PREŠOV. Nadšenci z IT sektora si už po druhý raz zmerajú sily na Šarišskom hackathone.
Niekoľko desiatok mladých programátorov bude vyvíjať aplikácie a vytvárať inteligentné riešenia pre mesto Prešov.
Aplikácie majú zlepšiť život v meste
Mesto Prešov si za posledné obdobie pripísalo na svoje konto významné ocenenia v oblasti informačných technológií.

Ako jediná samospráva sa dostala do rebríčka desiatich organizácií, ktoré poskytujú otvorené dáta.
Práve preto sa rozhodlo vytvárať priestor pre tvorbu inovatívnych riešení a technológií, ktoré môžu obyvatelia využiť pre každodenný život.
Po úspešnom prvom ročníku sa uskutoční od 4. do 6. októbra jeho pokračovanie.
Druhý ročník Šarišského hackathonu pripravilo mesto Prešov v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, Prešovskou univerzitou a Iniciatívou Catching-up Regions.
Súťaž sa bude odohrávať v priestoroch SPŠ elektrotechnickej na Plzenskej ulici.
Hlavnou témou bude použitie otvorených dát a datasetov mesta Prešov a ich využitie pre vytvorenie nenáročných aplikácií, ktoré môžu prispieť k lepšiemu životu občanov v meste.
Organizátori pripravili pre účastníkov 13 možných zadaní, s ktorými sa potrápia v samostatných tímoch.
Výsledkom súťaženia môžu byť napríklad mobilné aplikácie, ktoré vytvoria navigáciu pre cyklistov, pomôžu nájsť informácie o školách v meste alebo v celom kraji, alebo ponúknu prehľadný servis pre turistov a návštevníkov Prešova.
Využiť môžu aj dáta o poslancoch, ich hlasovaní a dochádzke.
Na priebeh celého hackathonu budú dohliadať skúsení mentori.

Uskutoční sa aj panelová diskusia
Súčasťou trojdňového programu bude aj piatková panelová diskusia na tému Udržateľný rozvoj mesta a regiónu v budove Evanjelického kolégia v Prešove.

Okrem zástupcov samospráv a univerzitného sektora prijali pozvanie prijali aj viaceré osobnosti z radov odbornej verejnosti.
Hovoriť budú napríklad o inováciách zo sveta IT, ktoré môžu byť prospešné v prostredí samosprávy.
Pre tri najlepšie súťažné tímy sú tento rok pripravené lákavé finančné ceny od 1 000 do 3 000 eur.
Porotcovia z rešpektovaných IT firiem budú hodnotiť originalitu, tvorivosť, kreativitu, technickú náročnosť, relevanciu k téme, vyhotovenie funkčného prototypu, počet fungujúcich funkcií či kvalitu prezentácie.
Výstupy z minulého ročníka
Mladí programátori a vývojári minulý rok prezentovali svoje smart riešenia, ktoré by pomohli nielen Prešovčanom, ale aj návštevníkom tohto mesta.

Práce sa zameriavali najmä na problematickú dopravu, ale aj na zefektívnenie samosprávy.
Špeciálnu cenu mesta získala napríklad aplikácia Bus evolution, kde využila dáta o polohe vozidiel MHD a zjednodušila pre cestujúcich tieto informácie, ktoré môžu využiť pri cestovaní po meste.
Ocenení boli aj programátori, ktorí vyvíjali aplikáciu PO Pod Lupou.
Aplikácia zisťovala všetky faktúry, ktoré mesto uzatvorilo, a dáta boli spracované do grafického prostredia. Cieľom bolo spravovanie peňazí mesta, do ktorej oblasti sa najviac investuje a sledovanie transparentnosti.
Dve ocenenia získala aj aplikácia bikesharing či aplikácia, ktorá zjednodušila úradnú tabuľu.
Prešovčania tak môžu po zadaní svojho e-mailu prijímať informácie o výrube drevín či oznámení stavebného úradu, ktoré sa týkajú ich bezprostredného okolia.
Minuloročného hackathonu sa zúčastnili aj tvorcovia aplikácie o mestskej hromadnej doprave v Prešove, Dopravný podnik mesta Prešov a doplnili do nej informácie o konkrétnej polohe vozidiel.
Témy a zadania
Možné zadania ktoré využívajú otvorene dáta mesta Prešov a PSK
Zadanie 1: Školy v meste.
Na základe dát o školách, ich adrese vytvoriť webovú aplikáciu, ktorá dokáže nájsť školské zariadenia podľa rôznych kritérií: Napríklad: najbližšiu školu k miestu bydliska, najjednoduchšie autobusové spojenia, atď….
Zadanie 2: Web portál akcie v meste
Mesto na svojich stránkach má zoznam akcií ktoré podporuje dotáciou, úlohou je vytvoriť webový portál, ktorý bude tieto akcie zobrazovať a propagovať. Zaregistrovaný užívateľ dokáže podľa ním zvoleného kľúča dostávať emailové notifikácie o pripravovaných akciách. Je možné uvažovať o pridaní nielen mestom podporovaných akciách a zjednotiť to.
Zadanie 3: Obchodné prevádzky
Cieľom je vytvoriť webový portál, ktorý združí dáta obchodných prevádzok mesta, užívateľ na základe svojej polohy či druhu prevádzky, otváracích hodín, dokáže nájsť tie, ktoré vyhovujú parametrom vyhľadávania. Datasety z PSK obsahujú ďalšie užitočné dáta o Zdravotníckych zariadeniach PSK, Register poskytovateľov sociálnych služieb, Lekárne a výdajne zdravotníckych pomôcok.
Zadanie 4: Zoznam budov
Cieľom je vytvoriť webový portál, ktorý združí dáta budov mesta, užívateľ na základe svojej polohy či druhu budovy, otváracích hodín, dokáže nájsť tie, ktoré vyhovujú parametrom vyhľadávania. Príklad: Filtrácia stavieb podľa polohy a iných kritérií, Vzdialenosti od adresy a pod. Doplniť, ak je to možné, dáta zariadení s bezbariérovým prístupom.
Zadanie 5: Významné objekty
Cieľom je vytvoriť webový portál, ktorý združí dáta budov mesta, užívateľ na základe svojej polohy či druhu objektu, otváracích hodín, dokáže nájsť tie, ktoré vyhovujú parametrom vyhľadávania.
Zadanie 6: Kontajnery a zber odpadu
Cieľom je vytvoriť webový portál, ktorý unifikuje a združuje prácu s odpadom, zber odpadu, odvoz. Užívateľ bude mať možnosť vyhľadávať kedy, kde bude umiestnený veľkoobjemový kontajner na zber odpadu. Po registrácii môže dostavať emailové notifikácie podľa predom zvolených kľúčov.
Zadanie 7: Parkoviská a spevnené plochy
Zadanie je relevantné iba v prípade, ak sa údaje dodatočne a dostatočne aktualizovali. Úlohou je vytvoriť webový portál, ktorý druží informácie o polohe parkovacích miest, o ich kapacite, tak aby bolo možne pre užívateľa si podľa svojej polohy či vybranej polohy nájsť najvhodnejšie miesta na zaparkovanie vozidla.
Zadanie 8: Informácia pre občana o jeho poslancoch
Cieľom je vytvoriť webový portál, kde užívateľ nájde informácie o poslancoch mesta. Príklad: Poslanci v meste, poslanci v PSK. Napríklad dochádzka poslancov na zasadania (aktuálne dostupné len pre PSK), prípadne hlasovania poslancov (aktuálne dostupné len pre PSK)
Zadanie 9: Turizmus v Prešovskom kraji
Cieľom je vytvoriť webmapovú aplikáciu, alebo webový portál, prostredníctvom ktorého získa návštevník lepší pohľad a analytiku nad cestovným ruchom v kraji (relatívne zadanie). Dostupné dáta: Zoznam národných kult.pamiatok, drevené kostolíky, dotácie a územná pôsobnosť OOCR, MAS, TIC,… Štatistiky cestovného ruchu po okresoch (tržby, prenocovania,…)
Zadanie 10: Mapa stredných škôl v Prešovskom kraji
Cieľom je vytvoriť aplikáciu/webmapovú aplikáciu/webový portál, ktorý združí informácie o stredných školách, počte žiakov, odboroch, výsledkoch maturít na školách, dochádzke študentov, …
Zadanie 11: Vylepšenie komunikácie Občan – úrad
Cieľom je vytvoriť aplikáciu nad datasetom Podnety, kde by dala hodnotiť spokojnosť s riešením podnetu (5 hviezdičiek), rôzne štatistiky podľa rôznych kritérií.
Zadanie 12: Poď voliť!
Info o volebných miestnostiach v meste. Cieľom je vytvoriť jednoduchú aplikáciu nad datasetom Volebné okrsky a miestnosti pre voľby v meste Prešov, kde by sa po lokalizácii GPS polohy používateľa našla cesta k najbližšej volebnej miestnosti s fotografiou a základnými údajmi o čase volieb.
Zadanie 13: Navigácia pre cyklistov, peších a MHD
Cieľom aplikácie je nájsť ideálnu trasu kombináciou cyklistickej, pešej a mestskej hromadnej dopravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári