PREŠOV. Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa chce popasovať s budúcnosťou siete stredných škôl v kraji a jej racionalizáciou.
Podľa analýzy však musí rátať so zvyšujúcim sa počtom gymnazistov a podielom žiakov, ktorí nenastúpia na stredné školy.
Kraj vypracoval stratégiu školstva
PSK vypracoval regionálnu stratégiu výchovy a vzdelávania v stredných školách na školský rok 2020/2021.
Cieľom je, aby školy a vzdelávanie neboli odtrhnuté od reálnych potrieb zamestnávateľov a vysokých škôl, ale prispôsobovali sa ich potrebám a trhu práce.
Jednou z oblastí je aj potreba výučby zručných remeselníkov a odborníkov, čomu má pomôcť aj duálne vzdelávanie.
Snahou je zabezpečenie bezproblémového uplatnenia na trhu práce.
„Práve v oblasti profesijného rastu absolventov škôl sa ukazuje potreba presadenia stredoškolského vzdelávania na Slovensku najmä v oblasti prírodných vied, technických a remeselných odborov a odborov, ktoré sa týkajú sociálnych služieb a zdravotníctva. Absolventi týchto oblastí vzdelávania majú v perspektíve potrieb trhu práce možnosť uplatniť sa efektívne a výhodne,“ vysvetľuje stratégia školstva.
Kraj rómskych mladých a dôchodcov
Prešovský samosprávny kraj však na základe analýzy demografie musí počítať so špecifikom nárastu počtu žiakov z marginalizovaných komunít, ktorí nenastúpia na stredné školy.
Situácia v Prešovskom kraji bude klásť dôraz na zmenu systému vzdelávania a štruktúry škôl.
Analýza počíta aj s odlivom majoritného obyvateľstva z východu na západ krajiny.
Počet obyvateľov tak bude klesať a populácia, najmä na severovýchode, starnúť.
V roku 2028 má byť Prešovský samosprávny kraj krajom „rómskych mladých ľudí a mládeže a slovenských dôchodcov,“ cituje stratégia štúdiu Róberta Neupauera, poradcu PSK pre vylúčené komunity.
„Na základe prognóz demografického vývoja bude potrebné výrazne podporovať vzdelávanie žiakov z marginalizovaných komunít, najmä v učebných odboroch, ktoré umožňujú vzdelávanie práve žiakom, ktorí neukončili základnú školu v deviatom ročníku. Tento stav bude viesť v priebehu krátkeho časového úseku k nutnej zmene ponuky vzdelávania na školách, predovšetkým v okresoch, ktoré majú narastajúci počet mladých ľudí z marginalizovaných komunít,“ hovorí analýza.

Až 37 percent detí skončí len základnú školu
Demografický vývoj a populačná štruktúra sa má preto odzrkadliť aj na štruktúre stredných škôl.
Predseda komisie školstva pri zastupiteľstve PSK Marián Damankoš (Hlas pravice) upozorňuje, že počty žiakov na základných školách automaticky neznamenajú vyššie počty na stredných školách.
„V niektorých okresoch, kde je vysoký podiel marginalizovaných komunít, je aj 30 a viac percent detí, ktoré ukončia základnú školu a neprejdú na strednú,“ povedal Damankoš na pondelkovom zastupiteľstve PSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári