PREŠOV. Život 93-ročného emeritného pomocného biskupa Pražského apoštolského exarchátu približuje kniha V nádeji vzkriesenia s podnázvom Rozhovory s vladykom Jánom Eugenom Kočišom o (ne)obyčajnom živote.
Vyšla v uplynulých dňoch a predstavili ju na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove.
Jej autorom je protosynkel - generálny vikár Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík.
„To (ne) v názve knihy je v zátvorkách, lebo otec biskup stále tvrdí, že jeho život bol úplne obyčajný, tak preto sme dali, že (ne)obyčajný. Myslím, že kto si knihu prečíta, tak potvrdí, že to bol neobyčajný život. V knihe spomína na svoje detstvo, na to, čo zažil v predvojnových či počas vojnových rokov, potom ako v roku 1948 nastúpili komunisti a rok 1950. Rovnako spomína na svoje tajné svätenia na kňaza a neskôr na biskupa," uviedol Petrík.
Tajné sväté liturgie
Ako povedal, vždy, keď prišiel za biskupom Kočišom, našiel ho modliť sa.
„Keď som od neho odchádzal, vždy mi dal archijerejské požehnanie a nikdy nezabudol pozdraviť moju manželku, ktorá mi pomáhala pri písaní knihy," povedal Petrík.
„Veľmi dojímavé pre mňa bolo, keď som sa ho opýtal, že či v PTP (pomocných technických práporoch, pozn. red.) a vo väzení niekedy dokázal sláviť sv. liturgiu a on mi odpovedal, že každý deň. Vždy si našiel čas na to, aby odslúžil sv. liturgiu kdesi potajme. Dokonca 506 metrov pod zemou, čiže bola to podzemná cirkev ako sa patrí," dodal Petrík.
„Iba s Kristom sa dá víťaziť. Všetka činnosť, všetko, čo som robil, čo sa dialo v mojom živote, bolo v nádeji vzkriesenia. Všetko spočívalo v tom, že príde moment, keď Kristus ukáže svoju moc a lásku," povedal Kočiš, ktorý je 68 rokov kňazom a 51 rokov biskupom.
Požehnaná kniha
Prezentácie knihy sa zúčastnil i pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko, ktorý vyjadril radosť z jej vydania a ocenil pôsobenie vladyku Kočiša v Prahe i jeho aktívnu účasť pri začiatkoch existencie najprv Gréckokatolíckeho biskupského vikariátu a neskôr novozriadeného Apoštolského exarchátu v Prahe.
Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak následne novú knižnú publikáciu slávnostne požehnal.
Biskup Kočiš ho podľa jeho slov oslovil tým, že bol verný v každej chvíli svojho života.
„Potom, že bol veľmi horlivý. Uvedomil si, že kňazstvo a neskôr biskupskú službu nedostal pre seba, ale pre službu iným. Od 1950. roku, ako sa skrýval na východnom Slovensku, s otcom Michalom Ihnátom chodili tajne v noci slúžiť, spovedať a krstiť. Uvedomovali si stále, že pomyselný Damoklov meč nad nimi visí a skôr či neskôr ich chytia, ale povedali si, že treba využiť čas, koľko sa ešte dá," doplnil Babjak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári