PREŠOV. Po desiatkach rokov sa predstaničný priestor v Prešove dočkal opravy, avšak vynovená stanica už stihla získať anticenu za architektúru.
Sporné majú byť cválajúce kone, ktoré sa niektorým páčia, ale iní ich považujú za gýčové.
Prešov sa medzi držiteľmi anticeny objavil aj druhýkrát - pre zrušenie Útvaru hlavného architekta (ÚHA).
Pred rokom sa objavili v anticene Košice
Anticena Brutus, ako sami organizátori priznávajú, parazituje na cene za architektúru (CE.ZA.AR), ktorú vyhlasuje Slovenská komora architektov.

Súťaž CE.ZA.AR prináša už 18 rokov do povedomia najlepšie architektonické diela, anticena Brutus ponúka pravý opak.
Podľa organizátorov je cieľom „ukázať na architektúru a jej autorov a spolutvorcov, ktorých výsledná práca demonštruje kombináciu antitalentu a absencie vízie, čím prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku. Podpriemerná architektúra a stavebná kultúra je obrazom stavu našej spoločnosti".
Minulý rok sa v tejto súťaži objavili aj Košice.
„Brutus je zrekonštruovať úsek na konci Hlavnej ulice a nahradiť dlažbu medzi koľajnicami a cyklochodníkom lánmi asfaltu. Dlažba doteraz slúžila ako prirodzený spomaľovací prvok motorovej dopravy. Odteraz je cesta voľná na kontinuálne zrýchľovanie, autá vpred, chodci vzad," vysvetľovala vlani nomináciu tohto košického počinu porota.
Stanica dostala cenu Brutus
V priebehu tohto leta mala široká verejnosť možnosť zapojiť sa do prihlasovania projektov do II. ročníka anticeny.
Nominovaných bolo celkovo 35 diel označených podpriemernou kvalitou, z ktorých medzinárodná porota vybrala desať nominácií a z nich jedného absolútneho víťaza.
Prešov sa do tohto rebríčka dostal hneď dvakrát.
Prvou nomináciou sa stal projekt opravy stanice s názvom - Predstaničná architektúra alebo návrat starých dobrých čias konskej železnice.
„Brutus nominácia za rekonštrukciu námestia pred stanicou v Prešove. Narážka na prezývku prešovčanov Koňare s použitím generickej fotosteny je trochu 'in your face', nehovoriac o tradične neladiacich, ehm… dizajnérskych detailoch. Brutus je, že obskúrna vizoška v tomto prípade naozaj neklamala, a tak veľká doslovne konina naozaj získala svoju hmotnú podobu,“ opisuje porota.
Architekt: Je to subjektívny názor
Architekt zo spoločnosti Architekt Peter Švorc a partners, ktorá navrhla projekt vynovenej stanice, sa však bráni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári