PREŠOV. Česká energetická skupina ČEZ (České energetické závody) posilnila svoje postavenie v oblasti dodávok tepla na Slovensku.
Slovenský antimonopolný úrad (PMÚ) povolil spoločnosti ČEZ ESCO, dcérskej firme ČEZ, ovládnuť výrobcu a dodávateľa tepla, teplej úžitkovej vody a elektriny Spravbytkomfort, ktorý pôsobí v Prešove. ČTK o tom v pondelok informoval PMÚ.
Tržby Spravbytkomfortu vlani klesli medziročne o dve percentá na 16,35 milióna eur, zisk firmy naopak stúpol o desatinu na 1,48 milióna eur.
Spravbytkomfort aj Serviskomfort
Spolu so spoločnosťou Spravbytkomfort získal ČEZ ESCO kontrolu aj nad firmou Serviskomfort, ktorá poskytuje v Prešove služby v oblasti údržby priemyselných teplárenských zariadení, bežné údržby bytov a ďalšie práce.
Tržby Serviskomfortu vlani dosiahli 5,75 milióna eur.
Firmy Spravbytkomfort a Serviskomfort patrili do rakúskej skupiny Facilitycomfort, od ktorej ČEZ ESCO už skôr kúpil menšinový podiel v spoločnosti Bytkomfort.
Priveľké sústo pre mesto
Odkúpením akcií Spravbytkomfortu sa nedávno zaoberalo i prešovské zastupiteľstvo.
Poslanci chceli k 45-percentnému podielu, ktorý vlastní mesto, dokúpiť aj zvyšných 55 percent, ktoré predávala rakúska spoločnosť Facilitycomfort Energie und Gebäudemanagement GmbH.

Podľa stanov musel majoritný akcionár predávaný podiel ponúknuť najskôr druhému akcionárovi.
Cenovú ponuku si vyžiadali poslanci a spoločnosť ju určila na 19,9 milióna eur ako výsledok súťaže.
Poslanci schválili uplatnenie predkupného práva a zaviazali primátorku Andreu Turčanovú (KDH) rokovať o ponúknutej cene.
Primátorka, zástupcovia poslaneckých klubov a zamestnanci odborných útvarov úradu mesta sa preto v auguste stretli so zástupcami spoločnosti Facilitycomfort.
Podľa informatívnej správy o priebehu a výsledku rokovania, ktorá bola koncom augusta predložená zastupiteľstvu, bola cena 19,9 milióna pre mesto neprijateľná.
„Na otázku zástupcov mesta, či bude Facilitycomfort akceptovať cenu akcií určenú audítorom, zástupcovia spoločnosti potvrdili, že jedinou nimi akceptovanou cenou je cena, ktorá vzišla z verejnej obchodnej súťaže, teda 19 900 000 eur. Zástupcovia Facilitycomfort vyhlásili, že akcie predajú výhercovi verejnej obchodnej súťaže,“ píše sa v informatívnej správe.
Na Slovensku si Česi odkrojili ďalší kúsok
ČEZ ESCO je dcérskou spoločnosťou spoločnosti ČEZ, a. s., ktorá je jedným z najväčších výrobcov elektriny v regióne strednej a juhovýchodnej Európy a väčšina výrobných kapacít je sústredená v materskej spoločnosti v Českej republike.
Spoločnosť sa zameriava na energetické poradenstvo, výstavbu energetických zariadení, výrobu a dodávku tepla a podobne.
Na Slovensku pôsobí táto skupina v rôznych odvetviach energetiky.
„Portfólio služieb skupiny ČEZ na území Slovenskej republiky sa tento rok rozšírilo o služby súvisiace s výrobou a dodávkou tepla a teplej úžitkovej vody, správy bytov a nehnuteľností, respektíve o údržbu tepelných zariadení,“ informovala hovorkyňa Protimonopolného úradu Adriana Oľšavská.
Spoločnosť Bytkomfort a jej dcérske spoločnosti pôsobia v mestách Nové Zámky, Šaľa, Hurbanovo, Komárno a Bratislava.
Na rad prišiel aj Prešov a odkúpenie Spravbytu preveroval Protimonopolný úrad.
Vzhľadom na uvedené činnosti, ktoré účastníci koncentrácie vykonávajú, „dochádza v predmetnom prípade k horizontálnemu prekrytiu aktivít v oblasti výroby a dodávky tepla a tepelnej úžitkovej vody, správy bytov a nehnuteľností, respektíve v oblasti údržby tepelných energií,“ tvrdí úrad.
Podľa vyjadrenia Protimonopolného úradu však ČEZ a nadobúdaný Spravbytkomfort nepôsobia na rovnakých priestorových relevantných trhoch.
Koncentrácia je v súlade so zákonom
Úrad sa zaoberal aj vertikálnym vzťahom, keďže ide aj o oblasť dodávok plynu priemyselným odberateľom (kde pôsobí ČEZ) a oblasť výroby tepla (obaja účastníci koncentrácie).
Podiel ČEZ-u však podľa úradu nedosahuje úroveň ovplyvnených trhov a v oblasti výroby a dodávok tepla pôsobia na trhu na jednotlivých územiach štátne teplárne, ako aj viaceré podnikateľské skupiny (napr. STEFE, ENFIE, Veolia).
Prepojenie teda podľa úradu nevzbudzuje súťažné obavy z hľadiska obmedzenia prístupu k vstupom alebo obmedzeniam prístupu zákazníkom.
„Po vyhodnotení získaných podkladov a informácií dospel úrad k záveru, že posudzovaná koncentrácia je v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže, keďže značne nenaruší účinnú súťaž na relevantnom trhu, najmä v dôsledku vytvorenia alebo posilnenia dominantného postavenia,“ informovala Oľšavská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári