PREŠOV. Spojená škola prepúšťa pedagógov, tí poukazujú na chyby vedenia.
Hovoria o rodinkárstve, ale aj o šafárení na škole.
Riaditeľka tieto tvrdenia odmieta, hoci priznala aj svoju manažérsku chybu.
Učiteľky hovoria o zlých praktikách na škole
Učiteľky spolu s niektorými rodičmi žiakov v pondelok predstúpili pred novinárov, aby verejne prehovorili o praktikách, ktoré sa podľa nich mali diať na Spojenej škole Matice Slovenskej 11.
Je to špeciálna základná škola, ktorá poskytuje vzdelávanie pre žiakov s rôznym stupňom mentálneho postihnutia.
Vytvorené majú aj triedy pre deti s autizmom, ktoré vyučujú podľa individuálnych plánov a učebných osnov.
Škola podľa nich bola vo finančnej kríze od roku 2016, napriek tomu jej vedenie prijalo pred začiatkom nového školského roka 11 nových, zväčša nekvalifikovaných učiteľov a asistentov učiteľov.
Učiteľky hovoria aj o zlej atmosfére a nevhodnom riadení školy, keďže riaditeľka prepustila kvalifikované učiteľky a nahrádza ich menej kvalifikovanými.
„Učitelia sú pod tlakom. Niektorí sú spokojní, ale niektorí sa boja a urobia, čo treba. S nami sa komunikuje minimálne. V škole je dusná atmosféra,“ opisujú situáciu učiteľky, ktoré nechceli byť menované.
Učiteľkám malo byť vysvetlené, že výpovede dostali z organizačných dôvodov.
„Zmena organizácie neprebehla. Neboli schválené a neboli rokované cez radu školy, okres o tom nevedel. O organizačnej zmene, ktorá údajne prebehla, nikto nevedel a ani žiaden papierový podklad, ktorý by mal byť, nie je,“ vysvetľujú učiteľky.
Učiteľov sa zastali rodičia detí
Zastali sa ich aj rodičia detí, ktorým sa situácia tiež nepáči.
„Nesúhlasíme s tým a prišli sme podporiť učiteľky, aby neboli prepustené, a budeme za ne bojovať. Riaditeľka koná nesprávne, sú to výborné učiteľky,“ povedala jedna z mamičiek Mária Balocká.
Zmeny na poste učiteliek vnímajú zle aj deti, ktoré navštevujú špeciálnu školu.
„Tieto deti potrebujú špeciálny prístup a je pre nich veľmi ťažké si zvyknúť stále na novú osobu. V našom prípade je to veľmi častá zmena, aj čo sa týka družiny a stále vidím na svojej dcére prvý mesiac značnú nervozitu, pokiaľ si zvykne na novú učiteľku,“ povedala jedna z mamičiek Martina Michlišinová, ktorá taktiež zvažuje preložiť svoje dieťa na inú školu.
Niektorí z rodičov sa chystajú preložiť svoje deti na inú školu spolu s učiteľkami, ktoré odchádzajú.
„Chcú ísť za učiteľkami na iné školy, lebo iné učiteľky ich nezvládajú,“ povedala Martina Michlišinová.
Riaditeľka pochybenia odmieta
Riaditeľka školy Andrea Chalupová uviedla, že k prepúšťaniu pristúpili pre zlú finančnú situáciu a predimenzovanie počtu zamestnancov.
Týkať sa má štyroch kvalifikovaných zamestnancov a štyroch zamestnankýň, ktoré zastupovali učiteľky na materskej dovolenke.
Odmietla aj to, že by prijímala namiesto kvalifikovaných zamestnancov nekvalifikovaných.
„Finančná situácia našej školy je momentálne zlá. Boli sme predimenzovaní a na základe tohto sme museli prepustiť štyroch kvalifikovaných pedagogických zamestnancov. Zároveň aj štyri zamestnankyne, ktoré boli na zástup počas materskej dovolenky, lebo sa nám z materskej vracajú zamestnankyne,“ vysvetľovala kroky v zmene organizačných štruktúr riaditeľka školy.
Učitelia na tlačovej konferencii vyčítali aj to, že najprv riaditeľka prijala nových zamestnancov a následne vyhadzovali starých.
„Od septembra som chcela zachovať školu a chcela som udržať všetkých zamestnancov tak, ako sú, myslela som, že situácia bude iná a pribudnú nám deti, keďže sme otvárali aj materskú školu, a celé sa to zlepší. Priznám sa, že som akoby umelo povytvárala triedy s najnižším počtom detí, aký môže byť. Keďže nás školstvo financuje s najvyšším počtom detí, museli sa porušiť triedy a žiakov sme rozdelili do ostatných tried. Nevedeli sme, že nebude dostatok peňazí, tak sme museli pristúpiť k takémuto kroku,“ zdôvodnila svoj krok Andrea Chalupová.
Počet tried klesne od nového školského roka z 25 na 19.
Podľa nej sa snažila udržať školu tak, aby nemuseli prepúšťať.
Pripúšťa, že urobila manažérsku chybu, ale prepúšťanie prebehlo podľa nej v poriadku.
„Zvolali sme si pedagogickú radu, radu školy, zamestnaneckú radu, vytvorili sa kritériá, na základe na základe ktorých boli ľudia prepustení. Organizačná zmena bola schválená, rozhodnutia sú platné,“ dodala riaditeľka.
„Bude mi to ľúto, ak odídu niektoré deti, no nebudem sa k tomu veľmi vyjadrovať. Nemala som iné východisko, nie sama som rozhodla, ale vytvorili sa kritériá, na základe ktorých sa rozhodlo,“ vysvetľuje Andrea Chalupová.
Zamestnala rodinných príslušníkov
Nespokojné učiteľky kritizujú aj prijímanie zamestnancov.
„Z príbuzných si zamestnala manžela, nevlastnú sestru a matku. Je to rodinná firma,“ povedala jedna z učiteliek.
Okrem toho učiteľky kritizujú aj rýchly kariérny postup.
„Manžel robil údržbára, potom si urobil dvojročné kvalifikačné štúdium špeciálnej pedagogiky pre vychovávateľov a asistentov na špeciálnych školách, takže je plne kvalifikovaný a je zamestnaný u nás ako asistent,“ vysvetľovala riaditeľka.
Potvrdila aj prijatie svojej mamy do zamestnaneckého pomeru, keď narýchlo potrebovali pomocnú vychovávateľku.
Podľa riaditeľky je tiež plne kvalifikovaná a predtým pracovala aj v inej špeciálnej škole.
„Robí pomocnú vychovávateľku v materskej škôlke a zmluvu má na dobu určitú – 30. júna 2019 končí. V zákone sa píše, že riaditeľ školy môže zamestnávať rodinných príslušníkov, ak nie sú jemu priamo podriadení. Oni nie sú mne priamo podriadení, keďže mám zástupcov a organizačné zložky riadia zástupcovia,“ vysvetľovala.
Odmieta aj dohadzovanie zákaziek
Učiteľky poukazovali aj na údajné šafárenie s peniazmi pri zákazkách pre školu, ktoré má získavať jedna spriaznená firma.
„Bolo to vyhlásené za havarijný stav, ale strecha nikdy nepretekala, nič jej nebolo. Bola podľa mňa robená účelovo,“ povedala jedna z učiteliek.
Riaditeľka sa bráni a tvrdí, že o havarijnom stave strechy hovorí aj znalecký posudok.
„Zákazka riadne prešla obstarávaním a bola vypísaná aj výzva. Od zriaďovateľa bolo vyčlenených 75-tisíc eur z položky pre havarijné situácie a vyhrala firma, s ktorou absolútne nič nemám. Jednoducho ponúkla najmenej, 69-tisíc, takže sme aj ušetrili,“ oponovala riaditeľka
Na to, že jedna firma figuruje pri viacerých zákazkách, riaditeľka reaguje, že jednoducho vyhrala obstarávania.
„Všetko mám doložené tak, že som poslala piatim firmám jednotnú tabuľku, vypísaný materiál a oni mali napísať jednotkovú sumu. Ja nemôžem za to, že urobil najlepšiu ponuku,“ vysvetľovala riaditeľka.
Zriaďovateľ o situácii vie
Zriaďovateľom školy je Okresný úrad v Prešove.
Vedúca odboru školstva Kvetoslava Komanická uviedla, že o probléme v Spojenej škole Matice slovenskej vedia, keďže dostali oficiálnu sťažnosť.
Nemajú však podľa nej kompetencie, aby ju riešili. „My nie sme príslušný orgán ani vo výchovno-vzdelávacích, ani v pracovno-právnych vzťahoch," uviedla s tým, že učiteľky odkázali na Štátnu školskú inšpekciu, inšpektorát práce a úrad práce.
„Budeme sa tým zaoberať, keď uvidíme výsledky kontrolných zistení," uviedla Komanická s tým, že dôvod na kontrolu nemajú.
Ako dodala, problémom školy je, že má nižší počet žiakov ako má mať, preto je optimalizácia počtu zamestnancov nevyhnutná.
Keďže ide o samostatný právny subjekt, má podľa nej riaditeľka právo si zamestnancov vyberať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári