PREŠOV, BARDEJOV. Formálne zrušenie obchodnej akadémie sa pred poslancov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) dostalo niekoľkokrát.
Pre napadnutie prokurátorom museli poslanci hlasovať opäť.
Poslanci sa vzbúrili
Poslanci Prešovského samosprávneho kraja ešte v máji minulého roku odsúhlasili návrh o vyradení obchodnej akadémie zo siete škôl k 31. augustu, ktoré odsúhlasilo aj ministerstvo školstva.

Škola tak nemala oprávnenie vykonávať výchovu a vzdelávanie a nemala ani nárok na financovanie zo strany štátu.
Dôvodom na zrušenie bol najmä demografický vývoj a menší záujem žiakov o štúdium.
Vedúci odboru školstva Ján Furman vtedy tvrdil, že za posledných desať rokov klesol počet žiakov z 260 na približne 80 žiakov a posledné dva roky musel kraj udeľovať mimoriadne povolenie na otvorenie triedy.
Hlasovanie v zastupiteľstve (august 2017) malo byť len formalitou, ktoré definitívne zruší obchodnú akadémiu, keďže ju už vyradilo ministerstvo školstva.
Kým pri vyradení bola potrebná len nadpolovičná väčšina, na zrušenie bola potrebná trojpätinová väčšina v zastupiteľstve.
Poslanci v auguste návrh neodsúhlasili a za hlasovalo 34 poslancov (potrebných bolo 38 hlasov).
Študenti z obchodnej napriek tomu na návrh kraja prešli pod hotelovú akadémiu so svojimi odbormi.
O zvláštnom právnom stave sa po hlasovaní poslancov muselo vedenie kraja poradiť s právnikmi.
Hlasovanie napadol prokurátor
V septembri sa rušenie obchodnej akadémie opäť dostalo pred poslancov, no opäť to nebolo bez komplikácií.

Vtedy ho poslanci schválili až na druhý pokus.
Išlo o všeobecne záväzné nariadenie, na ktorého odsúhlasenie treba trojpätinovú väčšinu všetkých 62 poslancov.
Na rokovaní bolo prítomných 44 poslancov, z ktorých podľa elektronického zápisu bolo za prijatie návrhu 37.
Poslanec Juraj Bochňa (nezávislý) však následne uviedol, že zariadenie nesprávne zaznamenalo jeho hlasovanie a ústne do zápisnice potvrdil, že hlasoval za prijatie návrhu, na ktorého odsúhlasenie bolo potrebných práve 38 hlasov.
„Objavilo sa zelené políčko, čo znamená, že som hlasoval za a akonáhle som sa odvrátil od toho, tak sa tam ukázalo zdržal sa," povedal po čudnom hlasovaní Juraj Bochňa (nezávislý).
Hlasovaním sa zaoberala aj prokuratúra.
Podľa prokurátora „následné verbálne vyjadrenie zaznamenané do zápisnice nie je spôsobilé nahrádzať, resp. meniť výstupy z elektronického hlasovacieho zariadenia, ak takáto forma hlasovania je v zmysle rokovacieho poriadku PSK prioritná.“
Úrad navrhol protestu vyhovieť a rušenie sa malo dostať pred poslancov v decembri.
Nakoniec však tento bod programu stiahol, keďže predseda PSK Milan Majerský (KDH) chcel počkať na právnu analýzu.
Vo februári sa definitívne rozhodlo
Krajskí poslanci vo februári zasadali opäť. Pred samotným rokovaním však dostali inštruktáž o hlasovaní a čo majú robiť v prípade, že im nefunguje zariadenie.
Nakoniec v bode programu o rušení Obchodnej akadémie v Bardejove hlasovalo 52 poslancov za, jeden bol proti a zdržali sa piati poslanci.
„S niektorými uzneseniami je to hotová tortúra, ale predpokladám a dúfam, že sa to nebude viac opakovať,“ povedal predseda PSK Milan Majerský (KDH).
Podľa predsedu bol presun obchodnej akadémie pod hotelovú školu dobrý krok, keďže majú dobrú spätnú väzbu aj od žiakov.
„Sú spokojní, majú tam komfort a kvalitu poskytovania vzdelávania na patričnej úrovni,“ povedal Majerský.
Navyše, učitelia získali namiesto čiastočných plné úväzky.
Opäť zaznela aj kritika
„Dnešným dňom sme zrušili školu. Ona už v podstate pol roka neexistuje, takže sa muselo nájsť riešenie také, aké sa našlo. Ja svoj názor nemením. Som za racionalizáciu a aby sa reagovalo na potreby rozvoja ekonomiky. Stále si však myslím, a nie je mi to doteraz jasné, prečo ten experiment musel byť vykonaný v Bardejove a prečo sa to nevykonalo celoplošne, pretože tieto problémy sú v každom okrese,“ povedal primátor mesta Bardejov Boris Hanuščak (Smer-SD), ktorý sa pri hlasovaní v pondelok zdržal.
Podľa neho bolo potrebné viac času venovať príprave a schváliť zmeny celoplošne.
Poslanec Marián Damankoš (Doprava) to však vidí trochu inak.
„Začalo sa v Bardejove, pretože tam to bolo najproblematickejšie. Obchodná akadémia mala také nízke čísla žiakov, že bolo dlhodobo neudržateľné, aby ostala v sieti škôl. Aj keby sme neplánovali komplexnú optimalizáciu siete škôl, museli by sme vo vzťahu k Bardejovu nejaké stanovisko prijať. Keď sme ju rušili, mala reálnych 84 žiakov. To už neboli parametre strednej školy,“ povedal Damankoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári