KVAKOVCE. Starosta obce Kvakovce spolu so združením chatárov ostro vystúpili voči Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) a tvrdia, že podcenili situáciu.
Nízky stav vody vo vodnej nádrži Domaša kritizuje združenie chatárov, ale aj starostovia obcí.
Starosta kritizuje vodohospodárov

Podľa starostu obce Kvakovce Radovana Kapraľa (nezávislý) vodohospodári podcenili situáciu a hovorí o ekonomickej a ekologickej katastrofe, ktorá hrozí na Domaši.
„Mali sme stretnutie so združením chatárov. Oni už vyčísľujú škody, lebo uhynulo korýtko riečne – hodnota jedného korýtka je 140 eur. Ďalšie ekologické škody sú to, že celé dno, keď je odhalené, sa zaseje náletovými drevinami. Ďalším problémom je, že nastane ekologická katastrofa, keď sa nezmení situácia na dolnom toku Ondavy,“ tvrdí Kapraľ.
Podľa neho môže dôjsť na dolnom toku Ondavy aj k úhynu rýb a k ďalším ekonomickým škodám priemyselných podnikov, ktoré odoberajú vodu, ako aj podnikateľom v cestovnom ruchu na Domaši.
„Vychádzali sme z toho, že v roku 2004 podľa samého povodia bola najhoršia situácia na Domaši. Dnes je o 1,7 metra nižší stav, ako bol v marci 2004. Keď vtedy bola kritická situácia, tak dnes je čo?“ pýta sa Kapraľ.
Poukazuje aj na to, že sa už nedá očakávať ani veľký príliv vody z roztopeného snehu ako pred pätnástimi rokmi.
„Som zvedavý, čo budú robiť v máji, keď nezaprší a nepríde povodeň. Keď to podcenili, tak nech nesú zodpovednosť. Nemôžu sa vyhovárať na to, že neprší. Videli, že je sucho, a vyslovene nerobili nič a ani nenavrhli žiadne opatrenia.“
Vodohospodári: Môžu za to klimatické zmeny
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) však tvrdenia, že podcenili situáciu, zásadne odmieta a poukazuje na to, že SVP je odborná inštitúcia.
„Teda má dostatok skúseností, aby vedel vyhodnotiť potenciálne riziká a predovšetkým negatívne dopady na širšie okolie v prípade, ak by sa záujmy jednej obce nadradili nad záujmy širšej oblasti. Správca nádrže v žiadnom prípade situáciu nepodcenil. Predmetné tvrdenie zástupcu obce Kvakovce je zištným konaním s cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na aktuálny stav hydrologickej situácie s cieľom hľadať vinníka za dôsledky klimatických zmien,“ reaguje na tvrdenia starostu a chatárov hovorca SVP Marián Bocák.
Tvrdia, že po extrémnych suchách z rokov 2002 a 2003 SVP pristúpil ku komplexnému prehodnoteniu zmien hydrologického režimu v povodí rieky Ondava, čoho výsledkom je schválený manipulačný poriadok z roku 2015.
Odmietajú aj názor o ekologickej katastrofe v rámci vodnej nádrže.
Tvrdia, že stavba si počas svojej viac ako 50-ročnej existencie plní zodpovedne svoju úlohu „predovšetkým nadlepšovanie prietokov v povodí Ondavy pod obcou Slovenská Kajňa“.
„Pre tento účel má stanovený zásobný objem v rozsahu výškových kót 146,20 až 162,00 m n. m. Pritom historické minimum bolo dosiahnuté 4. 2. 2004 na úrovni 149,97 m n. m.,“ vysvetľuje Bocák.
Podľa vodohospodárov je aktuálny stav na úrovni 155,79 m n. m. čo predstavuje 50 percent naplnenosti zásobeného priestoru.
„Práve naopak, ku tvrdeniu zástupcov obce Kvakovce zastávame názor, že neodôvodnenou zmenou v minimálnom zostatkovom prietoku v rieke Ondava pod VS môže byť narušená ekologická stabilita nie pre priestor nádrže, ale práve pre dolnú Ondavu. Takýto scenár, pevne veríme, nie je cieľom ani predstaviteľov obce Kvakovce a v žiadnom prípade to nie je cieľom vodohospodárov,“ tvrdí Bocák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári