PREŠOV. Mesto Prešov bude schvaľovať plán odpadového hospodárstva pre ďalšie obdobie. V súvislosti s ním sa chce zamerať na zvýšenie recyklácie odpadu, ale aj na osvetu.
Program odpadového hospodárstva mesta Prešov bol vypracovaný na základe národného programu, ktorý stanovuje základné požiadavky, ciele a opatrenia zamerané na odpadové hospodárstvo.
V Prešovskom kraji sa prevažne skládkuje

Plán sa vydáva na obdobie päť rokov a v Prešove bol prerokovaný už aj v mestskej rade.
V ňom sa uvádza, že vysoký podiel zneškodňovania odpadov skládkovaním v komunálnej sfére je najväčším negatívom v nakladaní s odpadmi v Slovenskej republike.
V Prešovskom kraji je skládkovanie na úrovni takmer 80 % a recyklácia z celkového množstva na úrovni niečo nad desať percent.
Pre porovnanie, v Košickom kraji sa podľa strategického dokumentu skládkuje 51 % odpadov, recykluje takmer 12 % a energeticky zhodnocuje takmer 30 % vyprodukovaných odpadov.
Zvyšovanie cien nehrozí ešte dva roky
Mesto Prešov využíva pre likvidáciu odpadov prevažne skládkovanie.
Od roku 2017 má na dobu štyroch rokov uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou Ozon Hanušovce. Časť odpadu však ide aj do spaľovne spoločnosti Kosit v Košiciach.
Podľa tejto zmluvy sa predpokladá likvidácia odpadu približne v objeme 25-tisíc ton ročne.

K zvyšovaniu cien za skládkovanie podľa zmluvy zatiaľ nedôjde.
„V priebehu roka 2017 došlo od 1. 7. 2017 k nárastu cien TSmP, a. s., v cenníku prác a služieb pre mesto Prešov. S účinnosťou od 1. 8. 2017 na obdobie štyroch rokov bola na základe verejného obstarávania uzatvorená Zmluva o nakladaní s komunálnym odpadom so spoločnosťou OZÓN Hanušovce, a. s., v tomto období sa mesta Prešov a jeho obyvateľov zvyšovanie poplatkov za skládkovanie odpadov týkať nebude. Táto spoločnosť od uvedeného dátumu zabezpečuje likvidáciu odpadu. Je však určite zmysluplné odpad triediť a takto udržiavať mesto čistejšie a zdravšie,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Prešov Eva Peknušiaková.
Za likvidáciu dáva mesto milióny
Za rok 2018 uhradilo mesto Prešov z rozpočtu na nakladanie s odpadom - zber, prepravu a likvidáciu čiastku vo výške 4 035 688,47 eura.
Rok predtým to bola suma 3 453 955,83 eura.
Ako však informuje radnica, ceny za odpady stále rastú a aj keď mesto má zatiaľ fixnú zmluvu, v budúcnosti sa cena môže meniť.
„Poplatky za skládkovanie odpadov sa každoročne zvyšujú, preto čím budú Prešovčania odpad viac triediť, tým menej odpadu pôjde na skládku, a tým budeme za skládkovanie odpadov menej platiť,“ vysvetľuje Peknušiaková.
Úroveň vytriedenia za predchádzajúci rok bola na úrovni 34,38 percenta.
„V roku 2019 chceme viac informovať občanov mesta o triedení a mobilizovať k triedeniu napr. aj zvýšeným počtom rozmiestňovania nádob na triedený odpad,“ dodáva Peknušiaková.
Komunitné kompostovanie aj podzemné kontajnery
Ako upozornila, mesto bude schvaľovať nový plán odpadového hospodárstva pre ďalšie obdobie.
Má stanovených niekoľko priorít a bodov, ktoré by malo začať plniť v najbližšom čase.
Ide napríklad o zníženie vzniku komunálnych odpadov, čo chcú dosiahnuť infokampaňou, prednáškami, ale chce tiež zabezpečiť hliadkovú činnosť a prípadne nainštalovať fotopasce na problémové miesta, kde vznikajú nelegálne skládky.
Naďalej chcú zvyšovať úroveň triedeného odpadu aj za využitia smart riešenia, ktoré má umožniť využiť pri zberných nádobách rôzne dostupné čítacie inteligentné technológie pre zvýšenie manažovania odpadov v meste.
Vypracovať sa má aj štúdia na zavedenie polopodzemných kontajnerov na sídliskách, kde je to technicky a priestorovo možné – napríklad Sídlisko II a III.
Ambíciou je aj podpora triedenia a kompostovania biologicky rozložiteľných odpadov pre rodinné domy. Mesto chce však vytvoriť aj podmienky pre komunitné kompostovanie pri bytových domoch.
Z predošlých cieľov sa splnil jeden
Podľa predloženého plánu však mesto vyhodnocuje aj plnenie predchádzajúceho programu mesta.
Z piatich základných úloh bola splnená len jedna - zvýšenie podielu vytriedeného komunálneho odpadu (o šesť percent).
Medzi nesplnené ambície patrí napríklad zníženie ukladania odpadu na skládky o 30 – 50 %, vybudovanie systému polopodzemných kontajnerov či zníženie množstva biologicky rozložiteľných odpadov ukladaných na skládky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári