PREŠOV. Šibalské oči, červené líca a pevný stisk ruky. Takto nezameniteľne poznali Prešovčana Dušana Brhlíka jeho priatelia.
Bol učiteľom, dlhoročným riaditeľom Základnej školy na Važeckej ulici na Sídlisku Šváby, ale tiež známym výtvarným umelcom. Jeho srdce už dotĺklo.
Správu o úmrtí potvrdili viacerí jeho priatelia, vrátane Pavla Hagyariho, niekdajšieho primátora a Brhlíkovho súpútnika v komunálnej politike.
Smutná práva sa objavila aj na facebookovom profile samotného Dušana Brhlíka: „Drahí, dnes už sa na Vás dívam z neba. Odišiel som na široké pláne nebeské.“
Najväčšie dielo? Deti
Čerstvý šesťdesiatnik pôsobil dlhé roky ako pedagóg. Roky bol riaditeľom „problémovej“ školy, ktorú sa postupne úspešne snažil pozdvihnúť.
Ešte v roku 2004 na nej rozbehol projekt Otvorená škola, zapojil sa do spolupráce s Gymnáziom Konštantínova 2 i ďalších projektov.
Umelecká verejnosť ho ale pozná aj ako výtvarníka. „Dušan mal vždy širší záber ako výtvarno,“ vravel o ňom Stano Šalko, dnes už tiež zosnulý výtvarník, pedagóg a dobrý priateľ Dušana Brhlíka.
Šalko bol kurátorom niekoľkých Brhlíkových výstav. Jedna z nich bola v roku 2005 v prešovskej Galérii Átrium.
„Mojím najväčším dielom sú moje tri deti. Úplne vážne,“ povedal na nej Dušan Brhlík.
V jeho tvorbe nechýbala kresba, akryl, inštalácie či grafika, vrátane počítačovej grafiky. Jeho obrazy v sebe vždy ukrývali filozofickú výpoveď.
Dušan Brhlík začínal s výtvarníčením na vysokej škole, na Akademických Prešovoch.
Neskôr absolvoval niekoľko výstav, napríklad v prešovskom Sejfe, spolu s Petrom Kocákom v Nitre či v súkromnej galérii v pražských Dejviciach.
Výtvarnej výchove sa venoval aj v rámci svojej pedagogickej činnosti, no zároveň tvrdil, že "deti v škole asi nevedia, že som výtvarník".
Česť jeho pamiatke!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári