VEĽKÝ ŠARIŠ. V tomto roku rozdelí mesto Veľký Šariš po prvýkrát zo svojho rozpočtu financie, o využití ktorých rozhodnú obyvatelia.
V rámci participatívneho rozpočtu poslanci vyčlenili 30-tisíc eur.
Návrhy, ako peniaze využiť môžu obyvatelia podávať do konca mája.
Ako informoval primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall (nezávislý), zriadenie participatívneho rozpočtu je snahou nového vedenia mesta o čo najväčšie zapojenie ľudí do diania v meste.
„Je to niečo, čo iné samosprávy považujú za bežnú súčasť ich kontaktu s občanmi. Urobil som prieskum z vyše pätnástich rôznych samospráv a nastavil ten model tak, ako som cítil, že by mohol byť najlepší pre Veľký Šariš. Verím, že sa zapojí čo najviac ľudí,“ vysvetlil Kall.
Mesto na sedem častí
Poslanci na poslednom mestskom zastupiteľstve schválili štatút participatívneho rozpočtu a schválili jeho výšku 30-tisíc eur.
Tieto financie budú rovnomerne rozdelené pre sedem oblastí, do ktorých rozdelili územie mesta.
„Každá oblasť má pomernú časť 4 285 eur a o tejto sume si každá jedna oblasť, na ktorú pripadá okolo 700 - 800 obyvateľov, bude môcť rozhodnúť. Rozhodovať budú o aktivitách, ktoré môžu byť rôzne. Môže to byť mobiliár, infraštruktúra, sociálne služby. Záber nechávame na nich,“ uviedol primátor.
Len reálne nápady
Svoje nápady môžu obyvatelia starší ako 15 rokov aj právnické osoby pôsobiace na území mesta predkladať na vyplnenom formulári do 31. mája.
Realizovať sa budú víťazné nápady z každej oblasti.
„Chceme, aby ľudia napísali, čo vlastne chcú a povedali nám aj sumu, za ktorú chcú danú vec urobiť,“ dodal Kall.
Následne rada pre participatívny rozpočet vytvorená z vedúcich jednotlivých komisií zastupiteľstva posúdi ich realizovateľnosť.
Do hlasovania pripustí len tie nápady, ktoré je možné reálne uskutočniť.
„Posúdi, či sú na mestských pozemkoch, či nejde o prehnanú požiadavku. Samotné hlasovanie verejnosti potrvá od júna do polovice júla. Následne vyhodnotíme projekty a bude na meste ich zrealizovať. Budeme ale radi, keď ruku k dielu priložia aj ľudia, samotní navrhovatelia a s nimi spoločne budeme nápady riešiť,“ informoval primátor.
Ako Kall dodal, ak by daná lokalita nemala záujem v tomto roku nič z nápadov realizovať, ale chcela by radšej ušetriť peniaze na ďalšie obdobie, má možnosť rozhodnúť aj o presunutí usporených peňazí do ďalšej výzvy.
„Tým pádom tam bude vyššia suma, za ktorú sa dá napríklad urobiť väčšie detské ihrisko,“ vysvetlil Kall.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári