BARDEJOV. Rokovanie vlády v Bardejove si prišli pozrieť aj Bardejovčania.
Príchodu ministrov a premiéra sa prizerala len hŕstka, najmä starší obyvatelia.
Peter Pellegrini (Smer) sa s nimi prišiel osobitne zvítať.
Prerozdeľovanie peňazí ľudia vítajú, no ešte stále ich trápi najmä nezamestnanosť a nízke dôchodky. Posťažovali sa aj na Rómov.
Vládu vítali dôchodcovia
Premiéra a ministrov tradične vítali chlebom a soľou.
Na historickom námestí sa ozývala ľudová hudba a zišli sa tam aj zvedavci, ktorí sa s predsedom vlády prišli odfotiť.

Pellegrini po príchode zožal potlesk, a tak sa s Bardejovčanmi prišiel aj osobitne pozdraviť.
Tí si s ním podávali ruky, fotili sa a pozývali na Bardejovský jarmok.
Výraznú podporu v okrese Bardejov zaznamenal v nedávnych voľbách aj kandidát Smeru na prezidenta Maroš Šefčovič, ktorý tu v druhom kole predbehol Zuzanu Čaputovú.
V stredu sa však premiér stretol len so staršími obyvateľmi, ktorí mu vyjadrili podporu. Problém v tom však nevidí.
„Je pracovný deň, takže mladí ľudia by mali byť v práci a nie na námestí, takže je to úplne normálne. Práve naopak, rok 2018 bol prvým rokom, kedy do Slovenskej republiky prišlo viac ľudí žiť a bývať, než odišlo,“ povedal Pellegrini.
V Bardejove problémy pretrvávajú
Z ankety, ktorú sme robili na námestí, už taká pozitívna energia nesršala.
Ľudí tu stále trápi najmä málo pracovných príležitostí.
„Je potrebná pomoc a hlavne tie pracovné miesta. Veľa ľudí je v zahraničí, rodiny sú potom rozdelené, takže toto najviac chýba. Je tu priemyselný park, ale zatiaľ nie je využitý naplno a má voľné kapacity, takže potrebovali by sme tu nejakých investorov. Prerozdelené peniaze sa už zrejme použili a potrebujeme ďalšie,“ smeje sa pán Chudič.
Podľa neho je však vidieť, že v meste sa opravuje, no potrebná je ešte investícia do nájomných bytov.
Ako hlavný problém v regióne označil málo pracovných príležitostí aj študent z Bardejova.
„Hlavne nezamestnanosť. Zatiaľ neviem, čo bude po škole, či tu niečo nájdem, ale uvažujem nad prácou v zahraničí,“ povedal 19-ročný Filip, ktorý ešte študuje na strednej škole.
Dôchodcov taktiež trápi nezamestnanosť v regióne, ale žiadajú aj vyššie dôchodky, sťažujú sa na zdražujúce sa potraviny a žiadajú viac peňazí do opráv či obmedzenie hazardu.
„Tak je najvyšší čas, že tu doniesli nejaké peniaze. Viete, čo to peňazí stoja opravy námestia? My sme v UNESCO, takže si nemôžeme robiť, čo chceme, a musí sa to zachovať tak, ako to bolo,“ povedala 75-ročná dôchodkyňa Paula.
K nej sa pripojil aj pán Jeržabek, ktorý je invalidný dôchodca. Podľa neho by sa mali peniaze investovať aj do škôl, aby ich nelikvidovali.
Problémom sú podľa neho aj hazardné hry a herne.
„Toto láka mladých a sa nečudujte, že sú potom pod mostom a zadlžujú sa. Keď je Pellegrini taký dobrý, nech tlačí na herne. V Bardejove je ich dosť, na sídlisku Komenského je už Las Vegas,“ povedala dôchodkyňa Paula.
Objavila sa opäť kritika a mýty o Rómoch
Osobitným problém sú údajne Rómovia, na ktorých sa v Bardejove posťažovali viacerí.
„Nie som rasista, ale keď príde na úrad práce biela, tak je diskriminovaná ona. Oni majú lepší dôchodok. Nikdy nepracovali a dôchodok sa im počíta z priemernej mzdy na Slovensku,“ presviedča Jeržabek.
Podľa neho neplatí argument, že pravidlá poberania rôznych sociálnych dávok platia pre každého občana rovnako.
„Áno, rozdeľujú to a pre Rómov dávajú viac peňazí. Bol som na úrade práce a tam mi to tak povedali,“ tvrdí invalidný dôchodca Miroslav.
Podľa splnomocnenca vlády pre menšiny Ábela Ravasza (Most-Híd) je to mýtus.
„Poznám riaditeľa úradu práce v Bardejove, poznám aj ten celý systém a viem jasne povedať, že žiadne takéto veci ako 'dávky pre Rómov' v tejto krajine neexistujú. Každý človek, ktorý sa dostane pod určitú úroveň zárobkov, má úplne rovnaké možnosti,“ vysvetľuje Ravasz.
Podobne vyvracia aj teóriu o dôchodkoch pre nepracujúcich, vypočítaných z priemernej mzdy na Slovensku.
„Nie je to určite pravda. Je dôležité, že zvyšujeme minimálnu mzdu, lebo tu bol dlhodobý problém, že dávky a minimálna mzda boli veľmi blízko k sebe. Už sa však oplatí oveľa viac pracovať ako nepracovať,“ vysvetľuje Ravasz.
Zároveň podotkol, že tí, ktorí nepracujú, určite nemajú dôchodok ako pracujúci.
Ravasz: Vypuklý problém s osadami nemajú
Podľa neho práve okres Bardejov má viacero lokalít, kde sa riešia problémové komunity a niektoré obce môžu ísť príkladom pre celé Slovensko.
Na tlačovej konferencii po skončení rokovania vlády podotkol, že nastupuje trend zvyšovania zamestnanosti ľudí žijúcich v osadách.
Poukázal na obec Raslavice, kde majú sociálny podnik, ale aj obec Lenártov, kde vyskúšali koncept prestupného bývania, či obec Sveržov.
„Tento okres ukazuje, že kde je vôľa, tam sa nájde aj cesta a výsledky sú takmer okamžité. Čo sa týka mesta Bardejov, tak tu je pomerne stabilizovaná rómska komunita. Sú nejaké časti komunity, ktoré sú na nižšej sociálnej úrovni a to vyrába problémy. Nevnímam, že by to bol až tak vypuklý problém,“ vysvetľuje Ravasz.
Priznáva, že sú aj „ťažšie“ komunity, napríklad v Zborove a Poštárke, ktoré sa však po zasadnutí vlády chystal navštíviť a pomôcť starostovi obce s riešením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári