Najlepší muži do 39 rokov. (Autor: Danica Božová)

Prešov Half Marathon 2019: fotogaléria

17.9.2019

PREŠOV. Východoslovenská veľká cena vytrvalcov (VVCV) pokračovala predposledným podujatím v Prešove.

Polmaratón ovládli bežci z Kene

Prešovský polmaratón zaknihoval v sobotu 14. septembra svoj druhý ročník. V cieli 21,1 km dlhej trate organizátori privítali 340 mužov a 73 žien.

Mužské i ženské štartovné pole ovládli Keňania a Keňanky - obsadili celý stupeň víťazov a domov si odniesli lukratívne finančné prémie v kategórii Elite 1000, 500 a 300 €.

Najlepším Slovákom v cieli bol celkovo štvrtý Marián Zimmermannn z Kluknavy bežiaci v drese Pro body Košice, tiež v kategórii Elite.

Rasčupkin prišiel s veľkými batohmi

Vekovú kategóriu do 39 rokov ovládol 29-ročný Ukrajinec Sergei Rasčupkin. Tentoraz prítomných viac ako jeho výkon zaujali veľké batohy, s ktorými do Prešova pricestoval. Zrejme plánuje absolvovať na Slovensku i ďalšie bežecké podujatia.

Spoločnosť na stupni víťazov mu robili strieborný 22-ročný Ludvik Herich z Medzeva a bronzový 29 -ročný Košičan Andrej Antal v drese tímu Bekele.

„Tak ako i na ostatných pretekoch, i tu som dobehol vyšťavený, ale šťastný,“ uviedol strieborný Medzevčan, ktorý v Prešove na Fakulte športu Prešovskej univerzity študuje telesnú výchovu.

Najlepšími veteránmi - mužmi sa stali Marek Mockovčiak - Prešovčan v drese TJ Obalservis Košice (od 40 do 49 rokov), Štefan Rácz z Kysaku (od 50 do 59 rokov) a bývalý československý reprezentant v maratóne Košičan Pavol Madár z TJ Obalservis Košice (od 60 rokov).

Prekvapila Kežmarčanka Figlárová

Medzi ženami s výnimkou Keňaniek prvé husle hrala prekvapujúco 33-ročná Kežmarčanka Vladimíra Figlárová, ktorá v štartovnom poli veľmi známa nebola.

„Trénujem a súťažím dva roky. Toto bol môj druhý polmaratón v živote,“ dodala po prevzatí ocenenia najlepšia zo Sloveniek.

Striebro a bronz v kategórii do 39 rokov brali favoritky - 26-ročná Andrea Hudáková z Active life Košice a 35-ročná Michalovčanka Alena Farkašová.

Z prvenstva medzi veteránkami - štyridsiatničkami sa tešila 41-ročná Martina Stašová v drese Spider Porúbka, bez rozdielu veku ôsma.

Cenu pre najlepšiu päťdesiatničku si do Svitu odniesla 56-ročná Danica Božová v drese Bežeckého klubu Poprad.

Vynikajúci výkon podala i najlepšia v kategórii od 60 rokov - Košičanka Alžbeta Tiszová, ktorá uzatvárala prvú dvadsiatku bez rozdielu veku a ukázala chrbát mnohým súperkám mladším o jednu, ba i dve generácie.

Majstrovstvá Východoslovenského atletického zväzu

Pre pretekárov z Prešovského a Košického kraja registrovaných v Slovenskom atletickom zväze bol Prešovský polmaratón zároveň majstrovstvami Východoslovenského atletického zväzu v polmaratóne v hodnotení bez rozdielu veku.

Medailové kolekcie vybojovali vyššie spomenutí Marián Zimmermann (zlato), Ludvig Herich (striebro) a Marek Mockovčiak (bronz).

Medzi ženami titul majsterky Východoslovenského atletického zväzu získala Michalovčanka Alena Farkašová pred podtatranskou veteránkou Danicou Božovou a Ivanou Butoracovou z MTC Vyšná Šebastová.

Domov»Sportnet na východe»Na Prešovskom polmaratóne sa rozdávali aj regionálne tituly