STROPKOV. Začala sa ďalšia fáza obnovy stropkovského námestia, ktorého časť sa nachádza na miestach bývalého hradného areálu.
V týchto dňoch tam začali s hrubým odkopom a odstraňovaním pivničných priestorov asanovaných stavieb.
Následne pristúpia k sondážnemu archeologickému výskumu, informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák.
Ide o lokalitu, kde ešte pred poldruha rokom stáli posledné dva domy, ktoré samospráva v roku 2016 odkúpila od ich vlastníkov.
„Som veľmi rád, že po vykúpení domov a ich asanácii začíname ďalšiu etapu rekonštrukcie nášho námestia. Nachádzame sa na miestach bývalého hradu, historicky najcennejšom území námestia i celého regiónu, a preto verím, že sa nám podarí získať nové poznatky o našom meste," uviedol primátor Stropkova Ondrej Brendza (nezávislý).
Výskum podľa máp a nákresov
Výskum realizuje archeológ Mário Comisso, ktorý pri výskume vychádza z historických máp pochádzajúcich z prvej polovice 18. storočia.
„Začali sme búracími prácami pomocou ťažkých mechanizmov. Vzhľadom na to, že tu donedávna stáli novodobé stavby, potrebujeme odlíšiť, ktoré murivá patrili hradu a ktoré sú až z 20. storočia. Následne pristúpime k samotnému archeologickému výskumu pomocou ručných sondáží," priblížil archeológ.
Dostupné mapy a nákresy hradu však podľa neho nie sú presné, čo sa potvrdilo už pri prvotnom prekrytí historických máp zobrazujúcich kostol a kaštieľ (súčasti hradného areálu) so súčasnými katastrálnymi mapami.
„Máme určité predpoklady, kde by sa línie vonkajšieho obvodu hradu zo severozápadnej časti mohli nachádzať, preto verím, že na tie murivá natrafíme. Následne by sme po ich vyhodnotení mohli pokračovať kopaním sond aj v interiéri, prípadne na miestach, kde sa podľa nákresov nachádzala severovýchodná bašta," vysvetlil Comisso.
Atraktívny priestor pre turistov aj miestnych
Prvé výsledky sondážneho výskumu by mohli byť známe v polovici júna. Pre mesto i pamiatkový úrad budú podkladom pre realizáciu ďalších výskumov v nasledujúcich rokoch.
Celkové závery výskumu budú východiskom pre projekt rekonštrukcie zvyšnej časti námestia. Samospráva bude následne hľadať zdroje na jej realizáciu.
„Naším cieľom je dostať niekdajší hrad a celý jeho areál zahŕňajúci sanktuárium a kaštieľ viac do povedomia Stropkovčanov i návštevníkov mesta. Málokto totiž dnes vie, že Stropkov mal kedysi mohutné opevnenie. Ak sa nám záverečnú etapu rekonštrukcie podarí zrealizovať, v meste vznikne atraktívny priestor dýchajúci dávnou históriou," dodal Brendza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári