PREŠOV. Priestor pre kultúru, oddych i zážitky. To všetko a ešte viac má ponúknuť obľúbená Záhrada umenia, ktorá je dnes najmä prírodnou galériou.
„Našim cieľom je Záhradu zaplniť ľuďmi, nie artefaktmi,“ avizuje prešovské architektonické štúdio zerozero.
Návrh jeho architektov totiž uspel v mestom vyhlásenom obstarávaní spomedzi siedmich uchádzačov.
Multifunkčný priestor
S využívaním priestoru v pamiatkovej rezervácii nie je radnica spokojná.

Podľa hovorkyne mesta Evy Peknušiakovej chýba priestoru plnohodnotné celoročné využitie.
„Našou ambíciou je urobiť z neho multifunkčný kultúrno-spoločenský priestor. Preto bolo potrebné pristúpiť k viacerým úpravám – obnova Kmeťovho stromoradia (promenády) a vybudovanie bezbariérovej pešej komunikácie s prepojením Kmeťovho stromoradia v časti Metodovej ulice.“
Radnici sa pozdávalo, že architekti navrhujú len minimálne zásahy, ktoré majú zdôrazniť osobitosť miesta tak, aby z neho vytvorili „živé miesto“.
Architekti z Prešova
Architektonické štúdio zerozero má skúsenosti s návrhmi verejných i kultúrnych priestranstiev.

Vlani získalo prestížnu architektonickú cenu CE.ZA.AR za námestie v prešovskom Centrume v kategórii exteriér.
Architekti štúdia sa tiež podpísali pod návrh košického Kulturparku, ktorý v roku 2014 v tejto súťaži získal dve ceny – Exteriér a Občianske a priemyselné budovy.
Záhradu umenia i Kmeťovo stromoradie vnímajú architekti Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený a Ondrej Jurčo ako unikátny priestor v organizme mesta.
„Všetko podstatné tam už dávno je. Preto je naša intervencia minimálna a zameriava sa na využitie potenciálu tohto územia. Viac ako vloženie novej architektonickej vrstvy nás zaujímajú scenáre, stratégie využitia jednotlivých priestorov tak, aby plnohodnotne slúžili Prešovčanom. Našim cieľom je vytvoriť živé, vibrantné miesto, nie exteriérový depozit.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári