PREŠOV. Na bašte františkánskeho kláštora v Prešove boli pri príležitosti Svetového dňa včiel umiestnené nové včelie rodiny.
Podľa včelára Stanislava Kowalského chcú postupne vytvoriť včeliu záhradu.
"Snahou iniciatívy je upozorniť na skutočnosť, že včely sú nevyhnutné pre náš ekosystém a že je povinnosťou človeka vytvoriť im také podmienky, ktoré by neohrozovali ich existenciu, ale, naopak, boli by prospešné pre ich rozvoj," povedal Kowalski.
Nenahraditeľné
Včely ako jedny z najvýznamnejších opeľovačov majú podľa neho v prírode nezastupiteľné miesto, pretože zásadným spôsobom prispievajú k zachovaniu biodiverzity.
Odhaduje sa, že až 76 percent všetkých potravín, ktoré konzumujeme, je výsledkom ich opelenia.
"Tento vzácny opeľovač však mizne v dôsledku klimatických zmien, znečistenia, intenzívneho využívania pesticídov v poľnohospodárstve a rôznych chorôb. Včely zbierajú nektár a peľ z okruhu približne 30 štvorcových kilometrov a preto veľmi citlivo reagujú na akékoľvek zmeny prostredia, v ktorom žijú," skonštatoval včelár.
Podľa Kowalského je preto veľmi dôležité, aby sa život včiel a ich úloha pri zachovávaní biodiverzity dostali do povedomia širokej verejnosti.
"Je potrebné, aby sa nielen poľnohospodári, ale aj ostatní obyvatelia tejto planéty aktívne zapájali do ochrany tohto nenahraditeľného hmyzu," zdôraznil.
Svetový deň včiel pripadá na 20. mája.
Vyhlásila ho Organizácia Spojených národov (OSN).
Dátum tohto svetového dňa je spomienkou na výročie narodenia slovinského včelára Antona Janšu (20. mája 1734 - 13. septembra 1773), ktorý bol v 18. storočí pionierom moderných včelárskych techník v Slovinsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári