PREŠOV. Fotograf a hudobník Antonín Žižka pripravil pre milovníkov umenia výber zo svojho fotoarchívu, v ktorom siahol do viac ako 50-ročnej tvorby.
Návštevníci Galérie Átrium v Prešove ju poznajú z kolektívnych výstav.
Tentoraz, pri príležitosti jeho životného jubilea 75 rokov, dostal priestor prezentovať sa samostatne. Výstava potrvá do 1. mája.
Dominuje divadlo
V autorovej tvorbe dominuje divadlo, ktoré bolo po dlhé roky jeho pracovným prostredím.
Ako hudobník hral v Poddukelskom umeleckom ľudovom súbore (PUĽS), v Divadle Jonáša Záborského (DJZ) a spolupracoval s činohrou Ukrajinského národného divadla (dnes Divadlo Alexandra Duchnoviča). Mapoval ich život niekoľko desaťročí.
Vzácne sú snímky, ktoré dokumentujú výstavbu novej budovy DJZ či rekonštrukciu historickej budovy tohto divadla.
Zvečnil mnohé inscenácie i herecké legendy.
Výstava ponúka aj portréty dievčat, ktoré sú ukážkou komerčnej tvorby, pohľady na krajinu a vybral tiež zábery zaujímavej architektúry, ktoré vznikli na služobných cestách po svete.
Z koníčka kôň
Ako hovorí, fotenie pre divadlo ho veľmi oslovilo už na začiatku.
„Bol to koníček, z ktorého sa stal kôň. Rozmýšľal som, či mám zanechať hudbu a robiť to, ale bohužiaľ bez certifikátov som nebol kvalifikovaný, takže som musel ostať pri hudbe," odpovedal Žižka na otázku, či sa nechcel stať profesionálnym fotografom.
Neskôr však postupne získal množstvo certifikátov.
Koľko fotografií doteraz zhotovil, si netrúfa povedať. „Sú ich tisícky. Musím sa však priznať, že najkrajšie fotografie mám z môjho okna obývačky," doplnil autor fotografií.
Rodáka z Moravy zlákal PUĽS
Antonín Žižka sa narodil v Strážnici na južnej Morave. Po absolvovaní štúdia sa ako vojak z povolania zamestnal v posádkovej hudbe v Bratislave a vo Vyškove na Morave.
V dychovke hral na tubu, v sláčikovom orchestri na kontrabas, ovláda aj klávesové nástroje.
Po 15-ročnej službe v armáde sa dostal do civilu a zúčastnil sa viacerých pracovných konkurzov.
Vybral si PUĽS v Prešove, kde ho lákali zahraničné zájazdy. So súborom precestoval celú Európu, bol tiež v USA.
Na výstave v Átriu sa nachádzajú aj fotky prešovských hereckých ikon, ako Kveta a Jozef Stražanovci, Marián Geišberg, Slavomír Benko, Štefan Senko, Júlia Korpášová či Elena Kušnierová.
Žižka vystavoval doma, tiež v Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Poľsku a Maďarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári