnávajúci gól, ale ten pre prešľap strelca neplatil.

Povedali po zápase

Hlasy (zdroj: Tatran Prešov): Slavko Goluža (tréner Tatrana Prešov): "Gratulujem chlapcom k veľmi dobrému zápasu a veľkému víťazstvu. Boli trochu nervózni, ale pre oboch to bol dôležitý zápas. Myslím si, že sme hrali dobre v obrane, vyskytli sa aj chyby, ale na konci sme ukázali náš charakter a v zápase sme zvíťazili. Najdôležitejšie bolo, že aj keď sme prehrávali o 2-3 góly, nikdy sme nesklonili hlavu a stále sme verili vo víťazstvo. Chlapci boli mentálne veľmi dobre pripravení, v minulom týždni sme pracovali práve na psychike a dnes to bolo cítiť. Musíme ale stále ostať nohami na zemi a byť pokorní. Ešte sme nič nedosiahli, pred nami je dôležitý zápas v sobotu proti Čechovským medveďom. To bude zápas sezóny, na ktorý sa chceme čo najlepšie pripraviť. Máme nejaké zranenia, ale je to ten typ zápasu, ktorý musíte odohrať aj s jednou rukou a nohou."

Bruno Butorac (spojka Tatrana Prešov): "Dosiahli sme veľké víťazstvo. Bol to ťažký zápas, v ktorom sme urobili veľa chýb, ale rovnako tak robili chyby aj domáci. Celý duel sme boli v zápase, na konci sme zvíťazili, ale zatiaľ nič nie je hotové a nič sme nedosiahli. Ideme ďalej a musíme vyhrať budúci týždeň nad Čechovskými."

Nadpis šedého boxu

Výsledky - Liga majstrov mužov 2018/2019 - skupinová fáza - C-skupina (prví dvaja do play-off o účasť v osemfinále) - 8. kolo - nedeľa:

Bjerringbro-Silkeborg (Dán.) - Tatran Prešov (SR) 29:30 (17:14)

Najviac gólov za Bjerringbro-Silkeborg: N. O. Nielsen, J. P. Hansen, Markussen a Knudsen po 7

Zostava a góly Tatrana: Cvitkovič, Čupryna - Rábek 9, Hrstka, Lapajne 2, D. Krok, L. Urban 2, Číp 1, Vučko 3, M. Straňovský 4/1, Butorac 9/4, Kasal, Carapkin, Afanou Gatine, Babičpok.

hody: 1/0 - 5/5, vylúčení: 4 - 3, ČK: 36. Nöddesbo (Bjerringbro-Silkeborg) za faul,

rozhodovali: Schulze a Tönnies (obaja Nem.)