STROPKOV. S blížiacou sa Veľkou nocou pripravilo Krajské múzeum v Prešove vo svojej pobočke v kaštieli Stropkov tematickú výstavu zameranú na artefakty spojené s krížom ako náboženským symbolom.
Návštevníci môžu od piatka obdivovať predmety, ktoré neboli doteraz prístupné verejnosti.
Vystavené nie sú podľa Rastislava Žitného z Krajského múzea v Prešove len ukrižovania, ale aj diela, ktoré s tematikou súvisia.
Aj s ranami po bičovaní
Hlavným zámerom kurátorov výstavy bolo podľa jeho slov prezentovať korpusy Krista, s krížom alebo bez neho.
K najzaujímavejším exponátom patrí Sediaci Kristus (Kristus v zamyslení) od miestneho rezbára z obdobia okolo polovice 18. storočia.
"Ide o barokovú kópiu Sediaceho Krista z Prešova od Majstra Pavla z Levoče. Toto barokové dielo zaujme najmä sugestívnym znázornením stôp po bičovaní," prezradil Jozef Ridilla, historik umenia Krajského múzea v Prešove a jeden z trojice kurátorov výstavy.
Výsledná kolekcia zahŕňa najmä barokovú slohovú kultúru 17. a 18. storočia.
Toto obdobie bolo podľa Ridillu posledným obdobím novoveku, v ktorom sa viera prežívala intenzívne a autenticky a brala sa ako samozrejmá súčasť každodenného života.
"Za pozornosť určite stojí aj exponát z druhej polovice 17. storočia - Ukrižovaný (Corpus Christi), takzvaný protireformačný. Zobrazením Kristovho rúška sa autor snažil napodobniť neskorogotický sloh a poukázať tak na návrat k cirkevnému učeniu pred reformáciou," vysvetlil Samuel Bruss, odborný zamestnanec Krajského múzea v Prešove.
Brvná kríža so stromom poznania
Vystavené nie sú len ukrižovania, ale aj predmety, ktoré s tematikou súvisia, napríklad Pieta, Kalvária, Božské srdce Ježišovo, ale aj bohoslužobný kalich, chrámový svietnik či adorujúci anjeli.
Návštevníci sa tu stretnú s rôznymi formami umeleckej kultúry od majstrovských diel profesionálnych autorov cez rustikalizujúce práce až k ľudovým transformáciám témy.
"Niekoľko krucifixov z 19. storočia má napríklad výtvarne poňaté aj brvná kríža, ktoré sa pridaním rastlinných ornamentov menia na biblický Strom poznania dobrého a zlého," dodal Ridilla.
Výstavu tvorí 40 predmetov, ktoré pochádzajú zo zbierok Krajského múzea v Prešove, ale aj zo súkromných zbierok. Kurátormi výstavy sú odborní pracovníci múzea Nikoleta Lattová, Jozef Ridilla a Samuel Bruss.
Vernisáž sa uskutoční v piatok o 16.00 hod. v priestoroch kaštieľa v Stropkove. Výstava potrvá do 2. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári