POŠA. Petíciu za ukončenie prevádzky odkaliska Poša vo Vranovskom okrese a jeho následnú sanáciu podpísalo doteraz vyše 9000 ľudí.
Holding Energochemica plánuje v jeho prevádzke kontinuálne pokračovať.
S petíciou začali okolité obce a ďalšie subjekty koncom augusta.
„Každý týždeň dostávame klasickou poštou podpísané petičné hárky z rôznych obcí regiónu, nielen z Vranovského okresu, ale aj z okresu Michalovce a Humenné," informoval starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák, ktorý je zároveň predsedom petičného výboru, s tým, že podporu tejto petícii vyjadrila aj Jednota dôchodcov Slovenska vo Vranovskom okrese.
Petičiari predpokladali, že sa viac osvedčí jej on-line forma.

„Tam je odozva zatiaľ veľmi slabá," skonštatoval starosta.
Ich cieľom je minimálne 30 000 podpisov, ktoré by chceli vyzbierať do konca decembra.
„Ak by hrozilo, že by sa povolenie na prevádzku odkaliska išlo predlžovať, tak budeme určite reagovať skôr," zdôraznil Fenčák.
Spomenul, že ich začal zastupovať odborník, ktorý má s touto problematikou reálne skúsenosti.
„A dokáže porovnávať veci a ukázať možno širokému regiónu, že ak to funguje niekde inde - na strednom či západnom Slovensku, tak to môže fungovať aj na východnom Slovensku," ozrejmil.
Podľa správy je odkalisko bezpečné
Ako vyplýva zo stanoviska holdingu Energochemica, pod ktorý patria spoločnosti prevádzkujúce čistiareň odpadových vôd v Strážskom a odkalisko Poša, v súčasnosti sa v rámci neho nelikvidujú žiadne nebezpečné odpady a objem ostatných likvidovaných odpadov sa za posledných 15 rokov podarilo znížiť o viac ako 95 percent.
Limitné hodnoty znečisťujúcich látok v odpadových vodách neboli podľa neho za posledné roky ani v jednom prípade prekročené.
„Podľa záveru aktuálnej správy Vodohospodárskej výstavby, štátneho podniku, ktorý zabezpečuje výkon odborného technicko-bezpečnostného dohľadu, je odkalisko Poša bezpečné a prevádzkyschopné," uvádza sa v stanovisku s tým, že v jeho prevádzke plánujú kontinuálne pokračovať.
Environmentálna záťaž
Odkalisko Poša eviduje ako potvrdenú environmentálnu záťaž aj Ministerstvo životného prostredia SR.
Fenčák spomenul, že ľudia verejne poukazujú na problém tejto lokality, ale aj na iné environmentálne problémy v regióne tým, že napíšu nejaké stanovisko na sociálnu sieť, prípadne to odcitujú novinárom.
„Žiaľ, to je to najmenej, čo sa dá urobiť. Tie oficiálne štátne orgány nemajú v rukách nič," vysvetlil s tým, že je veľmi dôležité, aby každý, kto má v tejto súvislosti akúkoľvek negatívnu skúsenosť, adresoval svoj podnet príslušným kontrolným orgánom.
„Je to momentálne to, čo nám najviac pomôže vytvoriť akýsi tlak na všetky štátne orgány, aby sa týmto problémom v našom regióne začali intenzívne venovať," zdôraznil.
O Poši sa bude hovoriť na PSK
Iniciatívu v tejto súvislosti prejavili aj poslanci Prešovského samosprávneho kraja.
Premietla sa do pracovného rokovania k urýchlenému ukončeniu prevádzky odkaliska Poša, ktoré je na pôde vyššieho územného celku naplánované na stredu za prítomnosti viacerých príslušných orgánov.
Poslanec PSK za Vranovský okres Peter Kocák v súvislosti s touto problematikou listom oslovil aj samotného premiéra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári