NIŽNÝ HRUŠOV. Obec Nižný Hrušov vo Vranovskom okrese vníma vplyv Európskej únie (EÚ) hlavne vo forme eurofondov.
Zaťažuje ju však nadmerná administratíva.
Do volebnej miestnosti ľudia v sobotu prichádzali najmä ráno, väčší počet očakávajú po skončení futbalu.
Starosta obce Ján Fenčák vníma vplyv EÚ na samosprávu pozitívne.
„ Pretože bez dotačných prostriedkov, ktoré sme z Únie získali za posledných päť rokov, by sme sa nedokázali posunúť v rozvoji obce," uviedol s tým, že ide o sumu v objeme približne 1,26 milióna eur, ktorú využili napríklad na obnovu budov či verejného osvetlenia.
Obec podľa neho robí aj väčšie projekty podobné menším mestám.
„ Keby sme robili len malé projekty, tak tie zmeny by trvali desiatky rokov," vysvetlil.
Samé papierovanie
Najväčšiu záťaž pociťujú v oblasti administratívy. Poukázal na papierovanie, povolenia či potvrdenia.
„ Na druhej strane, žijeme v elektronickej dobe, keď by sme už všetky veci na schválenie mali posielať elektronicky a my ich stále posielame v papierovej podobe," spomenul s tým, že vlani pri jednom projekte použili 2000 kusov papiera.
Prijal by, ak by sa to zjednodušilo rovnako ako celý schvaľovací proces.
„ My mnohokrát na jar a v lete papierujeme a snažíme sa získať schválenie projektu, ktoré príde niekedy na jeseň alebo v zime," uviedol s tým, že hneď nato ho musia realizovať, čo už zase nedovoľujú poveternostné podmienky.
Naviac prichádzali ráno
Predsedníčka miestnej okrskovej komisie Simona Janoková uviedla, že najviac voličov, a hlavne starších, prichádzalo do miestnosti v ranných hodinách.
„ Prekážalo im najmä to, že sa vyhodí strašne veľa zbytočných papierov," ozrejmila. Predpokladá, že keď sa skončí miestny futbalový zápas, ľudia prídu k volebnej urne. V tom čase očakávajú aj mladšie ročníky.
Svoje právo už využil aj člen volebnej komisie, 25-ročný František Juras z Nižného Hrušova.
Urobil tak preto, lebo EÚ nevníma ako "niečo, čo je nám cudzie".
„ Myslím si, že veľa vecí sa dá presadiť na európskej úrovni lepšie ako na Slovensku," vysvetlil s tým, že pozitíva cíti nielen vo voľnom pohybe tovarov, služieb či osôb, ale aj v kontrole. „ Napríklad, ak zlyhávajú naše orgány, tak EÚ vie zakročiť," vysvetlil. Spomenul aj kladný vplyv, čo sa týka rozvoja obce, v ktorej žije.
V Nižnom Hrušove je zapísaných 1290 voličov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári