PREŠOV. Na území Prešovského kraja ku koncu roku minulého roka žilo 825 022 obyvateľov, čo je medziročný nárast o 1 196.
Aj keď kraj dlhodobo v rámci Slovenska zaznamenáva najvyšší prirodzený prírastok, nedokáže kompenzovať straty z migračného úbytku, informovala Zuzana Kozoňová z prešovského pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR.
„Migráciou obyvateľstva sa v roku 2018 znížil počet obyvateľov v kraji o 1 459, keď sa spolu prisťahovalo 3 003 a vysťahovalo 4 462 osôb," uviedla s tým, že ide o najvyšší počet vysťahovaných za posledných 20 rokov.
Najviac odchádzajú z okresov Humenné a Stará Ľubovňa
Najväčšie migračné straty zaznamenali okresy Humenné (288) a Stará Ľubovňa (262).
Vlani bol migračne ziskový len jeden okres, a to Prešov, v ktorom migráciou pribudlo 164 ľudí.
Celkový prírastok obyvateľstva zaznamenalo osem okresov.
K úbytku obyvateľov došlo v piatich, a to v Humennom, Snine, Svidníku, Medzilaborciach a Stropkove.
Pôrodnosť a úmrtnosť v kraji
Ako Kozoňová povedala, vlani sa v Prešovskom kraji narodilo 9 792 živých detí, čo je oproti roku 2017 menej o 12.
„V rámci okresov Prešovského kraja sa najviac živých detí v prepočte na 1 000 obyvateľov narodilo v okresoch Sabinov, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Najnižšie hodnoty pôrodnosti boli zaznamenané v okresoch Humenné, Snina, Medzilaborce a Svidník. Ide o okresy, ktoré sa zároveň vyznačujú vysokou mierou emigrácie obyvateľstva," spresnila.
Počas uplynulého roka v kraji zomrelo 7 137 ľudí.
Podľa prešovských štatistikov najviac osôb v prepočte na 1 000 obyvateľov stredného stavu zomrelo v okresoch Medzilaborce a Snina.
Najnižšie hodnoty úmrtnosti sú typické pre okresy s najmladšou vekovou štruktúrou a vysokou pôrodnosťou, konkrétne Stará Ľubovňa, Sabinov a Kežmarok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári