PREŠOV. AMC Trio a ľudová hudba Stana Baláža spojili svoju vášeň k hudbe a prepojili svety džezu a slovenského folklóru. Pred dvomi rokmi tak vznikol ich komerčne najúspešnejší album Ad Fontes, za ktorý získali cenu Esprit. Odohrali desiatky spoločných koncertov a po dlhej odmlke ho predstavia naživo už tento štvrtok 9. 5. opäť doma v prešovskom Stromoradí. Pri tejto príležitosti sme si v aktuálnom rozhovore s Petrom Adamkovičom z AMC Tria a huslistom Stanom Balážom zaspomínali na vznik albumu, nadšené ohlasy aj kritiku. A pri káve a čokoládových šiškách sme si s týmito fundovanými muzikantmi dovolili oveľa viac.
Ľudová hudba je na Slovensku najpopulárnejší žáner, čo sa dalo vycítiť ešte skôr, než prišiel program Zem spieva, len sa o tom mediálne nerozprávalo. Čo hovoríš na to, že ľudová hudba je momentálne trendy?
Stano Baláž: Tomu, že je to trendy, pomohli komerčné projekty a vnímam folklór nielen v médiách, ale napríklad aj v móde. Na druhej strane je to trochu dvojsečná zbraň. Môže to pôsobiť folklórne obohacujúco, ale aj zničujúco, doslova pseudofolklórne. Folklór je kód, ktorý je zapísaný v každom človeku a platí to v každej kultúre, aj etniku či národe. V DNA máme kód identity kultúry a ten folklór sa s tým spája. Pri takýchto celonárodných projektoch ako Zem spieva alebo veľkých festivaloch je to bytostne citeľné. Stotožňujú sa s tým tisíce ľudí. Folklór môže byť najpopulárnejším žánrom na Slovensku a v týchto posledných rokoch určite aj je.
Aký folklór prináša Ľudová hudba Stana Baláža?
S.B.: My sa snažíme robiť folklór tak, aby bol štýlový. Už Béla Bártok povedal, že v hudbe je najpodstatnejšou vecou štýl. A keď ho človek zachováva, tak vznikajú podmienky pre to, aby folklór alebo akákoľvek iná hudba bola hodnotná, esteticky aj umelecky. Potom prichádzajú ďalšie veci ako to zahrať, použiť ornamenty, cifry, nasadenie tónu, všetky základné hudobno-teoretické záležitosti, ak sú v hudbe správne použité, tak sú predpoklady, že to bude hodnotná hudba.
Ako vzniklo spojenie džezovej kapely s ľudovou hudbou, ktorá vyústila do albumu Ad Fontes?
Peter Adamkovič: Impulz prišiel z našej strany. Ako vždy, pri myšlienkach na spoluprácu stojí väčšinou bystrá hlava a tou je v našej kapele Martin Marinčák, pretože neustále rozmýšľa nad tým, čo by sme mali spraviť a kam sa ďalej posúvať. Ale zároveň sa so Stanom (Balážom) poznám dlhé roky, dokonca bol chvíľu na fakulte v piatom ročníku mojím študentom. Mal u mňa dejiny džezu. Ale všimli sme si, že fandí AMC Triu, na facebooku stále lajkoval naše veci a písal pozitívne komentáre. Okrem toho sme vnímali ich ľudovku ako jednu z mála kapiel, ktoré si ešte držia líniu istej čistokrvnosti a mali aj špeciálnu orientáciu na šarišský folklór, aj z okolia Raslavíc, odkiaľ pochádzajú. Tiež sme vedeli, že sú vynikajúci muzikanti.
Stano, priniesol vám tento projekt aj niečo úplne iné, na čo ste bežne zvyknutí?
S.B.: Hudobníci sa vo folklóre cítia byť viac interpretmi ako autormi. Netvoríme nejaké nové piesne, je to skôr o tom, že sa snažíme čo najlepšie interpretovať predlohu a tá vychádza zo štýlu, archaickej podoby a nejakého pocitu, že to chceme zahrať tak ako to my cítime. Pri tomto projekte sme sa stali spoluautormi kompozícií a nových foriem, ktoré táto fúzia priniesla.
Pochopiteľne sa dalo predpokladať, že vás táto spolupráca s džezmenmi posunie. Otázkou bolo, akým smerom?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári