POŠA. Na piatkovom verejnom zhromaždení k prerokovaniu zámeru spoločnosti TP2 odstaviť odkalisko Poša prostredníctvom predĺženia struskovodu tak, aby priamo ústil do Kyjovského potoka, konateľ spoločnosti oznámil, že od projektu odstupujú.
Ako vyplynulo z diskusie, spoločnosť sa tak rozhodla na základe stredajšieho stretnutia so starostami obcí okresu Vranov nad Topľou.
„Keďže vidíme, že tlak je veľký, padlo u nás rozhodnutie nečakať, kým bude rozhodnutie o povinnej osobe, ktorá by mala riešiť výsledné odkalisko," uviedol dôvod zámeru obísť odkalisko konateľ spoločnosti TP2 Michal Bočko.
Spoločnosť: Zle sme komunikovali

„Komunikovali sme to veľmi, veľmi zle. Naším zámerom bolo, aby vody obchádzali odkalisko a pokračovali takým spôsobom, ako sú vedené teraz, do Kyjovského potoka. Tento krok je najrýchlejšie možný. V tejto chvíli nemáme vybudované iné možnosti, kam by sme vodu vyvážali," doplnil.
Pri neskorších otázkach z pléna sa Bočko vyjadril, že spoločnosť je v súčasnosti vo fáze prípravy projektu, ktorým by prešla na ekologickejšiu formu výroby energií z biomasy.
Na zhromaždení tiež niekoľkokrát vyslovil myšlienku, že spoločnosť si bude musieť budovať dôveru nielen u starostov, ale i u obyvateľov okolitých obcí.
Nedôveru voči praktikám spoločnosti i na zhromaždení vyjadrili všetci ostatní zúčastnení.
Obce čakali zásadné riešenie
Zvolávateľ zhromaždenia, starosta obce Poša, Tadeáš Malý povedal, že by v súčasnosti od predstaviteľov spoločnosti očakával, „že odkalisko bude v krátkom časovom úseku končiť a nebudú tam vypúšťané žiadne odpadové vody".
Vyjadril tiež presvedčenie, že oporu pri riešení problému s odkaliskom poskytnú okolitým obciam štátne orgány.
„Pevne verím, že aj kompetentní zo štátnych orgánov si uvedomili, že táto záťaž je tak extrémne vysoká, čo sa týka životného prostredia a ľudského zdravia, že to jednoducho nie je možné udržať," uviedol v tejto súvislosti.
Starosta susediacej obce Nižný Hrušov Ján Fenčák poukázal na skutočnosť, že verejnosť dosiaľ nie je informovaná o tom, aké konkrétne látky sú do odkaliska a následne do Kyjovského potoka vypúšťané.
„My všetci, ktorí tu žijeme, potrebujeme poznať zloženie toho, čo je vypúšťané momentálne do odkaliska a v budúcnosti nielen tam," uviedol.
Vyjadril tiež žiadosť, aby boli o budúcich krokoch spoločnosti TP2 informované všetky okolité obce.
Kraj chce záťaž ukončiť
Na zhromaždení prítomný poslanec zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja Peter Kocák vystúpil s tým, že prešovská samospráva sa bude snažiť túto environmentálnu záťaž, potvrdenú ešte v roku 2008, ukončiť.
„Prešovský samosprávny kraj silou uznesenia, silou 62 poslancov plus s rokovaniami, ktoré máme a budeme mať na ministerstve, my budeme trvať na tom, na čele so županom Milanom Majerským, že toto odkalisko musí byť čím skôr sanované. A nielen toto, ale aj ďalšie environmentálne záťaže, ktoré sa v tomto okrese nachádzajú," deklaroval.
Poukázal pritom na skutočnosť, že v regióne sa rodí najviac detí postihnutých s vrodenou poruchou na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári