VARHAŇOVCE. Nové priestory Materskej školy (MŠ) v obci Varhaňovce v okrese Prešov prispejú k zvýšeniu jej kapacity.
Ako v piatok počas jej otvorenia povedal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd), prostredníctvom projektov rezortu vnútra je rozostavaných približne ďalších 70 škôlok.
Apeluje na obce s rómskymi komunitami, aby mysleli na plánované zavedenie povinnej predškolskej dochádzky.
Oprávnené náklady projektu škôlky vo Varhaňovciach boli vo výške 340 500 eur, z toho obec sa finančne spolupodieľala piatimi percentami.
Kapacitu zatiaľ nenaplnili

Varhaňovská škôlka sa rozšírila o dve triedy.
„Doposiaľ tu bola jedna trieda, teraz budú tri. Kapacita sa zvýšila na 72 detí. V súčasnosti je ich zapísaných 52, ide o rómske deti. Máme smelé plány, aby sme kapacitu v budúcom školskom roku naplnili," povedala riaditeľka MŠ Gabriela Onderčová s tým, že nové priestory vznikli nadstavbou.
Pribudlo jedno poschodie, na ktorom sú okrem tried a chodieb aj dve spálne, sociálne zariadenia či šatne.
Ako pripomenula, doteraz sa vyučovalo v provizórnych priestoroch, pričom len jedna z tried bola umiestnená v priestoroch na to určených.
Podľa jej slov by každé dieťa malo dostať možnosť vzdelávať sa už v predprimárnom veku a malo by si osvojiť niektoré návyky ešte pred nástupom do základnej školy.
„Malo by získať základné hygienické návyky, návyky sebaobsluhy, malo by vedieť žiť v sociálnej skupine, podeliť sa o hračky, vedieť počúvať, rozvíjať si pamäť a tak ďalej. To všetko môže získať práve v predškolskom zariadení - v prostredí MŠ," vysvetlila.
O rok dlhšia povinná školská dochádzka
Docieliť by sa to malo aj prostredníctvom zvýšenia povinného vzdelávania na dĺžku 11 rokov.
Ako pripomenul štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák, vláda vlani v novembri schválila uznesenie, ktorým rezort zaviazala pripraviť návrh novely školského zákona, ktorý s účinnosťou od 1. septembra 2020 zavedie povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole pre každé dieťa jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky v základnej škole.
Podľa jeho slov je v súčasnosti nezaškolených 9 700 detí, pričom po zvýšení kapacít škôlok by ich mohlo byť okolo 2 000.
„Vyčlenili sme vyše 130 miliónov eur na to, aby sme budovali škôlky na Slovensku, lebo ak chceme zaviesť povinnú predškolskú dochádzku, tak nám chýba ešte niekoľko tisíc miest. Rozostavaných máme do 70 škôlok. Viac-menej každý mesiac pribúdajú ďalšie hotové škôlky a niektoré obce idú do výstavby. Ide to plynule a ďalšie ministerstvá, ako ministerstvo pôdohospodárstva alebo aj životného prostredia, tiež podporujú výstavbu škôlok, respektíve aj nadstavby, zatepľovanie a podobne," dodal Ravasz.
„Opätovne apelujem na obce, ktoré zatiaľ premeškali možnosti doplniť si kapacitu, aby už nespali, lebo príde povinná predškolská dochádzka. To nie je otázka, jednoducho to bude. A keď obce nebudú mať kapacitu, tak to bude pre ne problém. Keď sú ešte obce, kde tá kapacita chýba a sú tam rómske komunity, vieme pomôcť. A Varhaňovce idú dobrým príkladom," uzavrel.
Zároveň pripustil, že niektoré obce brzdia verejné obstarávania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári