PREŠOV. Jediným zástupcom Slovenska, ktorý sa zúčastnil ekologickej akcie BioBlitz, je Peter Manko.
BioBlitz je, ako napovedá názov, bleskový prieskum biodiverzity vybraného územia.
Teraz v júli skúmali takmer dva týždne vedci z celého sveta Národný park Kazbegi na Kaukaze.
Prešovský ekológ Peter Manko pôsobí ako docent na Katedre ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove.
Skúmali flóru Kaukazu

Na BioBlitz do Gruzínska sa dostal na pozvanie organizátorov z Ilia State University ako jediný zo Slovenska.
Akcie sa zúčastnilo 25 odborníkov z Nemecka a 25 vedcov a študentov z Gruzínska. Druhú fázu absolvovali aj odborníci z Francúzska a Maďarska.
„BioBlitz je udalosť, ktorá sa zameriava na identifikáciu čo najväčšieho počtu druhov v určitej oblasti počas krátkeho časového obdobia,“ uviedol docent Manko.
Prieskum biodiverzity Národného parku Kazbegi a jeho okolia, najmä v regióne Mccheta-Mtianeti, sa sústredil najmä na flóru, terestrické a vodné bezstavovce. Jednotlivé tímy vykonávali prieskum relatívne nezávisle, vzhľadom na ekologické nároky študovaných taxonomických skupín.
Do Prešova priniesol vzorky
„Napriek premenlivému počasiu sa mi podarilo odobrať vzorky z približne sedemdesiatich lokalít, z ktorých niektoré sa nachádzali v nadmorskej výške viac ako 3000 metrov nad morom, priamo pod ľadovcami a snehovými poliami štvortisícoviek, aj dominanty tohto regiónu, hory Kazbeg,“ priblížil Manko.
Na podujatí sa konali aj prednášky a prezentácie. „Výsledky doterajšieho výskumu skupiny prešovských ekológov a realizované projekty boli dobrým základom pre diskusie o ďalších spoločných podujatiach a medzinárodných projektoch,“ povedala hovorkyňa Prešovskej univerzity Anna Polačková.
Prešovskí ekológovia tak získali z BioBlitzu hodnotný biologický materiál, ktorý mohli vďaka P. Mankovi legálne doviezť na svoje pracovisko. Výsledkom, okrem iného, budú podľa Jozefa Oboňu z katedry ekológie „hodnotné publikácie“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári