GIRALTOVCE. Vláda v utorok rokovala v Giraltovciach (okres Svidník). Na zasadnutie priletel premiér Peter Pellegrini (Smer) vrtuľníkom, keďže ešte ráno čelil odvolávaniu.
Miestni si posťažovali na to, čo ich v regióne najviac trápi. Žiadali najmä budovanie rýchlostnej cesty a vytváranie pracovných miest.
Vládu vítali aj protestujúci zo zrušeného sociálneho zariadenia. Premiér prisľúbil, že sa na to pozrie.
Chcú sľubovanú rýchlostnú cestu

Miestnych obyvateľov sme sa pýtali, čo ich najviac trápi v tomto regióne.
Dôchodcovia žiadali najmä vyššie dôchodky, kúpalisko, ale aj prácu pre mladých.
„V živote nám tu, na východe, vláda nikdy v ničom nepomôže. Oni vedia o nás iba keď sú voľby,“ posťažovala si pani Margita.
Na nízky dôchodok si poťažkal aj 65-ročný Andrej Miháľ, ktorého dcéra musela odísť za prácou do zahraničia.
„Najviac by nám pomohla infraštruktúra – rýchlostná cesta R4. Idú robiť obchvat a ten Útvar hodnota za peniaze vôbec nerozmýšľa. Chcú tu urobiť iba jednosmernú cestu? Najviac voličov má Smer v okrese Svidník a nič sa tu nedeje. Podnikanie je tu na nízkej úrovni aj pre výstavbu cesty,“ povedal Pavol Cibulka, ktorý v Giraltovciach žije už 70 rokov.
Na zlú situáciu v regióne sa posťažovali nielen dôchodcovia.
„Každý sa sťažuje, že nemá prácu a keď má prácu, tak málo platenú. Dôležité je prilákanie investorov a hlavne, aby bola práca aj dobre platená. Chýbajú aj cesty. Dlho sľubovaná R4 tu ešte nie je. Keby bola, vtedy by možno prišli investori,“ myslí si 35-ročný Andrej Klema, ktorý je rodený Giraltovčan a v súčasnosti býva vo vedľajšej obci Fijaš.
Premiér stihol odvolávanie aj výjazdové rokovanie
Premiér Pellegrini prišiel s miernym meškaním, napriek tomu si vyslúžil potlesk niekoľkých desiatok ľudí.

Domáci ho vítali slovami: „Vitajte, pán premiér.“ „Aký ste nádherný.“ „Držte sa,“ ale aj napríklad „Nedajte sa Matovičovi.“
Pellegrini priletel z Bratislavy na východ vrtuľníkom.
„Určite to bolo rýchlejšie, lebo predsa to bolo 500 kilometrov a ešte som mal v Bratislave nejaké rokovanie. Využil som túto dopravu, aby som stihol všetky povinnosti, ktoré tu dnes a zajtra mám,“ povedal Peter Pellegrini.
V utorok ráno ešte čelil v parlamente odvolávaniu, ktoré však ustál, keďže opozícii sa nepodarilo získať dostatok hlasov.
Za vyslovenie nedôvery Pellegrinimu, a tým de facto aj celej vláde, hlasovalo 62 zo 131 prítomných poslancov. Proti bolo 66 a traja sa zdržali hlasovania.
„Netvrdím, že som išiel úplne pokojný, nikdy neviete, čo sa môže stať a musíte mať pokoru a rešpekt, ale myslím, že hlasovanie dopadlo tak, ako sme očakávali. Nielen dostatok hlasov, ale aj dôvody... Bolo to jedno z najslabších zdôvodnení, ktoré som v mojej politickej kariére videl,“ povedal Pellegrini.
O kreslo ho chcela pripraviť opozícia preto, že nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, čo sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s mafiánom Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.
Raši: Cesta bola zážitok
Vláda rokovala aj s miestnymi starostami o akčnom pláne v tomto regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári