PREŠOV. Čo robiť v prípade, že máte podozrenie, že vás niekto bez vášho vedomia prepoistil do inej zdravotnej poisťovne?

Na naše otázky odpovedá Mário Bartko z Informačnej kancelárie na pomoc obetiam trestných činov s pôsobnosťou pre Prešovský kraj.
Kancelária sídli v klientskom centre, číslo dverí 2, na Okresnom úrade v Prešove.
Čo s tým môže klient robiť?
- Prechod do inej zdravotnej poisťovne sa môže udiať iba so súhlasom poistenca.
Ak teda nejakým spôsobom zistím, že som bol prepoistený do inej poisťovne, ako je tá moja aktuálna, a nespomínam si, že by som podpisoval nejaké dokumenty v tejto súvislosti, s najväčšou pravdepodobnosťou som bol podvedený. Najdôležitejšie je v takej chvíli naozaj ísť a všetko ohlásiť, či už na polícii, alebo na prokuratúre, pretože takéto konanie môže skutočne vykazovať znaky podvodu.
Aký postup majú teda klienti zvoliť?
- Ak ľudia nevedia, ako v takejto situácii postupovať, môžu navštíviť aj našu Informačnú kanceláriu pre obete, vieme im navrhnúť postupy riešenia. Určite je dôležité tento skutok nahlásiť aj na zdravotnú poisťovňu, pretože pri zmene poisťovne (hoc aj realizovanej takýmto podvodným spôsobom) je potrebné do určitého obdobia vrátiť kartičku poistenca z predchádzajúcej. Je potrebné si uvedomiť, že takíto ľudia zarábajú na obetiach nemalé peniaze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári