SPIŠSKÁ KAPITULA. Bohatá história a krásna príroda lokality Spišského Jeruzalema ponúkajú priestor na meditáciu a kultúrno-duchovné aktivity.
Návštevníci si ich môžu intenzívne vychutnať už tento víkend počas 7. ročníka festivalu Spišský Jeruzalem.
Spišský Jeruzalem, unikátna a pravdepodobne najstaršia kalvária na Slovensku, je replikou jeruzalemskej krížovej cesty v pomere 1:1.
Nachádza sa v lokalite Pažica, ktorá spadá pod širšie územie zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
V tesnej blízkosti sa vedľa seba nachádzajú UNESCO skvosty Spišský hrad, Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, Pažica, Sivá Brada i Žehra.

Rovnomenný festival Spišský Jeruzalem spája unikátnu lokalitu s bohatým kultúrno-duchovným programom.
Trojdňový festival 24. - 26. mája 2019 ponúkne návštevníkom množstvo aktivít a osloví všetky vekové kategórie.
K duchovnému programu patrí mimoriadne obľúbené divadelné stvárnenie živej krížovej cesty. Pripravené sú aj meditačné programy vedené katolíckym spoločenstvom Dvaja-traja v Kristovi.
„Kultúrny program je každoročne žánrovo pestrý a aj tentoraz ponúka divadelné vystúpenia, hudobno-slovné pásma, spevácke vystúpenia, výstavy, filmové prezentácie, koncerty a prednášky,“ pozýva na festival Vladimíra Barbuščáková zo Spišského osvetového strediska.
Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenie obľúbenej speváčky Anny Servickej, gospelovú skupinu F6, Mojše Band so židovskou hudbou zo Spiša či na Maroša Banga alebo na koncert barokovej hudby.
Pre deti sú pripravené hry, tvorivé dielne a novinkou je terénna hra po Spišskom Jeruzaleme „Pas detského pútnika“ pod taktovkou skautov.
K zaujímavostiam patria vystúpenia sokoliarov, pozorovanie slnka a Spišský Jeruzalem z konského povozu. Tradíciou festivalu je razenie medailónu pútnika.

Okrem duchovného a kultúrneho programu majú návštevníci festivalu možnosť zúčastniť sa prehliadky Spišského Jeruzalema s odborným výkladom o jeho histórii a zaujímavostiach, ako aj spoznať historické skvosty mesta Spišské Podhradie.
Kalvária Spišský Jeruzalem svojím usporiadaním a jedinečným využitím krajiny pripomína skutočný Jeruzalem v časoch Ježiša Krista. Rozmiestnenie jednotlivých častí kalvárie – kaplniek – je mapou v krajine, s vyznačenými miestami utrpenia Ježiša Krista. Kalvária vznikla približne v druhej polovici 17. storočia.
Spišská Kapitula, označovaná aj ako slovenský Vatikán, je európskou raritou, keďže bola výlučne kňazskou osadou.
Od r. 1776 je sídlom Spišského biskupstva. Dominantou je románska Katedrála sv. Martina s dvoma vežami. Na známy Spišský hrad je to len na skok.

Partnermi Spišského Jeruzalema sú Košický samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Spišské biskupstvo, Mesto Spišské Podhradie, Združenie Podbranisko. Hlavným koordinátorom je Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi. Marketingovými partnermi sú Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.
Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku a predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského.
Detaily programu: www.severovychod.sk

Pre väčšie zobrazenie kliknite
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári