Vranovčanka po nakazení kliešťom chytila boreliózu. Už však opäť víťazí

Najrýchlejšie ženy bez rozdielu veku.
Najrýchlejšie ženy bez rozdielu veku. (Autor: Milan Šoltýs)
Danica Božová|8. júl 2019 o 15:10

Na cestnom behu Bančanská desiatka triumfovali Rasčupkin a Krištanová.

BANSKÉ. Východoslovenská veľká cena vytrvalcov ( VVCV) pokračovala prvú júlovú nedeľu v obci Banské v okrese Vranov nad Topľou 24. ročníkom cestného behu Bančanská desiatka.

Na 10 km dlhej trati vedenej po asfaltovej komunikácii v obci sa striedali náročné stúpania a klesania. Zo 146 pretekárov na štarte do cieľa úspešne dobehlo 143.

Najlepším Slovákom Medzevčan Herich

S bežeckými podmienkami na trati si najlepšie poradil 29-ročný Ukrajinec Sergej Rasčupkin z Mukačeva. K prvenstvám na 20. ročníku a vlani teraz pridal tretie.

„Som rád, že sa mi tu opäť podarilo zvíťaziť. Začal som v komfortnom tempe, potom som zrýchlil a odpútal som sa od súpera. Stúpania mi problém nerobia, pretože ja sa pokladám za bežca do vrchu,“ vyjadril sa o spôsobe dosiahnutia svojho triumfu spokojný víťaz.

O poldruha minúty za Ukrajincom organizátori v cieli privítali najrýchlejšieho Slováka. Bol ním cieľavedomý 22-ročný Medzevčan Ludvig Herich.

Sympatický mladík na seba už upozornil v úvodnej kapitole VVCV začiatkom marca v Blažiciach a teraz si rolu najlepšieho slovenského bežca na podujatí zopakoval opäť.

„Bola tu silná konkurencia. Ja som však dosť rozbehnutý aj z predošlých pretekov a mám absolvovaných dosť tréningov. Preto sa mi na súťažiach beháva dobre. Začiatok bol pre mňa dobrý, držal som sa na čele s ukrajinským pretekárom. Potom však moje tempo trochu upadlo. Súťažil som tu prvý raz a nečakal som, že štyrikrát sa bude stúpať do kopca. Tieto stúpania boli dosť dlhé a náročné. Nakoniec som dobehol tak ako obvykle - zničený, ale šťastný. Skvelé preteky - do kopca síce makačka, ale už viem, čo mám ešte zaradiť do tréningu,“ dodal s úsmevom po dobehnutí spokojný vysokoškolák študujúci telesnú výchovu v Prešove.

Bronz v celkovom poradí si na Spiš odniesol 30-ročný Vladimír Majerčák z Jogi teamu Harichovce. Neustále sa zlepšujúci pretekár - bežecký samouk čerpajúci rady iba z literatúry a internetu k športovým aktivitám motivoval i svoju priateľku, ktorá náročnú trať zvládla tiež, i keď sa jej pódiové umiestnenie vybojovať nepodarilo.

Vo veteránskych kategóriách si prvenstvá vybojovali Tomáš Kamas zo Spišskej Novej Vsi (od 40 do 49 rokov), Štefan Rácz z Kysaku (od 50 do 59 rokov), Pavol Madár z TJ Obalservis Košice (od 60 do 69 rokov) a Zoltán Pappz MBK Veľké Kapušany (od 70 rokov).

Víťazné repete Krištanovej po troch rokoch

Medzi ženami od štartu až po cieľ presvedčivo dominovala 47-ročná Vranovčanka Magdaléna Krištanová.

Stredoškolská učiteľka k triumfu na tomto podujatí pred troma rokmi pridala teraz ďalší. Okrem prvenstva v absolútnom poradí bez rozdielu veku si na svoje konto pripísala i veteránske - v kategórii od 40 do 49 rokov.

Hoci sa divákom a súperom, ktorí ju stretávali po obrátkach na trati, zdalo, že beží v pohode, nebolo to celkom tak.

„Bežala som tak, ako sa v tejto situácii dalo. Mala som väčšiu tréningovú pauzu, pretože som po nakazení kliešťom chytila boreliózu. Bola som nútená začať od začiatku. Pomaly sa dostávam do formy - na 10 km to ešte ide, ale na dlhších vzdialenostiach by to zrejme bolo náročnejšie,“ spresnila skromná bežkyňa, ktorá okrem rovesníčok za sebou nechala všetky súperky mladšie o celú generáciu.

Striebro v celkovom poradí si vybehala ďalšia Vranovčanka - v civile riaditeľka ZŠ v Rudlove - 38-ročná Zuzana Stanovčáková, ktorá k tomuto kovu zároveň pridala prvenstvo v kategórii do 39 rokov.

Na bronzovej priečke prekvapujúco dobehla tretia najstaršia v súťažnom poli žien, podtatranská 56-ročná pretekárka Danica Božová, ktorá potvrdila ďalší paradox veku. Zároveň sa tešila z prvenstva v kategórii od 50 rokov.

Na pódium sa postavila i 38-ročná Košičanka Beáta Seligová Kopčáková, ktorá finišovala na štvrtej pozícii.

Okrem vyššie spomenutých Krištanovej a Božovej si veteránske prvenstvo vybojovala i Košičanka Zlatka Semanová, ktorá zvíťazila v kategórii od 60 rokov.

Domov»Sportnet na východe»Vranovčanka po nakazení kliešťom chytila boreliózu. Už však opäť víťazí