VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Niektoré firmy, ktoré sa objavili v kauze dodávok rizikového poľského mäsa, majú problémy a strácajú svojich odberateľov, informovali ako prvé Hospodárske noviny.
Na škandál s pochybným mäsom upozornila poľská televízia TVN24. Hovädzie z poľského bitúnku, kde spracovávali aj mäso z chorých kráv, sa dostalo i do viacerých prevádzok na východnom Slovensku.

Štátna veterinárna a potravinová správa dostala už v prvých dňoch oznámenie, že hovädzie mäso z rizikových prevádzkarní z Poľska bolo dodané okrem iných aj do troch prevádzok na východe - Cimbaľák, s.r.o, Bardejov, Marek Kazimir – MK Food, Gaboltov a Ladislav Čabai, Bidovce.
To, že výstražný systém upozornil na tieto spoločnosti, podľa riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša ešte neznamená, že mäso z nich bolo nebezpečné.
240 kíl "poľského" mäsa pochádzalo zo Slovenska
Podľa pôvodného oznámenia inkriminované poľské mäso malo byť dodané do 15 reštaurácií, predškolských a školských zariadení v celkovom množstve asi 520 kilogramov, zväčša malo ísť o hovädzie mäso chladené, teda určené k priamej spotrebe s krátkou dobou trvanlivosti.
Podľa najnovších informácií až 240 kilogramov nahláseného poľského mäsa bolo zdravotne bezpečných, pochádzalo od slovenských výrobcov. Pri kontrolách to zistil Úrad verejného zdravotníctva.
Mäso poľského pôvodu bolo dodané iba do jednej školskej jedálne.
Preverovanie poľského mäsa v zariadeniach spoločného stravovania na našom území naďalej pokračuje.
Cimbaľák: Mäso bolo nezávadné
Bardejovská firma pôsobí na trhu 25 rokov a podľa jej webovej stránky zamestnáva približne 200 ľudí.

Medializovaná kauza poľského mäsa ich spoločnosť zasiahla.
„Spoločnosť Mäsovýroba Cimbaľák je hrubým spôsobom a neoprávnene poškodená kauzou závadnosti hovädzieho mäsa dovážaného z Poľskej republiky,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba Cimbaľák Pavol Sčensný.
Ako zdôraznil, spoločnosť priamo z dotknutého bitúnku mäso neodoberala.
„Bolo nám dodané od certifikovaného a schváleného predajcu. Navyše naša spoločnosť Mäsovýroba Cimbaľák odoberala výlučne mäso z býkov a z kráv iba na objednávku zákazníkov,“ vysvetlil Sčensný.
Podľa jeho vyjadrenia majú aj dokumenty, ktoré dokazujú, že mäso bolo nezávadné.
„Nezávadnosť mäsa potvrdili všetky orgány, ktoré vstupujú do procesu kontroly mäsa pred jeho dovozom. Ide o Veterinárny hygienický ústav vo Varšave, dotknutý poľský bitúnok z Mazovského vojvodstva, ako aj samotná Štátna veterinárna a potravinová správa SR,“ vysvetľuje Sčensný.
O prácu môže prísť 120 ľudí
Ako zdôraznil, mäso z poľského bitúnku priamo nespracovali. Certifikovaným predajcom im však bolo dovezené mäso v objeme 113,9 kilogramu z dotknutého bitúnku.

„Distribuovali sme ho ďalej, pričom u týchto odberateľov neboli zistené akékoľvek zdravotné problémy. Ak by mäso vykazovalo akékoľvek známky závadnosti, naša spoločnosť či naši odberatelia by ho neprevzali,“ povedal Sčensný.
Kauza sa ich dotkla, ako zdôraznil, extrémnym spôsobom.
Obchodní partneri im pozastavili objednávky, čo sa odzrkadlilo na tom, že boli nútení väčšine zamestnancov nariadiť čerpanie dovoleniek.
„V súčasnosti to nevyzerá, že sa situácia zlepší, aj preto sme na miestnom úrade práce nahlásili hromadné prepúšťanie. Spolu ide o 120 ľudí, ktorým z titulu pozastavených objednávok nedokážeme zabezpečiť prácu,“ dodal Sčensný.
Niektoré reťazce ich výrobky preventívne stiahli
Oslovili sme aj niektoré obchodné reťazce.

„Napriek tomu, že slovenské štátne kontrolné orgány nepotvrdili informáciu, že by hovädzie mäso vo výrobkoch spoločnosti Cimbaľák pochádzalo z medializovaných chovov z Poľska, z preventívnych dôvodov sme všetky dopredávané výrobky od tohto dodávateľa stiahli z predaja," povedala Kvetoslava Kirchnerová, hovorca spoločnosti Billa.
Preventívne opatrenie vo forme stiahnutia výrobkov vykonali aj spoločnosti Tesco a Kaufland.
Čabaiovi z Bidoviec kauza zničila reputáciu
Podobné problémy má i Ladislav Čabai z obce Bidovce, ktorý dodával mäso pre miestnu školskú jedáleň a rozvážal ho aj po prevádzkach v neďalekých Košiciach.
„Tak bolo pošpinené moje meno, že nemám robotu a sedím doma. Nič nie je dokázané, všetky papiere sú v poriadku,“ povedal nám rozhorčený L. Čabai.
Vraví, že nikto teraz od neho nechce nakupovať mäso.

Podľa neho sa vytvorila zbytočná mediálna bublina.
Ako tvrdí, v tomto podnikaní pôsobí už 35 rokov a všetko robí podľa pravidiel a prikázaných noriem.
„Nemám jeden zápis na veterine. Nemám nikde nič. Očierňujete ľudí tak, že za tie roky, čo si človek urobil meno, za jeden týždeň ste to zničili. Každý sa na mňa pozerá ako na najhoršieho,“ povedal Čabai.
Vo svojej spoločnosti nezamestnáva žiadnych ľudí a distribúciu vykonáva sám.
„Ja zásoby nerobím, lebo nie som podvodník. Ja nemám takú eseročku, že necháva mäso doma a potom sa predáva trojdňové. Mne donesie tovar dodávateľ ráno o 3. - 4. hodine, zoberiem ho a ľudia majú tovar ráno o siedmej. Toto bolo moje plus, že bolo čerstvé,“ uzavrel Čabai.
Na firmu Marek Kazimir – MK Food sa nám od začiatku kauzy nepodarilo nakontaktovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári