PREŠOV, POŠA. Vyše 9 000 podpisov sa doteraz podarilo vyzbierať pod petíciu za uzavretie a následnú sanáciu odkaliska Poša v okrese Vranov n/Topľou, ktoré predstavuje environmentálnu záťaž.
So zberom podpisov pod petíciu začali v auguste. Ambíciou je vyzbierať minimálne 30-tisíc podpisov.
Na stredajšom rokovaní na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa stretli predstavitelia miestnej a regionálnej samosprávy, príslušných štátnych úradov a Ministerstva životného prostredia SR, aby o tomto probléme diskutovali.
Starostovia hovoria o posune

Podľa starostov okolitých obcí prinieslo rokovanie výrazný posun.
Ako uviedol starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák, prijali konkrétne kroky a opatrenia.
„Starostovia musia byť doplnení ako účastníci konania k určitým povoleniam, ktoré predpokladáme, že začne prevádzkovateľ podávať. Kým nebudeme účastníkmi konania, nebudeme sa môcť k ničomu vyjadrovať a niečo zastaviť," uviedol Fenčák.
Štátne orgány zase musia určiť povinnú osobu. Tým sa podľa starostu obce Poša Tadeáša Malého neúspešne zaoberali už od roku 2013.
„Teraz sme sa dohodli na prvom stretnutí k určeniu povinnej osoby, ktoré zvolá Krajský úrad životného prostredia v Prešove v januári. Pevne verím, že na takomto fóre sa to pohne ďalej," uviedol Malý.
Určenie povinnej osoby je podľa stanoviska ministerstva životného prostredia základom prípadnej sanácie odkaliska.
Nebezpečné látky
Odkalisko je starou environmentálnou záťažou, ktorá funguje už od 80. rokov minulého storočia.
Ako upozornili starostovia, v odkalisku sú uložené PCB látky a ťažké kovy, ktoré vyprodukoval ešte bývalý štátny podnik.
Podľa Malého sa tam nachádzajú zhruba dva milióny kubíkov toxického odpadu, predovšetkým arzén.
„Je to znepokojujúce nielen pre obyvateľov našej obce, ale aj blízkeho okolia, pretože kontaminácia cez Kyjovský potok, rieku Ondavu zasahuje široké okolie," upozornil starosta Poše s tým, že cieľom je uzatvorenie odkaliska a jeho sanácia.
Výskum s varovnými výsledkami
Hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová teraz upozornila na výskum, ktorý skúmal polychlorované bifenily (PCB) v krvi obyvateľov okresu.
Výsledky totiž ukázali prekročenie limitov ich obsahu a u niektorých obyvateľ obce Poša bolo prekročenie také vysoké, že bol nariadený ďalší výskum zameraný na populáciu tejto obce.
Podľa Rosiarovej sú tieto látky toxické a predpokladá sa, že majú mutagénny a karcinogénny účinok.
„Zdravotné riziko sa týka štítnej žľazy, zvýšeného krvného tlaku či poškodenia sluchu, alebo vývoja detí," upozornila Rosiarová.
Podľa nej sa PCB látky do krvi nemohli dostať iným spôsobom ako ich výrobou v Chemku Strážske a pravdepodobne aj dlhodobým pôsobením odpadových vôd v Poši, keďže výskyt je tam vyšší.
Za odstránenie odkaliska bojujú aj poslanci samosprávneho kraja.
„Z pohľadu občanov okresu Vranov n./Topľou, ale aj širšieho okolia, by sme boli radi, keby ekonomické, politické a lobistické záujmy neboli nad záujmami zdravia občanov nielen tohto regiónu. Chceme pomôcť ľuďom a každá zložka má v úmysle urobiť konkrétne kroky," dodal poslanec PSK Peter Kocák (nezávislý) .
Teraz je na ťahu predovšetkým ministerstvo životného prostredia a spoločnosť.
Spoločnosť chce odkalisko prevádzkovať ďalej
Holding Energochemica, ktorá odkalisko prevádzkuje, plánuje v prevádzke kontinuálne pokračovať. Ako už v auguste upozornili, v Poši nelikvidujú žiadne nebezpečné odpady.
Objem ostatných likvidovaných odpadov sa používaním modernejších technológii za posledných 15 rokov mal znížiť o viac ako 95 percent a odkalisko je bezpečné a prevádzkyschopné.
„Limitné hodnoty znečisťujúcich látok v odpadových vodách neboli za posledné roky ani v jednom prípade prekročené," uviedla Energochemica s odvolaním sa na výsledky odberov akreditovaných laboratórií, geologického prieskumu, ako aj správy Vodohospodárskej výstavby.
Ministerstvo životného prostredia odkalisko eviduje ako potvrdenú environmentálnu záťaž, ktorá je zahrnutá v Štátnom programe sanácie environmentálnych záťaží ako lokalita odporúčaná na sanáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári