PREŠOV. Popularizácia vedy bola jednou z oblastí, ktorej sa v minulom roku prioritne venovala Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Prešove.
Počas jej štvrtkového verejného odpočtu za rok 2018 to povedala riaditeľka knižnice Valéria Závadská.
"Zamerali sme sa na špeciálny typ podujatí pre verejnosť. Ide o popularizáciu vedy. Sme vedecká knižnica, tak si myslíme, že toto je naša parketa, dostať vedu a vedecké odbory medzi verejnosť trocha laickým spôsobom. Pomáhajú nám v tom aj ľudia, ktorí sa tým zaoberajú a ktorých si sem pozývame," uviedla Závadská.
Výpožíčny automat sa ujal
Dôležitým bola podľa jej slov i realizácia dlhodobého projektu v celkovej výške približne 150 000 eur.
"Je to projekt podporovaný z finančných zdrojov Ministerstva kultúry SR. Ide o zabezpečenie technológie, ktorá má zefektívniť činnosť zamestnancov a zároveň priniesť komfort aj pre verejnosť, používateľov. Minulý rok sme zakúpili samoobslužný návratový automat, ktorý je pri vstupe do knižnice. Začína sa to ujímať. V januári a februári tohto roka, odkedy začala ostrá prevádzka, bolo približne 800 dokumentov vrátených a v marci to bolo už 1500," priblížila Závadská s tým, že základom projektu je implementácia RFID technológie v knižnici.
"V našich dokumentoch sú inštalované čipy, ktoré ich majú chrániť a urýchľujú aj našu prácu. V tomto roku by sme chceli dokončiť uvedený projekt. Ešte nám chýba samoobslužný výpožičný automat," povedala riaditeľka ŠVK.
Podujatia z minulých rokov budú pokračovať
V tomto roku chcú podľa Závadskej pokračovať v podujatiach, ktoré realizovali a stávajú sa tradičnými.
"Či je to Kúzelná fyzika, alebo vedecké brlohy z rôznych odborov. Mali sme tu už chémiu, fyziku. V tomto roku by to mala byť biológia a archeológia," priblížila.
"Hlavnou činnosťou nášho pracoviska je spracovávanie digitálnych kultúrnych objektov vo formátoch videa, fotografií, skenov a audia. V minulom roku sme mali v pláne spracovať 80 digitálnych objektov, spracovali sme ich 90. Druhá naša časť sú výjazdy a nahrávanie v teréne. Tam sme mali dve hlavné témy. Jednou z nich bol Tábor pamäti Rómov. Je to podujatie, ktoré je organizované v Poľsku. Druhá nosná časť výjazdov bolo mapovanie v obciach v okrese Prešov, kde sú rómske osídlenia. Tam sme sa zamerali na to, v akom stave je rómsky jazyk, či sa tam nachádzajú nejaké remeslá a či ich niekto ešte praktizuje," priblížil časť minuloročných aktivít vedúci dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry ŠVK v Prešove Roman Čonka.
Návštevnosť ŠVK v minulom roku predstavovala 363 251 ľudí, v roku 2017 ich bolo 399 121.
V minulom roku knižnica zrealizovala 251 513 výpožičiek, rok predtým ich bolo 269 924.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári